Pieris japoński uprawa, odmiany i przycinanie

Pieris japoński uprawa, odmiany i przycinanie

Skomentuj artykuł

Rodzina roślin wrzosowatych jest bardzo duża, niezwykle ciekawa i różnorodna. Ogrody aranżowane w stylu wrzosowisk charakteryzują się niesłychanym urokiem, a odpoczywanie w nich to czysta przyjemność. Jednym z rodzajów roślin, które mamy do wyboru w czasie zakładania takiego zakątka są pierisy, a wśród nich niezwykle ciekawy pieris japoński. Jak sama nazwa wskazuje, należy do gatunków, pochodzących z dalekiej Japonii, ale naturalnie występuje również ze wschodniej części Chin. Jego ciekawy wygląd na tyle podbił nasze serca, że od dawna uprawiany jest także w naszym kraju.

Pieris japoński - charakterystyka

Roślina o krzewiastym pokroju, dosyć gęsta, posiadająca nagie pędy, tylko na szczytach ulistnione. Osiąga wysokość nawet trzech metrów. Każdy element tego gatunku jest ciekawy, dlatego też warto go opisać. Młode liście charakteryzują się czerwonawą barwą, ale z czasem to się zmienia i zaczynają się zazieleniać. W efekcie końcowym są ciemniejsze i delikatnie błyszczące na wierzchniej stronie, natomiast jaśniejsze z czarnymi plamkami na spodniej. Są również skórzaste i mogą mieć nawet 7 - 8 cm długości. Okres kwitnienia pierisa japońskiego przypada na miesiące wiosenne, a dokładniej kwiecień i maj. Pojawiają się wtedy długie, nawet ponad dziesięciocentymetrowe grona, które obfitują w dzbaneczkowate, białe lub delikatnie zaróżowione kwiaty. Po przekwitnięciu pojawiają się torebki z nasionkami.


Uprawa pierisa japońskiego

Dobór odpowiedniego stanowiska uprawy jest wyjątkowo ważny w przypadku tej rośliny. Przede wszystkim musi mieć ona dobry dostęp do światła słonecznego, gdyż tylko wtedy liście będą w stanie nabrać koloru pięknej, dekoracyjnej i żywej zieleni, a kwiaty obficiej pojawią się w gronach. Zbyt mała ilość słońca znacznie zmniejsza atrakcyjność tego gatunku. Drugim decydującym czynnikiem jest występowanie silnych podmuchów wiatrów. Jest to zabronione przy tej uprawie, ponieważ roślina ta jest bardzo wrażliwa na tego typu czynniki zewnętrzne.

Pieris japoński

Pieris japoński

Sadzenie pierisa japońskiego do złudzenia przypomina sadzenie azalii. Na początek wykopujemy dość głęboki i szeroki dołek, na dnie którego rozsypujemy grubą warstwę drenażową, która zapewni odpowiednią przepuszczalność gleby. Następnie do dołka wsypujemy specjalną ziemię do uprawy azalii lub iglaków, która charakteryzuje się wysoką kwasowością, konieczną do utrzymania tej rośliny w dobrej kondycji. Ustawiamy sadzonkę i uzupełniamy resztę ziemi, przyklepujemy, a zaraz potem przystępujemy do pierwszego podlewania, które powtarzamy regularnie, szczególnie w czasie upalnych dni. Warto zaopatrzyć się również w korę, którą ściółkujemy okolice krzaczka. Nie tylko ochrania ona przed chwastami i utrzymuje wilgoć, ale również pomaga glebie zachować kwasowy odczyn.

Nawożenie nie jest tak bardzo konieczne, ale jeżeli chcemy zasilić nasz okaz dodatkową dawką składników odżywczych, warto wybrać nawóz ogólny do azalii, które mają praktycznie takie same wymagania. Preparat dodajemy do wody i tak przygotowaną mieszanką podlewamy w drugiej połowie lata, kiedy pierisy przygotowują już pąki do przyszłorocznego kwitnienia. Wiosenne nawożenie stanowi tylko dodatek, który pomoże lepiej roślinie odżyć po okresie niskich temperatur.

Pieris japoński

Pieris japoński

Zabiegi pielęgnacyjne

Roślina ta nie wymaga od nas zbyt dużo uwagi, dlatego też szybko rośnie jej popularność wśród świeżo upieczonych działkowiczów. Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku pierisa japońskiego należy jego przycinanie, które może ograniczyć się do corocznego skrócenia gałązek, nadania im odpowiedniej formy oraz wycięcia pędów kwiatostanowych, które wykonujemy zaraz po przekwitnieniu.

Pieris japoński jest zimozielony i nie powinien mieć problemu z przetrwaniem nawet srogiej zimy w naszym klimacie. Warto jednak pokusić się o zabezpieczenie na czas jesiennych przymrozków młodych pąków, które mogą przemarzać.

Pieris japoński

Pieris japoński

Uwaga!

Wszystkie części rośliny są trujące dla ludzi. Należy unikać sadzenia pierisów japońskich w miejscach, gdzie przebywają małe dzieci, które nieświadomie mogą spróbować niektórych jej części.

Pieris japoński

Pieris japoński

Pieris japoński - popularne odmiany

Pieris japoński posiada kilka odmian, które mogą się między sobą różnić wybarwieniem liści na poszczególnych etapach rozwoju, a także odcieniem kwiatów. Zapoznajmy się zatem z najpopularniejszymi odmianami w naszym kraju, uwzględniając podział za względu na kolory części ozdobnych rośliny.

Odmiany z liśćmi początkowo czerwonymi, później zielonymi i białymi kwiatami: ‘Flaming Silver’, Red Mill’, ‘Rondo’.

Odmiany z liśćmi początkowo jasno zielonymi, później ciemniejszymi i białymi kwiatami: ‘Debutante’, ‘White Pearl’, ‘Cupido’.

Odmiany z liśćmi początkowo czerwonymi, później brunatnymi i białymi kwiatami: ‘Forest Flame’, ‘Moutain Fire’.

Odmiany z liśćmi zielonymi i różowymi kwiatami: ‘Rubella’, ‘Valley Rose’.

Odmiana z liśćmi zielonymi i czerwonymi kwiatami: ‘Valley Valentine’.

Odmiany z liśćmi zielonymi, ale kremowymi na brzegach i białymi kwiatami: ‘Variegata’ (z zielonkawo - żółtym kielichem), ‘Little Heath’.


Zastosowanie

Pieris japoński, jako jeden z reprezentantów rodziny wrzosowatych, idealnie nadaje się do ogrodów utrzymywanych w stylu wrzosowiska. Będzie wspaniale uzupełniał swoimi drobnymi kwiatami inne kwitnące wiosną krzewy, a jednocześnie charakteryzuje się również bardzo ozdobnymi liśćmi. Komponuje się bardzo dobrze ze spokrewnionymi rodzajami, takimi jak różaneczniki (zwane również azaliami lub rododendronami), wrzosy, wrzośce i kalmie.

Pieris japoński

Pieris japoński

Rośliny wrzosowate charakteryzują się przepięknym kwitnieniem w czasie wiosny. Nie inaczej jest z pierisem japońskim. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z urokliwymi kwiatami (chociaż niedużymi), ale również z bardzo ozdobnymi liśćmi. Połączenie to sprawia, iż można zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia. Jeżeli już zainteresowaliśmy się tym gatunkiem, warto późną wiosną zajrzeć do sklepu ogrodniczego, by wyposażyć się w sadzonkę jednej z jego odmian i od razu przystąpić do uprawy. Z pewnością nie pożałujemy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: