Przechowywanie jabłek

Przechowywanie jabłek

Skomentuj artykuł

Przechowanie jabłek w domu jest wygodne. Jeśli zaś zabierzemy się do niego we właściwy sposób, może być również ekonomiczne. Przez całą zimę będziemy mieć dostęp do świeżych owoców, gdy ich ceny w sklepach są dość wysokie. Nadmiar owoców z naszego ogrodu nie zmarnuje się, ponieważ dadzą się one z powodzeniem przechowywać przez kilka miesięcy. Niewielkie ilości możemy przechowywać w lodówce.

Warunki przechowywania

Pomieszczenie do przechowywania jabłek powinno być ciemne i chłodne, ale temperatura nie powinna spadać poniżej zera. Dobrze też, jeśli będziemy mieć możliwość przewietrzenia przechowalni. Optymalna temperatura dla jabłek wynosi od 0 do 4°C. Powyżej tego przedziału zdrowotność owoców znacząco spada. Niebezpieczne są też spadki temperatury poniżej 0°C, ponieważ miąższ jabłek w takich warunkach szybko zamarza, a po rozmarznięciu traci swoją strukturę. Utrzymanie odpowiednich warunków w piwnicy czy garażu może być trudne. By przedłużyć trwałość owoców, co jakiś czas trzeba też przewietrzyć pomieszczenie. Pozwoli to usunąć nagromadzony tam etylen, odpowiedzialny za szybsze dojrzewanie i starzenie się jabłek. Należy też utrzymywać możliwie jak najwyższą wilgotność powietrza. Przy zbyt niskiej owoce nadmiernie transpirują, co prowadzi do ich marszczenia i utraty jędrności.

Jakie jabłka wybrać do przechowywania?

Do przechowywania należy wybierać jabłka odmian późnojesiennych i zimowych. Doskonale sprawdzą się odmiany: Szampion, Ligol, Gloster, Idared, Golden Delicious, Gala Must, Jonagored. Owoce powinny być twarde i jędrne, najlepiej zebrane, zanim w pełni osiągną dojrzałość spożywczą. Należy je dokładnie posortować. Bezwzględnie usuwamy wszystkie z objawami gnicia i bytowania owadów, a także obite oraz z widocznymi uszkodzeniami skórki. Jak mówi przysłowie: „Jedno zepsute jabłko może zepsuć całą beczkę”. Słowa te są bardzo trafne, ponieważ gnijące jabłko wydziela duże ilości etylenu, który przyspieszy dojrzewanie i gnicie pozostałych. Dlatego tak ważne jest, by do przechowywania wybrać najlepsze i nieuszkodzone owoce.


Przechowywanie

Posortowanych owoców nie składujemy na kupce bezpośrednio na podłodze. Najlepiej użyć do tego celu ażurowych, przewiewnych skrzynek, które będziemy mogli swobodnie ustawiać jedną na drugiej. Nie tylko zaoszczędzimy w ten sposób miejsce, ale zapewnimy lepszą wymianę powietrza. Skrzynki powinny być czyste, najlepiej przed użyciem je odkazić. Zapobiegniemy w ten sposób porażeniu owoców przez choroby. Poszczególne odmiany umieszczamy w oddzielnych skrzynkach. Dobrze jest je podpisać, co ułatwi nam ich odnalezienie, a także kontrolowanie długości przechowywania wybranej odmiany. Dodatkowo dobrze jest tak zaplanować zużycie owoców, aby w pierwszej kolejności wykorzystać odmiany o największych owocach. Większe jabłka zwykle jako pierwsze tracą jakość i pojawiają się u nich oznaki wewnętrznego rozkładu. Przy małej liczbie owoców warto je poukładać ogonkami do dołu, tak by nie uszkadzały pozostałych. Skrzynki ustawiamy na drewnianych paletach lub podkładach, tak aby pomiędzy dolną skrzynką a podłogą pozostawała przestrzeń.

Przechowywanie jabłek

Przechowywanie jabłek

Proces dojrzewania jabłek możemy dodatkowo spowolnić, okrywając skrzynki folią perforowaną. Zapobiegnie to też utracie wody. Owoce możemy również przechowywać w workach foliowych. Ponieważ w jabłkach podczas przechowywania zachodzi oddychanie, pod folią zgromadzi się dwutlenek węgla, który spowolni starzenie się owoców. Po pewnym czasie musimy jednak zapewnić im dopływ tlenu. W celu zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu można ustawić naczynie z wodą lub co jakiś czas podlewać podłogę.

Przechowywanie jabłek

Przechowywanie jabłek

Do przechowalni powinno się zaglądać co tydzień i przeglądać owoce. Miękkie i gnijące należy bezwzględnie usuwać, gdyż choroby grzybowe szybko przeniosą się na pozostałe. Jabłka dojrzewające najszybciej powinny być konsumowane na początku. Owoce należy przebierać bardzo ostrożnie, by nie powodować dodatkowych uszkodzeń mechanicznych.


Przechowywanie w lodówce

Przechowywane w lodówce jabłka umieszczamy w specjalnej szufladzie na warzywa i owoce. Z wierzchu możemy przykryć je lekko namoczonymi w wodzie papierowymi ręcznikami, dzięki czemu nie będą tracić wilgoci. Małe ilości owoców możemy przechowywać również w perforowanych plastikowych workach. W ten sposób owoce w lodówce będą się znacznie wolniej starzeć, zmniejszy się tempo zachodzących w nich procesów, dłużej pozostaną chrupiące i jędrne. Worki zachowują wewnątrz wyższą wilgotność niż ta panująca w lodówce i zapobiegną wyciąganiu wody z owoców. Znajdujące się w nich otwory pozwolą jednak na cyrkulację powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci. Sposób ten pozwala przedłużyć trwałość owoców, jednak nie powinniśmy tak jabłek przechowywać zbyt długo.

Przechowywanie jabłek

Przechowywanie jabłek

Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: