Podkaszarka spalinowa czy elektryczna?

Podkaszarka spalinowa czy elektryczna?

3 komentarzy

Przy pielęgnacji trawnika, szczególne znaczenie ma częste koszenie m.in., dzięki niemu zielona murawa  zagęszcza się, tworząc zwarty „dywan” . Zakładając trawnik, zazwyczaj skupiamy się na zakupie dobrej kosiarki, najczęściej elektrycznej bądź spalinowej. Z czasem zdajemy sobie sprawę, że dobra kosiarka to nie wszystko. Ogrody bardzo często są bardzo zróżnicowane, pełne zakątków, wzniesień i zróżnicowanych nawierzchni. Tradycyjne kosiarki zazwyczaj nie są w stanie w pełni sprostać oczekiwaniom właściciela ogrodu ze względu na swoje rozmiary, konstrukcję, które uniemożliwiają dotarcie jej  do każdego zakątka ogrodu.  W takiej sytuacji powinniśmy się rozejrzeć za odpowiednią podkaszarką, która będzie dopełnieniem kosiarki. Posiadając obydwa urządzenia, będziemy w stanie utrzymać estetykę ogrodu nawet w najbardziej niedostępnych  zakątkach.

Rola podkaszarek w ogrodzie

Zakup podkaszarki jest słuszny m.in. wówczas, jeżeli posiadamy ogród pełen zakątków, trawnik bezpośrednio graniczący z murkami, ogrodzeniem, budynkami, małą architekturą, pełen jest licznych nasadzeń, nierówności, kamieni  itp. Przy tego typu komplikacjach kosiarka nie jest w stanie dokonać idealnego cięcia na całej powierzchni ogrodu. W niewielkim ogrodzie pozostałe źdźbła traw można usunąć nożycami, ale w większych ogrodach warto skorzystać z podkaszarki.

Rodzaje podkaszarek  

Oferta punktów handlowych jest bogata i nie powinno być problemu z doborem odpowiedniej podkaszarki (trymera), która w pełni sprawdzi się w konkretnym ogrodzie. Wyróżniamy kilka rodzajów podkaszarek, a konkretnie- podkaszarkę elektryczną, akumulatorową, spalinową oraz kosę spalinową, zwaną wykaszarką.


Podkaszarka elektryczna

Urządzenie przeznaczone do koszenia niewielkich powierzchni, przede wszystkim w ogrodach przydomowych. Narzędziem tnącym jest głowica, która zależnie od modelu może mieć żyłkę nylonową wysuwaną ręcznie, półautomatycznie oraz automatycznie. Podkaszarki elektryczne są lekkie, ciche, wygodne w użytkowaniu, dość tanie i zależnie od modelu o zróżnicowanych parametrach i udogodnieniach. Silnik elektryczny o mocy od 200 W do nawet 1000 W. Szerokość cięcia zazwyczaj na poziomie od 20 do 30 cm. Regulowana prowadnica oraz dodatkowy uchwyt usprawnią pracę, wpłyną na podniesienie jakości i efektywności pracy. Dobrze jak podkaszarka wyposażona jest w pałąk dystansowy co uchroni rośliny ozdobne przed uszkodzeniem.

Wadą podkaszarek elektrycznych jest przede wszystkim przewód elektryczny, który ogranicza oraz stanowi znaczne utrudnienie przy pracy, zwłaszcza kiedy ogród obfituje w liczne, a zarazem wysokie nasadzenia.

Podkaszarka spalinowa
Podkaszarka spalinowa

Podkaszarka akumulatorowa

Tego typu podkaszarki stanowią alternatywę dla podkaszarek elektrycznych. Mają podobne parametry jak podkaszarki elektryczne, z tym że nie posiadają przewodu elektrycznego, a  energię do pracy pozyskują z wcześniej naładowanego akumulatora. Są odpowiednie dla tych, którzy nie tolerują hałasu, spalin oraz mają niewielkie powierzchnie do koszenia.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Juka ogrodowa

    Czy podkaszarką można wykosić przekwitniętą już jukę (razem z liśćmi) zauważyłem że sąsiad tak wykosił nie wiem czy ona odbije na wiosnę - Pozdrawiam Serdecznie

  2. Dodał: kamiloss, Tytuł: spalinowe kosiarki

    Ja użytkuję już kosiarkę spalinową Stigi 3 lata i nie mam do niej żadnych zastrzeżeń, dobry silnik to podstawa, producent też musi być znany i solidny.

  3. Dodał: Sławek, Tytuł: Akumulatorowe

    Cytat-"Podkaszarki akumulatorowe wahają się od kilkuset tysięcy do nawet kilku tysięcy"...! Szkoda,że tak piekielnie drogie szukam podobnej/80m2 koszenia/

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: