Przetwory z pigwy

Przetwory z pigwy

Skomentuj artykuł

Mówi się, że nie jabłkiem, ale właśnie pigwą Ewa skusiła Adama. Pigwa to niewielki owoc, który swoim wyglądem przypomina właśnie jabłko albo gruszkę. Jej obszarem rodzinnym jest Arabia i Azja Mniejsza, natomiast w Polsce pigwa pospolita jest uprawiana jako niewielkie drzewo w południowo – zachodniej części kraju. Owoce pigwy nie nadają się bezpośrednio do spożycia, ponieważ są twarde i mają kwaśny, cierpki smak. Niemniej jednak, pigwa cieszy się dużą popularnością w polskiej kuchni, ponieważ doskonale nadaję się do robienia z niej różnych przetworów. Aromatyczny zapach pigwy oraz pektyny zawarte w tym owocu sprawiły, że coraz chętniej wyrabia się z niej konfitury, nalewki oraz soki. Warto się pokusić o przyrządzenie np. smacznej marmolady z tego owocu, ponieważ pigwa jest źródłem żelaza, magnezu, potasu, fosforu, miedzi oraz witaminy A, B i C. Mieszkańcy Azji Mniejszej rozkoszują się smakiem pigwy przyrządzanej na różne sposoby: jako pieczony owoc przyprawiony cynamonem, dodatek do mięs, serów pleśniowych, ciast, a nawet tortów. Tutaj jednak zajmiemy się przysmakami na jesienne wieczory i zimowe przymrozki, czyli przetworami z pigwy.

Na początek podamy krótki i łatwy przepis na konfitury z pigwy, które można dodawać do czarnej herbaty, tostów, lodów waniliowych albo po prostu posmarować nim chrupkie i świeże pieczywo.

Składniki:

1 kg pigwy
1 kg cukru
2 laski wanilii/ imbir
Około 1 l wody
Świeży sok z 1 cytryny


Sposób przygotowania:

Pigwę należy dokładnie umyć, a potem obrać. Obieranie pigwy jest dość pracochłonną czynnością ze względu na twarda skórkę owocu. Warto jednak się trochę napocić, ponieważ końcowy efekt będzie bardzo smaczny!

Jeżeli już obraliśmy owoce należy je pokroić na ćwiartki i usunąć gniazda nasiennie. Po ich usunięciu, jeszcze raz kroimy owoce na mniejsze części (na koniec powinny wyjść ósemki). Pokrojone owoce wrzucamy do garnka z ok. 0,5 l wody i gotujemy 30 – 40 min aż owoce zmiękną. Następnie owoce trzeba odsączyć i podzielić na dwie części. Jedną część miksujemy.

Przetwory z pigwy

Przetwory z pigwy

Do wody, która została z pierwszego gotowania dolewamy ok. 2 szklanki wody, tak żeby wywar miał mniej więcej 600 ml. Dodajemy również cukier, sok z cytryny i 2 laski wanilii. Warto wcześniej przekroić laski wanilii na pół, wydrążyć z nich miąższ i wrzucić do wywaru razem z laskami. W ten sposób syrop będzie miał intensywny, waniliowy smak. Jeżeli ktoś nie lubi wanilii, można ją zastąpić imbirem. Cały wywar doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 3 minuty. Po upływie tego czasu zmniejszamy ogień, wyciągamy laski wanilii i wrzucamy pozostałe owoce. Pigwę należy gotować do momentu aż owoce będą bardzo miękkie, czyli ok. 1 godzinę. Masa konfiturowa powinna być zwarta i gęsta, ale kawałki owoców nie powinny się zupełnie rozciapać.  Jeżeli ktoś nie lubi kawałków owoców w konfiturach, wszystkie owoce pigwy trzeba zmiksować (bez dzielenia ich, tak jak było wcześniej podane, na 2 części). Gotowe konfitury przekładamy do wyparzonych słoików, odwracamy do góry dnem i pozostawiamy na pół godziny. Gotowe!

Pigwa jest nie tylko doskonałym owocem do przyrządzana marmolad i konfitur, lecz także świetnie nadaje się na owocową nalewkę, tak zwaną pigwówkę. Ta wspaniała nalewka to nie tylko uczta dla naszego podniebienia, lecz także prawdziwy eliksir zdrowia. Jeden kieliszek pigwówki spożywany regularnie wzmacnia wątrobę, zapobiega zapaleniom układu pokarmowego oraz wpływa korzystnie na działanie układu pokarmowego. Oto przepis!

Przetwory z pigwy

Przetwory z pigwy

Składniki:

1,5 kg owoców pigwy
1 litr spirytusu
0,5 kg cukru brązowego
0,5 litra miodu lipowego
Około 1 l wody
 
Sposób przyrządzenia:

Owoce pigwy myjemy i kroimy na ósemki. Tym razem owoców nie trzeba obierać, co oszczędzi nam dużo czasu.  Owoce wsypujemy do dużego słoja i zalewamy odpowiednio wcześniej rozcieńczonym spirytusem. Jeżeli 1l rozcieńczymy 400 ml wody otrzymamy ok. 70 % roztwór (taka moc doskonale nadaje się na nalewkę). Słoik należy dobrze zamknąć i odstawić na ok. 1 miesiąc. Słojem należy od czasu do czasu potrząsać.

Po upływie tego czasu można się zabrać do przygotowania cukrowo – miodowego syropu. W ok. 0,5 l wody rozpuszczamy miód i cukier. Gotowy, ostudzony cukrowo-miodowy syrop wlewamy do słoika z owocami. Następnie wszystko należy dokładnie wymieszać, przefiltrować przez gazę i zlać do butelek. Butelki odstawiamy w ciemne miejsce na 3 miesiące. Gotowe!

Przetwory z pigwy

Przetwory z pigwy

Jeżeli ktoś nie przepada za nalewkami i napojami alkoholowymi, można przygotować bardzo smaczny sok z pigwy. Przepis jest bardzo łatwy, a gotowy sok można dodawać do herbaty lub rozcieńczyć z wodą. Wystarczy 1 kg pigwy i 1 kg cukru. Pigwę należy umyć i pokroić na ćwiartki, a następnie usunąć gniazda nasienne. Po usunięciu gniazd, kawałki owoców kroimy jeszcze w plasterki. Pokrojone owoce wkładamy warstwami do słoików. Wrzucamy trochę owoców, ugniatamy tłuczkiem i przysypujemy cukrem. Tę czynność powtarzamy aż słoik się napełni. Następnie słoik zakręcamy i odstawiamy na miesiąc. Codziennie należy dosypywać trochę cukru na wierzch owoców.


Uwaga! Pamiętajmy, że w przyrządzaniu przetworów z pigwy bardzo ważne jest, jakie owoce wybieramy. Muszą być one przede wszystkim dojrzałe. Łatwo też pomylić owoce pigwy z pigwowcem. Owoce pigwy są duże i żółtawe jak gruszka, natomiast pigwowiec ma owoce dość  małe i bardzo twarde.

Przetwory z pigwy

Przetwory z pigwy

Aneta Malinowska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie