Przechowywanie owoców

Przechowywanie owoców

Skomentuj artykuł

Owoce to bogactwo witamin, błonnika oraz innych składników odżywczych, pozytywnie wpływających na organizm człowieka. Warto zadbać o to, aby stały się ważną częścią naszej codziennej diety. Działkowcy, właściciele sadów, ogrodów przydomowych, mają możliwość uprawy drzew i krzewów owocowych, a tym samym zbioru własnych owoców. Większość owoców pozyskiwanych na działce, nie nadaje się na długie przechowywanie w formie świeżej, dlatego też, część owoców utrwalana jest w formie przetworów owocowych, takich jak kompoty, dżemy, powidła, soki itp.

W uprawie amatorskiej, przechowuje się przede wszystkim jabłka oraz gruszki odmian zimowych. Warto poznać kilka kwestii, związanych z amatorskim przechowywaniem owoców.
Na co należy zwrócić uwagę ? O czym nie możemy zapomnieć ?: Na jakie zagrożenia narażone są owoce podczas przechowywania ? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym opracowaniu.

Od czego zacząć ?

Na samym początku należy podkreślić, że do przechowywania owoców najlepiej nadają się jabłka i gruszki odmian późnojesiennych oraz zimowych. Odmiany wczesne, jabłka dojrzałe, nie nadają się nawet do krótkiego przechowywania, powinny być spożywane na bieżąco.

Owoce w  większości składają się z wody, która transpirując, powoduje, że skórka owoców się marszczy, miąższ staje się miękki, owoce tracą charakterystyczny dla danej odmiany smak. Szybko stają się przejrzałe, dochodzi nawet do procesów gnilnych.

Z owoców m.in. jabłka i gruszki wydziela się etylen, a więc gaz przyśpieszający dojrzewanie owoców, a także warzyw. Warto o tym pamiętać podczas przechowywania owoców i warzyw.


Wybór owoców

Przechowujemy owoce odmian późnych i zimowych, starając się, aby wśród owoców przeznaczonych na przechowanie, nie znalazł się ani jeden uszkodzony,  który może zniszczyć nam większość owoców, znajdujących się w konkretnej skrzynce. Wysoka jakość przechowywanych owoców to podstawa, aby owoce utrzymały się jak najdłużej, nawet do stycznia.
Prawidłowy zbiór owoców, wydłuża nam okres przechowywania owoców, przy okazji charakteryzujących się mniejszą podatnością na choroby.

Prawidłowy zbiór owoców

Jak już wspomniano, prawidłowy zbiór owoców, pozwala na wydłużenie okresu ich przechowywania. Pamiętajmy, że owoce zrywamy ręcznie, delikatnie, aby nie uszkodzić skórki, ponieważ wszelkie uszkodzenia mogą zostać zainfekowane np. chorobotwórczymi grzybami, co zakończy się zgnilizną.
Należy podkreślić, że  nie zrywamy owoców dojrzałych, gdyż takie nie nadają się na dłuższe przechowywanie. Odmiany późnojesienne i zimowe, nie osiągają dojrzałości konsumpcyjnej od razu, potrzeba na to czasu, zmiennego zależnie od odmiany. Tak więc, kiedy możemy zerwać owoce? Najlepiej byłoby zapoznać się z opisem konkretnej odmiany jabłoni bądź gruszy, którą posiadamy. Jeżeli jest to stara odmiana, której nazwy nie znamy,  znakiem na rozpoczęcie zbioru owoców będą pierwsze spady. Owoce dojrzewają nierównomiernie, gdyż korona nie wszędzie jest jednakowo oświetlona. Aby pozyskać jak najwyższej jakości owoce, zrywamy je co kilka dni, wybierając te, charakteryzujące się dojrzałością zbiorczą. Zerwane owoce po oddzieleniu uszkodzonych oraz porażonych przez szkodniki, składujemy w drewnianych, ażurowych skrzynkach. Tak zapakowane powinny trafić do przechowalni.

Przechowywanie owoców

Przechowywanie owoców

Gdzie przechowujemy zebrane owoce ?

W profesjonalnych gospodarstwach sadowniczych, owoce trafiają do chłodni, gdzie  mają zapewnione optymalne warunki. W takich miejscach mogą być przechowywane przez wiele miesięcy i nie stracą swojej świeżości. W warunkach amatorskich nie ma profesjonalnych chłodni, tak więc należy skorzystać z innych sposobów. Z pewnością w dobrej sytuacji są osoby posiadające nieogrzewaną piwnicę. Może ona pełnić rolę prowizorycznej przechowalni na owoce, ze względu na bardziej sprzyjające warunki.

Jak przechowywać owoce ?

Zanim pomieszczenie wypełnimy owocami, należy odpowiednio je przygotować. Na samym początku warto zaznaczyć, że piwnice w blokowiskach się nie nadają, tak samo jak wszystkie inne, które są ogrzewane. Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym przechowujemy owoce powinna wynieść około 0-3 °C przy wilgotności powietrza na poziomie około 90%. Poza tym pomieszczenie powinno mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. Warto dążyć do uzyskania warunków, jak najbliższych podanym parametrom. Z pewnością sprzyjające będzie nocne wietrzenie piwnicy, a w dzień szczelne jej zamknięcie. Wilgotność podłoża możemy podwyższyć umieszczając w piwnicy naczynia z wodą bądź nawet poprzez  rozlanie wodny na posadzce.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: