Płyty tarasowe

Płyty tarasowe

Skomentuj artykuł

Klinkier- mocny, trwały materiał, odporny na czynniki atmosferyczne,  także na promieniowanie UV. Można go nabyć w formie matowej, wówczas wymaga impregnacji a twardość klinkieru wynosi około 2%.

Płyty tarasowe z kamienia naturalnego – dla wielu najpiękniejsze, do których produkcji wykorzystuje się kamień naturalny. Najlepszy kamień na taras to granit, bazalt, sjenit, porfir, poza nimi wykorzystuje się także wapienie oraz piaskowce, ale one wymagają impregnacji i zadaszenia, ponieważ bez ochrony ulegają szybkiemu niszczeniu.

Płyty tarasowe

 

Płyty tarasowe

Ceny płytek tarasowych

Ceny płyt tarasowych są bardzo zróżnicowane, zależnie od materiału z którego zostały wykonane, kształtu oraz wymiarów.

•    Płyta tarasowa betonowa płukana ‘Andaluzja’ (40x40x3,8 cm)- 12,99 zł/szt.
•    Płyta tarasowa betonowa strukturalna ‘Toskania’ (40x40x3,8 cm)- 12,99 zł/szt.
•    Płyta tarasowa betonowa szlifowana (40x40x3,8 cm) ‘Roma’ - 14,99 zł/szt.
•    Płyta tarasowa betonowa piaskowana (40x40x3,8) ‘Ateny’- 15,99 zł/szt
•    Płyta klinkierowa ‘Sophistic Beige’ (30x30x1,1 cm)- 43,89 zł/m2
•    Płyta tarasowa piaskowiec ‘Toscania’ (59,6x44,6 cm)- 109,78 zł/m2
•    Płyta granitowa ‘Trawertyn Alabastrino’- 517,00 zł/m2
•    Płyta granitowa ‘Baltic Brown’)- 360 zł/m2
•    Gnejs płytowy- 45 zł/m2
•    Granit płytowy- 40 zł/m2
•    Piaskowiec czerwony płyty- 45 zł/m2
•    Piaskowiec czerwony płyty cięte (30x30x3,0 cm)- 180 zł/m2

W przypadku płytek ceramicznych, klinkierowych przy budowie tarasu korzystamy z metody „na mokro”, a więc nim przystąpi się do klejenia płytek należy wykonać betonową wylewkę. Jest to bardzo czasochłonne i przedłuża prace przy budowie tarasu. Natomiast przy płytach betonowych prace postępują o wiele szybciej, nie ma konieczności wykonania wylewki, ponieważ płyty układa się  bezpośrednio na specjalnie przygotowanym podłożu.

Z odmiennymi technologiami budowy tarasu wiążą się także zróżnicowane koszty. Koszt wybudowania jednego m2 tarasu   w pierwszym przypadku wyniesie około 100 zł więcej niż w przypadku brukowania płyt betonowych na sucho. Poza tym czas poświęcony na brukowanie będzie o wiele krótszy.

W bezpośrednim towarzystwie ogrodu zdecydowanie lepiej będą prezentować się płyty z kamienia naturalnego, jednak jego koszt jest dużo wyższy i sięga nawet kilkuset złotych za m2.


Czyszczenie i konserwacja tarasu

Aby nawierzchnia tarasu wykonana z płyt  mimo upływu lat nadal była bardzo dekoracyjna, a przede wszystkim czysta wolna od zabrudzeń, należy systematycznie ją czyścić, przy użyciu odpowiednich środków czyszczących. W sprzedaży nie brakuje tego typu asortymentu, tak więc bez problemu nabędziemy środek przeznaczony do konkretnego typu nawierzchni np. do klinkieru, kamienia naturalnego, betonu itp. Dodatkowo nawierzchnie matowe, nie pokryte szkliwem należy zaimpregnować. Środki do impregnacji zapobiegają powstawaniu plam, przeciwdziałają wykwitom. Zaimpregnowana nawierzchnia będzie chroniona przed negatywnym działaniem mrozu. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do impregnacji, płytki należy dokładnie oczyścić z brudu, tłuszczu, glonów, mchu, wszelkiego pyłu, tak aby impregnat dostał się w głąb płytek na całej powierzchni tarasu.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: