Pomidory w szklarni

Pomidory w szklarni

1 komentarzy

Zapylanie kwiatów i zbiór owoców

Pomidor jest rośliną samopylną jednak w szklarni często słabo zawiązuje owoce. Dzieje się to w zbyt wysokiej temperaturze powietrza (powyżej 30ºC) lub zbyt niskiej (15ºC) oraz niskiej (50%) lub zbyt wysokiej (70%) wilgotności powietrza. Dodatkowo można stosować regulatory wzrostu - Betokson R i Betokson Super 025 SL lub wykorzystać pracowite trzmiele specjalnie hodowane do zapylania kwiatów. Można kupić całe rodziny w kartonowych ulach, jednak jest to spory wydatek. Wystarczy utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność a w razie potrzeby uchylić drzwi i poprosić pszczoły o pomoc. Pierwsze pomidory z własnej szklarni będziemy zbierać już od pierwszych dni lipca (niektóre odmiany nawet wcześniej). Owoce zbieramy 2-3 razy w tygodniu wtedy gdy są zapalone. Regularny zbiór wpływa pozytywnie na owoce które pozostały na krzaku – dorastają i dojrzewają one szybciej. Owoce najlepiej dojrzewają w temperaturze 25ºC, zaś poniżej 12ºC następuje zahamowanie tego procesu.


Choroby i szkodniki pomidorów szklarniowych

Niestety w uprawie szklarniowej pomidory mogą być atakowane przez wiele chorób i szkodników – w nawiasach podane zostały preparaty do ochrony. Wśród szkodników najczęściej pojawiają się mszyce (Fastac, Karate Zeon, Pirimor), mączlik szklarniowy (Admiral, Confidor, Talstar) lub przędziorki (Karate Zeon, Talstar, Ortus), niestety lista chorób jest znacznie dłuższa – są to m.in. alternarioza (Amistar), antraknoza (Amistar), zaraza ziemniaka (Acrobat, Bravo, Miedzian), mączniak prawdziwy (Bravo, Nimrod, Topsin), szara pleśń (Bravo, Switch, Topsin), rak bakteryjny (Kocide) oraz nieuleczalne choroby wirusowe zawleczone z chorą rozsadą. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych lub szkodników należy stosować środki ochrony roślin zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania.

Odmiany pomidorów do uprawy w szklarni

Wybór odpowiedniej odmiany zależy przede wszystkim od wielkości szklarni oraz naszych preferencji dot. wyglądu i smaku pomidora. Warto także kierować się dodatkowym czynnikiem, a mianowicie odpornością odmiany na choroby i szkodniki. Wybierając odmiany odporne będziemy mogli znacznie ograniczyć stosowanie chemicznych zabiegów ochrony roślin. Do najpopularniejszych odmian pomidorów szklarniowych (uprawa amatorska) należą: `Akron`, `Amoroso`, `Baron`, `Bekas`, `Hardy`, `Pedro`, `Pelikan`, `Perkoz`, `Remiz`, `Słonka`, `Tukan`.

Paweł Romanowski

Literatura:
Uprawa pomidorów pod osłonami, MODR Mazowsze

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Patrycja, Tytuł: tunel foliowy

    U mnie w ogrodzie również mam pomidory które uprawiam pod folią, mój tunel jest mały, ale mam nadzieję że w przyszłości będzie większy :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: