Prosta i smaczna nalewka z aronii

Prosta i smaczna nalewka z aronii

Skomentuj artykuł

Nalewka to alkoholowy wyciąg z owoców. Warto do jej przygotowania wybrać owoce nie tylko smaczne, lecz także o wysokich wartościach odżywczych. Dobrym wyborem będą jedne z najwartościowszych owoców, jakie możemy uprawiać w naszym klimacie, czyli jagody aronii czarnej. W ich składzie znajdziemy wiele cennych substancji odżywczych, jak choćby witaminy (C i P) czy sole mineralne (potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, a także mangan i molibden).

Wybór i przygotowanie owoców

Przygotowanie nalewki z aronii nie jest trudne, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Jagody aronii zawierają dużo garbników, a także mają bardzo cierpki smak. Aby były zdatne do dalszego przerobu i nie wymagały przy tym użycia dużych ilości cukru, warto je zbierać po pierwszych jesiennych przymrozkach lub zebrane wcześniej przetrzymać 2–3 dni w zamrażarce. Dzięki tym zabiegom cierpkość owoców znacznie się osłabia. Aby nasza nalewka miała naprawdę dobry smak, zebrane owoce powinny być jak najlepszej jakości oraz w pełni dojrzałe. Po zerwaniu należy je przebrać (odrzucając jagody niedojrzałe bądź chore) i oczyścić z resztek liści oraz szypułek, po czym w miarę szybko opłukać pod bieżącą wodą i odcedzić na sicie (nie lubią długiego moczenia).

Etapy przygotowania nalewki

Tak przygotowane owoce należy umieścić w szklanym słoju i nieco je rozgnieść, po czym zasypać cukrem (na tym etapie należy również uwzględnić wybrane dodatki smakowe, np. wanilię, skórkę pomarańczową, goździki, liście wiśni itp.) i zalać alkoholem do poziomu 2/3 wysokości naczynia. Następnie całość odstawić w miejsce ciemne i ciepłe (np. do kuchennej szafki) na okres ok. 3–4 tygodni. Po tym czasie uzyskany płyn należy odcedzić za pomocą gęstej bawełnianej ściereczki i ewentualnie wzmocnić spirytusem w ilości ok. ¼ litra (biorąc pod uwagę poniższe proporcje).

Owoce aronii

Owoce aronii

Tak przygotowana nalewka powinna dalej dojrzewać, ale tym razem nie może trwać to krócej niż 3–4 miesiące. Wtedy dopiero uzyska głęboką, rubinową barwę i stanie się klarowna. Warto wypróbować poniższą recepturę:

•    30 dkg owoców aronii
•    ½ l czystej wódki
•    1 szklanka cukru
•    laska wanilii
•    skórka pomarańczowa
•    3–4 goździki
•    ½ szklanki płynnego miodu
•    ¼ l spirytusu

Nalewkę przygotowujemy według czynności opisanych powyżej.

Nalewka z aronii

Nalewka z aronii

Uwagi dodatkowe

Trzeba wziąć pod uwagę również inne ważne czynniki w procesie przygotowywania nalewki, takie jak odpowiednie naczynia, dobrej jakości alkohol oraz właściwy rodzaj cukru. Do przygotowania dobrej nalewki należy użyć alkoholu nie mocniejszego niż 60%. Powinien on również być czysty oraz pochodzić ze sprawdzonego źródła. Możemy do tego celu wykorzystać gotową wódkę lub spirytus, który samodzielnie rozcieńczymy wodą. W pierwszym przypadku sprawa jest dość prosta (kupujemy w sklepie wódkę odpowiedniej mocy). W drugim dla uzyskania 1 litra alkoholu o odpowiednim stężeniu, musimy zmieszać ze sobą ok. 0,4 l przegotowanej wody i 0,6 l czystego spirytusu o mocy 96%.

Owoce aronii

Owoce aronii

Nie mniej ważny od alkoholu jest właściwy rodzaj cukru. Do przygotowania nalewki powinniśmy użyć białego cukru rafinowanego, gdyż tylko taki zapewni nam klarowność gotowego napoju (nie może być np. trzcinowy). Ten składnik można dodać w nieco innej ilości, niż podano w proporcjach, dostosowując słodycz nalewki do własnych upodobań. Jeśli zechcemy zastąpić pewną część cukru miodem (co jest jak najbardziej wskazane), nasza nalewka znacznie zyska na jakości.

Nie zapominajmy też o odpowiednich naczyniach. Wiele materiałów, z których wykonuje się naczynia kuchenne, nie nadaje się do przygotowania nalewki. Niektóre mogą bowiem wchodzić w niepożądane reakcje chemiczne z alkoholem (np. metale), inne z kolei nie zapewnią nam możliwości obserwacji płynu (np. naczynia ceramiczne). Z tego powodu najlepszym wyborem będzie szkło, które jest całkowicie obojętne chemicznie, nie ulega rozpadowi w kontakcie z alkoholem i co ważne, jest całkowicie przezroczyste.

Doskonały będzie do tego celu np. szklany gąsiorek, zamykany korkiem ze szklaną rurką. Napełniona wodą rurka umożliwi swobodny wypływ gazów, a jednocześnie zatrzyma wewnątrz naczynia wszystkie wspaniałe aromaty.

Źródła

J. Rogala, „Nalewki zdrowotne”, Wyd. Baobab, Warszawa 2003 r.
A. Fiedoruk, „Okowita, przepalanka i nalewki”, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2009 r.
Zacytowany przepis pochodzi z:
B. Walicka, „ Słodki czas nalewek”, (w:) „Ogrody” 12/2006, str. 25

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: