Porzeczka alpejska- Ribes alpinum

Porzeczka alpejska- Ribes alpinum

Skomentuj artykuł

Zakup rośliny

Możliwość zakupu porzeczki alpejskiej w pojemniku, sprawia że można ją wysadzać przez większą część roku. Sadzonki z gołym korzeniem  wysadzamy wczesną wiosną oraz późną jesienią.

Rośliny nabywajmy w sprawdzonych punktach sprzedaży, a przed zakupem zwróćmy uwagę na zdrowotność części podziemnej oraz nadziemnej rośliny. System korzeniowy nie może być nienaturalnie poskręcany oraz przerastać pojemnik.  Gdy zaobserwujemy takie zmiany, będzie to oznaczało, że roślina była za długo uprawiana w zbyt małym pojemniku. Konsekwencją negatywnych zmian będzie zakłócona aklimatyzacja krzewu w nowym miejscu oraz osłabiony wzrost. Zakupiona porzeczka nie powinna wykazywać żadnych zmian chorobowych.

Ponieważ porzeczka alpejska jest rośliną ozdobną, wykorzystywaną przede wszystkim do zakładania żywopłotów, lepiej opłaca się zakupić rośliny z gołymi korzeniami w szkółce, wówczas koszty założenia żywopłotu będą dużo niższe.

Przygotowanie podłoża i sadzenie krzewów

Ribes alpinum jest na tyle tolerancyjną rośliną, że nie ma konieczności specjalnego przygotowania podłoża do nowych nasadzeń. Stanowisko wystarczy oczyścić z chwastów oraz innych zanieczyszczeń. W celu poprawienia struktury podłoża, przy sadzeniu roślin można podłoże wzbogacić kompostem w celu poprawienia jego struktury. W przypadku nabycia roślin z gołymi korzeniami,  nie przesuszajmy roślin, nie wystawiajmy ich na słoneczne miejsce bądź wietrzne. Przed samym posadzeniem, sadzonki przez kilka godzin moczymy w wodzie. 

Zakładając żywopłot, który będzie ograniczany cięciem, zachowajmy prawidłowe odległości między roślinami. Powinny one wynieść 30- 50 cm, natomiast w żywopłocie nieformalnym odległości między roślinami powinny być większe. Warto zaznaczyć, że porzeczka alpejska dobrze znosi towarzystwo innych roślin, także drzew o rozbudowanym systemie korzeniowym. Doskonale nadaje się do nasadzeń grupowych.

Porzeczkę alpejską sadzi się tak jak inne typowe krzewy ozdobne.

Podlewanie

Posadzone rośliny należy obficie podlać i pamiętać o podlewaniu także w późniejszym okresie, póki krzew w pełni się ukorzeni, zaaklimatyzuje na nowym stanowisku. Dopiero taki krzew jest w stanie dobrze znieść okresy suszy. Aby porzeczka alpejska prezentowała się zdrowo i dorodnie, w przypadku przedłużającej się suszy należy ją podlewać. Nie podlewamy często, lepiej rzadziej, ale obficie, choć łagodnym strumieniem, aby woda zdążyła wsiąknąć w podłoże.

Nawożenie

Z pewnością bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nawożenie nawozem organicznym np. kompostem. W przypadku braku dostępu do tego typu nawozów warto skorzystać z nawozów mineralnych, najlepiej  o spowolnionym działaniu.
 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także