Preparaty z pokrzywy sprzymierzeniec w walce ze szkodnikami

Preparaty z pokrzywy sprzymierzeniec w walce ze szkodnikami

3 komentarzy

Preparaty z pokrzywy chronią rośliny przed szkodnikami i chorobami oraz stanowią dla nich doskonały nawóz.

Sama pokrzywa zarówno dla roślin, jak i dla ludzi jest bardzo wartościowa. Zawiera ona w sobie takie składniki mineralne jak wapń , magnez czy żelazo oraz witaminy B i C, a także kwasy: krzemowy i mrówkowy, olejek eteryczny oraz ma wiele innych korzystnych właściwości.

Walka ze szkodnikami

Preparaty z pokrzywy możemy wykorzystać do zwalczania  mszyc, jak  również przędziorków oraz  ochrony roślin przed chlorozą i  chorobami grzybowymi.                                    

Preparaty z pokrzywy

Wywar z pokrzywy

Do przygotowania wywaru z pokrzywy używamy świeżych liści rośliny, które zbieramy z egzemplarzy, które jeszcze nie zakwitły. Przykładowo kilogram liści pokrzywy powinien być zalany dziesięcioma  litrami wody i gotowany przez około pół godziny. Wywar należy stosować po rozcieńczeniu z wodą. Pomaga on zwalczać takie choroby jak mączniak, szara pleśń oraz choroby pędów.

Wyciąg z pokrzywy

Kilogram świeżych pokrzyw, które nie zdążyły jeszcze zakwitnąć zalewa się  dziesięcioma litrami wody i odstawia  do fermentacji na pół doby lub dobę. Nie rozcieńczony preparat doskonale nadaje się do walki z mszycami oraz przędziorkami.

Gnojówka

Gnojówkę, również przygotowuje się z około kilograma świeżych pokrzyw, które zalewa się dziesięcioma litrami wody i dodaje się około trzydziestu deko  mączki dolomitowej.
Z gnojówki można korzystać, gdy skończy fermentować, wtedy nie pieni się i ciemnieje. Fermentacja jest tym szybsza im wyższa jest temperatura, trwa ona około trzech tygodni.
Zanim zastosujemy preparat musimy go rozcieńczyć z wodą. Gnojówka jest bogata w takie składniki mineralne, jak:  żelazo, wapń i azot.

Preparatem nawozi się  między innymi ogórki, kapustę oraz pomidory.  Nie wolno stosować go do nawożenia fasoli, czosnku, grochu oraz cebuli. Poza tym gnojówkę możemy wykorzystać, także do nawożenia drzew owocowych, bylin oraz kwiatów jednorocznych. 
Podlewając kompost nierozcieńczoną gnojówką przyśpieszymy rozkład materii organicznej.
 

Jeżeli stosując gnojówkę chcemy ustrzec się ataku szkodników oraz chorób grzybowych, na przykład zgnilizny to powinniśmy podlewać ziemię preparatem na początku wiosny.
W momencie, gdy tworzymy gnojówkę, warto jest czymś przykryć pojemnik z nią, przede wszystkim dlatego, aby nie wpadły do niego małe zwierzęta oraz, żeby nie przyjemny zapach nie rozchodził się po całym ogrodzie.

Zamiast świeżych pokrzyw do preparatów można, również użyć suszonych roślin, których  należy zastosować około dwudziestu deko.

Zbiór pokrzyw

Pędy pokrzyw powinniśmy zbierać wiosną i latem,  przed kwitnieniem.

Agnieszka Krakowiak

3 komentarzy

  1. Dodał: Elżbieta, Tytuł: pokrzywa na turkucia

    taką gnojowicą pokrzywową zalałam kanalik turkucia podjadka i jak myślicie nie wytrzymał....wylazł . A różne preparaty stosowałam i nic...

  2. Dodał: zdzislaw 19-05-2013r, Tytuł: pokrzywa na pomidory

    stosuje od lat pokrzywa,cosnek,skrzyp,i inne zioła robie wywar stoi o koło 3tygodni .mam zawsze zdrowe pomidory

  3. Dodał: Martusia, Tytuł: nawóz z pokrzyw

    Musze powiedzieć ze taka gnojówka z pokrzyw to znakomity naturalny i bezpieczny nawóz do pomidorów. Przy tym wzbogaca smak pomidora.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także