Pelargonia bluszczolistna uprawa, rozmnażanie i choroby

Pelargonia bluszczolistna uprawa, rozmnażanie i choroby

Skomentuj artykuł

Pelargonie to chyba najpopularniejsze z roślin uprawianych w donicach na balkonach oraz tarasach. Kiedy nadchodzi okres ich kwitnienia, miejsca te wypełniają się prawie całe przepięknymi kwiatami w kolorach głównie czerwonym i różowym, ale bywają spotykane również odmiany w innych barwach. Ze względu na ich mnogość, ogrodnicy dzielą ten rodzaj na cztery główne grupy: pelargonie pachnące, pelargonie pasiaste, pelargonie wielkokwiatowe oraz pelargonie bluszczolistne. Warto zainteresować się wszystkimi, ale szczególnie tymi ostatnimi, które oprócz przepięknych, kolorowych kwiatów, posiadają również bardzo ciekawe liście, stanowiące dodatkową ozdobę rośliny.

Podstawowe informacje o pelargonii bluszczolistnej

Nadziemna część rośliny składa się z dość długich, ale niestety bardzo delikatnych pędów, dorastających nawet do 150 cm długości. W zależności od sposobu ich uprawy mogą się płożyć, albo zwisać. Pokryte są dość gęsto, błyszczącymi, mięsistymi i żywo zielonymi liśćmi, kształtem bardzo podobnymi do liści bluszczu, od których grupa ta zyskała swoją nazwę. Główną ozdobą tych odmian są kwiaty, które pojawiają się w okresie letnim i zebrane są po kilka sztuk w baldachy. Mogą być zarówno pełne, jaki i pojedyncze oraz występować w przeróżnych odcieniach białego, różowego, łososiowego, czerwonego i fioletowego, a także w wersjach dwukolorowych.

Pelargonia bluszczolistna - sadzenie

W naszym klimacie rośliny te uprawiane są przede wszystkim w donicach oraz skrzynkach. Pelargonie raczej szybko się rozrastają, dlatego też nie powinniśmy stosować zbyt gęstych nasadzeń. Pojemnik o półmetrowej długości może być wykorzystany do dwóch większych okazów lub trzech mniejszych z koniecznością rozsadzenia ich po roku uprawy. Używamy specjalnej ziemi do pelargonii lub do kwiatów balkonowych, której mamy bardzo duży wybór na naszym rynku. Sadzonki umieszczamy w zagłębieniach, które nie doprowadzą do zbytniego ściśnięcia ich korzeni i od razu obficie podlewamy. Pozwoli to na szybkie przyjęcie się w nowymi miejscu oraz rozpoczęcie gwałtownego wzrostu.


Stanowisko uprawy

Pelargonie są kwiatami, które uwielbiają ciepły klimat. Nasz niestety taki nie jest, dlatego też należy pamiętać o zapewnieniu im optymalnych warunków uprawy. Przede wszystkim naszych skrzynek nie wystawiamy jeszcze z ukrycia do momentu, kiedy nie mamy pewności, ze nie grożą im przymrozki. Jeżeli nocą temperatura znacznie spada, warto przynajmniej przekryć czymś nasze rośliny, aby nie zostały porażone przez ewentualny mróz. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne.

Pelargonia bluszczolistna

Pelargonia bluszczolistna

Podlewanie i nawożenie

Przy prawidłowej uprawie pelargonii bluszczolistnej nie możemy zapomnieć o regularnym dostarczaniu jej wody oraz składników pokarmowych. Podlewamy codziennie rano lub wieczorem przez cały okres wzrostu i kwitnienia roślin. Jeżeli latem wyjeżdżamy na wakacje, musimy poprosić znajomych lub sąsiadów, by w owym czasie zabieg ten wykonywali za nas, ponieważ kilkudniowy brak zasilania może mieć bardzo poważne konsekwencje. Również regularnie powinno się pelargonie nawozić. Stosujemy specjalne nawozy do pelargonii w dawkach przedstawionych przez producenta na opakowaniu. Jeżeli nie udało nam się zdobyć takiego preparatu, możemy bez problemu zamówić go przez Internet lub wybrać nawóz do roślin balkonowych, a w okresie letnim nawóz do roślin kwitnących.

Pelargonia bluszczolistna

Pelargonia bluszczolistna

Przycinanie i pielęgnacja

Oprócz przycinania przed zimowaniem, w ciągu roku kilka razy zabieg ten należy również powtarzać w celu lepszego prowadzenia rośliny. Wycinamy pędy chore, a także przemarznięte i uschłe. Podobnie robimy z listkami. Dodatkowo zbieramy z gleby wszystkie opadłe części roślin, gdyż duża ilość dostarczanej wody może powodować ich gnicie. Stare rośliny co kilka lat wymieniamy w całości na młode, dzięki czemu zwiększymy atrakcyjność naszej uprawy.

Pelargonia bluszczolistna

Pelargonia bluszczolistna

Rozmnażanie

Zdobywanie nowych sadzonek pelargonii bluszczolistnej jest bardzo ważne ze względu na konieczność odmładzania niektórych roślin. Niektórzy ogrodnicy nawet co roku stosują młode sadzonki, a dzięki samodzielnemu ich wyprodukowaniu są w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Pierwszym krokiem jest pobranie szczepki. W tym celu ucinamy końcówkę pędu wraz z kilkucentymetrowym odcinkiem łodygi. Następnie możemy ją zamoczyć w ukorzeniaczu, co nie jest konieczne, po czym zasadzamy w ziemi. W ciągu kilku tygodni powinna wypuścić korzenie, natomiast w przeciągu kilku miesięcy zacząć szybki wzrost. Niektórzy wkładają szczepki do wody do czasu, aż nie wypuszczą małych, białych korzonków i dopiero wtedy umieszczają w glebie, lecz sposób pierwszy jest bardziej korzystny.

Pelargonia bluszczolistna

Pelargonia bluszczolistna

Zimowanie

Późną jesienią skracamy wszystkie pędy. Pelargonie na zimę należy przestawić w miejsce chłodniejsze, ale jasne. Najlepsza w tym celu będzie piwnica, albo garaż z oknami. W okresie tym ograniczamy również znacznie ilość dostarczanej wody. Na przełomie stycznie i lutego przenosimy w miejsce odrobinę cieplejsze, w którym nasze rośliny zaczną puszczać młode pędy. Możemy je wykorzystać do wytworzenia nowych sadzonek, albo pozostawić na roślinie matecznej, ale co kilka lat warto jest odmłodzić naszą kolekcję, gdyż im starsza jest pelargonia, tym bardziej zmniejszają się jej wartości dekoracyjne.


Choroby pelargonii

Pomimo, iż roślina ta jest raczej łatwa w uprawie, czasami może zaatakować ją jakaś choroba. Najczęściej są one pochodzenia grzybiczego i wywoływane przez nieprawidłowy sposób podlewania. Wodniste plamy oraz szarawy nalot na liściach są oznakami szarej pleśni. Powstaje ona w momencie, kiedy nasze okazy rosną zbyt blisko siebie oraz podlewamy je niebezpośrednio do korzeni, lecz lejąc wodę po nadziemnych częściach pelargonii. W tym przypadku należy użyć fungicydów, np. Bioseptu 33 SL. Drugą chorobą spotykaną dość często na pelargoniach bluszczolistnych jest zgnilizna podstawy pędu. Powstaje na skutek zbyt intensywnego podlewania oraz w czasie niskich temperatur. Zainfekowane rośliny niestety trzeba usunąć. Czasami możemy również spotkać się z rdzą pelargonii, alternariozą oraz werticiliozą, z którymi należy walczyć zgodnie ze wskazówkami dla poszczególnych przypadłości.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie