Poduszki ogrodowe

Poduszki ogrodowe

1 komentarzy

Letni wypoczynek w ogrodzie

W sezonie letnim chętnie korzystamy z wypoczynku na świeżym powietrzu. Leniwe popołudnia, spędzone na ogrodowym fotelu lub lektura książki na ulubionym leżaku, poprawiają humor i pozwalają się odprężyć. Aby jednak relaks był naprawdę satysfakcjonujący, nie wystarczą sztywne oparcia foteli czy twarde siedziska ławek. Wprawdzie są one praktyczne i funkcjonalne, ale jednak nie zawsze dostatecznie wygodne. Aby więc odpoczywać w pełni komfortowo, należy zadbać o wyposażenie ich w miękkie i przytulne poduszki. Niestety, w naszym klimacie może być z tym pewien problem. Aby poduszki dobrze spełniały swoje zadanie, powinny być wykonane z materiału przyjaznego dla skóry (np. bawełny). Wtedy jednak nie zawsze są dostatecznie odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Na słońcu ich kolory blakną, a materiały płowieją, natomiast deszcz i wilgoć sprawiają, że poduszki szybko nasiąkają, a niekiedy pokrywają się nawet grzybem.

Poduszki ogrodowe

Jak więc wybrać poduszki ogrodowe, aby móc z nich korzystać więcej niż jeden sezon? Przede wszystkim należy postawić na jakość. Dobrze wykonane poduszki, pokryte wysokogatunkową tkaniną i posiadające odpowiednie wypełnienie, z pewnością wytrzymają znacznie dłużej, od swoich tanich, ale słabszych odpowiedników. Wprawdzie jednorazowy koszt dobrej poduszki może wydawać się dość wysoki, ale w perspektywie czasu taki zakup zwykle bardziej się opłaca.

Dobre poduszki ogrodowe wykonane są z materiałów znoszących częste użytkowanie (tkanina się nie rozchodzi i nie przeciera, wypełnienie się nie odkształca) oraz odpornych na promieniowanie słoneczne (kolory nie blakną i nie płowieją). Niektóre z nich pokryte są również materiałami (np. typu Teflon), utrudniającymi wnikanie brudu oraz wilgoci. Są tak zaprojektowane, aby nie wchłaniały nadmiernej ilości wody, a w razie zamoczenia, szybko wysychały. Zwykle też są wyposażone w praktyczne wiązania lub kieszenie, które pozwalają utrzymać poduszkę na miejscu np. zamocować na leżaku lub przywiązać do oparcia ławki. Dobrze również, jeśli poduszka posiada zdejmowane pokrycie, nadające się do prania, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać ją w czystości.

Poduszki ogrodowe

Poduszki ogrodowe

Poduszki ogrodowe

Poduszki ogrodowe

Poduszka ogrodowa powinna być odpowiednio dopasowana do kształtu mebli. Luźno leżące na ławce lub huśtawce poduchy, nie muszą mieć ściśle określonych wymiarów, ale jeśli mają spełniać rolę siedziska np. na ławce, powinny być dopasowane do jej wielkości. Jeżeli będą zbyt duże, mogą się przesuwać lub obcierać o brzegi mebla, przez co łatwiej ulegną zniszczeniu, jeśli natomiast będą zbyt małe, nie spełnią swojej roli i nadal nie będzie nam na nich wygodnie.

Poduszki ogrodowe

Poduszki ogrodowe

Ogrodowe pojemniki na poduszki

Jednak nawet najlepsze poduszki nie mogą pozostawać na powietrzu przez całe lato, gdyż nawet one nie poradzą sobie z niezwykle zmienną aurą np. częstymi opadami. Z tego względu w każdym ogrodzie przyda się odporny na wilgoć pojemnik, w którym znajdzie się miejsce na przechowywanie poduszek, w czasie, kiedy z nich nie korzystamy. Nie musi być to jednak mało estetyczne i niefunkcjonalne pudło, gdyż można na ten cel przeznaczyć efektowną, drewnianą skrzynię, przekształcając jej wieko w wygodne siedzisko lub ogrodowy stolik. Na rynku są również dostępne bardziej wyszukane wersje pojemników i skrzyń ogrodowych np. w postaci ławek. W sezonie możemy też skorzystać z wygodniejszego rozwiązania, jakim są specjalne, nieprzemakalne pokrowce, które osłonią przed deszczem zarówno meble jak i poduszki ogrodowe.

Poduszki ogrodowe

Poduszki ogrodowe

Pomysły na oryginalną poduszkę

Poszukując do ogrodu poduszek, warto też zwrócić uwagę na interesujące, wypełnione styropianowymi kulkami worki. Są niezwykłą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, a na tarasie mogą znakomicie spełniać rolę poduch lub foteli. Wbrew pozorom są niewiarygodnie wygodne i doskonale dopasowują się do naszego ciała. Ciekawym pomysłem są również poduszki i koce, których jedną stronę pokryto nieprzemakalną tkaniną foliową, pozwalającą na układanie ich bezpośrednio na wilgotnej trawie lub mokrych po deszczu deskach tarasowych.

W temacie wypoczynku na rynku stale pojawia się dużo nowości, które nie omijają także poduszek. Doskonałym przykładem mogą być chociażby niezwykle oryginalne pufy i poduszki, które do złudzenia przypominają większe lub mniejsze, wypolerowane kamienie rzeczne. Wykonane są głównie z naturalnych materiałów (filc, wełna) i charakteryzują się wysoką trwałością. Posiadają interesujące wzorki i kolory zgodne z naturą, dlatego mogą spełniać rolę ogrodowego detalu. Co ciekawe ich producentem jest jedna z firm polskich. 

Poduszki ogrodowe

Poduszki ogrodowe

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Joanna, Tytuł: Poduszki ogrodowe

    takie nic nie znaczące rady proszę sobie w buty wsadzić

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: