Przesadzanie róż

Przesadzanie róż

Skomentuj artykuł

Raz na jakiś czas w każdym ogrodzie przychodzi taka chwila, gdy musimy go przebudować. Wiąże się to często z koniecznością przesadzania roślin. W teorii jest to bardzo proste, w praktyce znacznie mniej. Problem rośnie wraz ze wielkością i wiekiem rośliny, gdyż stare egzemplarze mają głęboko rozgałęziony system korzeniowy. Róże dodatkowo bronią się przed wykopaniem setkami ostrych kolców. Nigdy nie są zadowolone ze zmiany stanowiska. Dowiedz się jak i kiedy bezpiecznie przesadzać róże.

Wykopywanie i przenoszenie

Róże najlepiej przesadzać na jesieni – od października, do pierwszych przymrozków. Powinniśmy wykorzystać okres kiedy skończyły już swoją wegetację ale nie zapadły jeszcze w zimowy sen. Rzadko kiedy przesadzamy je wiosną (tylko róże pienne), a już na pewno nie robimy tego latem. Na jesieni nie występuje już ryzyko upałów, temperatura jest wyrównana, a padające deszcze zapewniają glebie odpowiednią wilgoć dlatego jest to najlepszy czas na przesadzanie róż.

Niestety każda zmiana stanowiska jest dla róży (i każdej innej rośliny) dużym szokiem, tym większym gdy rosła w przez wiele lat w tym samym miejscu. Stare róże mają głęboko rozgałęziony system korzeniowy i nie unikniemy jego uszkodzenia podczas wykopywania. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, gdyż zwłaszcza starsze egzemplarze dotkliwie przeżyją utratę znacznej powierzchni korzeni. Rośliny okopujemy ostrożnie szpadlem tak aby uszkodzić jak najmniej korzeni. Wbijamy go głęboko posuwając się po okręgu którego środkiem jest pień róży. Niestety w przypadku dużych roślin czeka nas sporo pracy z wykopaniem i przeniesieniem karpy jednak tylko zachowanie jak największej bryły ziemi i  nieuszkodzonych korzeni daje nam pewność że róża przyjmie się na nowym miejscu. Po wykopaniu rośliny skracamy stare i grube korzenie i usuwamy wszystkie chore i zgniłe. W miarę możliwości nie obsypujemy ziemi wokół korzeni, im więcej jej zostanie tym lepiej.



Zmniejszenie systemu korzeniowego niesie ze sobą poważne skutki gdyż musimy także silnie skrócić wszystkie pędy (minimum 2/3 długości) oraz usunąć wszystkie liście (jeśli jeszcze jakieś pozostały). Gdybyśmy tego nie zrobili to na wiosnę część nadziemna zaczęłaby intensywnie rosnąć, a  uszkodzone korzenie nie byłyby w stanie dostarczyć do niej odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych. W rezultacie roślina szybko by uschła. 

Przesadzanie róż

Przesadzanie róż

Wybór nowego miejsca

Nie bez powodu zdecydowaliśmy się na przesadzanie naszych róż, jeśli powodem było niewłaściwe miejsce to tym razem powinniśmy się dwa razy zastanowić zanim wybierzemy dla nich nowe stanowisko. Róże będą rosły zdrowo i obficie kwitły tylko na miejscach słonecznych – jednak z uwagi na wrażliwość kwiatów unikajmy wystawy południowej. Ponadto stanowisko musi być przewiewne ale nie oznacza to że może być narażone na silne wiatry. Jest to niewskazane zwłaszcza wtedy kiedy przesadzamy róże, gdyż zimne wiatry mogłyby spowodować powstawanie groźnych uszkodzeń mrozowych. Róże warto sadzić przy domu lub w miejscach wyeksponowanych. Ważne aby kwiaty te były zawsze widoczne i podziwiane. Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów.

Przesadzanie róż

Przesadzanie róż

Sadzenie i zabezpieczanie przed mrozem

Zanim przeniesiemy roślinę na nowe miejsce musimy je odpowiedni przygotować. Po wykopaniu róży wiemy już jak duży ma system korzeniowy. Dołek do którego ją posadzimy musimy być dwukrotnie większy! Choć z pozoru wydaje nam się to zupełnie niepotrzebne to jest to niezmiernie ważne gdyż uszkodzony system korzeniowy musi mieć wokół siebie idealne warunki aby szybko się regenerować. Glebę głęboko przekopujemy i w miarę potrzeby mieszamy ją z żyzną ziemią kompostową lub gotowym torfowym podłożem ogrodniczym. Jeśli gleba jest zbyt ciężka możemy ją dodatkowo rozluźnić mieszając ją z przekompostowaną korą sosnową.

Przesadzanie róż

Przesadzanie róż

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie