Pędraki w trawniku

Pędraki w trawniku

4 komentarzy

Pędraki są jednym z najgroźniejszych i najbardziej powszechnych szkodników, z którym borykają się właściciele trawników. Żyją w glebie, żywią się korzeniami, w wyniku czego w miejscu ich żerowania trawa obumiera i powstają brunatne, nieatrakcyjne plamy. Ich obecność może również przyciągać ptaki i gryzonie, dla których stanowią pożywienie. Ograniczana jest w ten sposób liczebność szkodnika, lecz dzieje się to kosztem rozkopanej murawy, co jedynie przysparza kolejnych problemów. Typowy pędrak w trawniku jest biały, gruby, jego ciało jest wygięte i przypomina literę C. Ma twardą, brązową głowę zaopatrzoną w silny aparat gryzący. Są to postaci larwalne chrząszczy, w tym bardzo powszechnie występującego chrabąszcza majowego. Jest on uciążliwym szkodnikiem nie tylko w trawnikach, ale również w uprawach warzyw i roślin ozdobnych.

Objawy żerowania

Dorosłe chrabąszcze wychodzą z ziemi w kwietniu i maju. Po około dwóch miesiącach intensywnego obgryzania liści drzew samice wracają do ziemi, aby złożyć jaja. Larwy pojawiają się przy powierzchni gleby w sierpniu i wrześniu, a następnie zakopują się w jej głąb poniżej linii zamarzania zimą. Największe uszkodzenia wywołują wiosną w trzecim roku rozwoju. Powodują więdnięcie, zamieranie i wypadanie roślin oraz słabsze wschody trawy. czego konsekwencją tego jest pożółkła i przerzedzona murawa, na której z czasem pojawiają się brązowe plamy wyschniętej darni. Wczesne oznaki bytowania pędraków mogą być mylone z uszkodzeniami powodowanymi przez suszę czy niedobór składników pokarmowych.

Jak wykryć pędraki?

Wyraźnie widoczne uszkodzenia trawnika przez pędraki pojawiają się od późnego lata do wczesnej jesieni. Jeśli pociągniemy trawę w miejscu występowania nieregularnej brązowej plamy i uda się nam z łatwością oderwać wierzchnią warstwę murawy od ziemi, możemy być prawie pewni, że to sprawka larw. Pod uszkodzona darnią nie ma potrzeby szukać pędraków, bo zapewne przeniosły się już w inną, zdrową część trawnika. Właśnie w takim miejscu powinniśmy spróbować ocenić intensywność występowania owadów. W tym celu zdejmujemy darń z powierzchni około 1m2, jeśli znajdziemy w tym miejscu więcej niż 10 pędraków, niezbędne będzie chemiczne ich zawalczenie.


Zapobieganie

Bardzo ważnym aspektem walki z pędrakami jest zapobieganie ich masowemu pojawieniu się. Dobrym sposobem na ograniczenie ich populacji jest częste grabienie trawnika i wybieranie dorosłych osobników. Robimy to zwłaszcza wiosną, gdy samice składają jaja. Skuteczną metodą jest rozłożenie w okresie od maja do lipca na murawie siatki o drobnych oczkach, która uniemożliwi samicom składanie jaj w ziemi. Poleca się również stosowanie aeratorów sandałowych, są to specjalne kolczaste nakładki na buty. Używa się ich w celu napowietrzenia trawnika, w tym przypadku pomogą nam w walce ze szkodnikiem. Wszystko co musimy zrobić to 3 -5 krotne przejście całego trawnika w aeratorach na nogach. Pozwoli to zmniejszyć liczebność pędraków nawet o połowę. Przed spacerem powinno się lekko podlać trawnik, wtedy owady przenoszą się bliżej powierzchni ziemi.

Pędraki w trawniku

Pędraki w trawniku

Bardzo ważne jest również zachowanie trawnika w dobrej kondycji. Dobrze rozrośnięta, zbita darń o silnym systemie korzeniowym sprawia, że dorosłe owady nie mogą pokonać tej warstwy. W konsekwencji rzadziej składają w trawniku jaja i nie pojawiają się pędraki. Oznacza to, że trawa powinna być systematycznie nawożona, nawadniana i koszona. Należy także pamiętać o jesiennym lub wiosennym dosiewaniu nasion, poprawi to nie tylko wygląd trawnika, ale także pozytywnie wpłynie na jego gęstość.

Pędraki w trawniku

Pędraki w trawniku

Powinniśmy też zadbać o otoczenie naszego trawnika, a więc usuwamy nieużytki i ugory. Przesuszamy i przewietrzamy wierzchnią warstwę gleby, przekopując w tym celu ziemię w słoneczne i ciepłe dni. Jaja i larwy wyrzucane są na jej powierzchnię i masowo giną. Niszczymy chwasty szczególne perz, który jest przez pędraki bardzo lubiany. Podczas prac w warzywniku lub na rabatach kwiatowych ręcznie wybieramy wykopane larwy. Przed użyciem warto przesiać kompost, aby przypadkiem nie rozwlec z nim szkodników po całym ogrodzie. Chronimy i zachęcamy do bywania w naszym ogródku krety, ryjówki i ptaki, które są naturalnymi wrogami pędraków.

Pędraki w trawniku

Pędraki w trawniku

Zwalczanie

Walka z pędrakami w trawniku jest uporczywa i trudna ze względu na ich tryb życia i długi cykl rozwojowy jednego pokolenia (4-5 lat). Okres bardzo intensywnego żerowania larw przypada na wczesną jesień i jest to równocześnie najlepszy moment na zwalczanie tego szkodnika. Następstwa jego obecności obserwujemy dopiero na wiosnę, natomiast zabiegi ochrony najlepiej jest przeprowadzać właśnie jesienią. Wiosną walkę ze szkodnikiem możemy zacząć od niszczenia dorosłych osobników, które żerują na drzewach liściastych. Z młodych drzewek oraz krzewów możemy je z łatwością otrząsnąć na rozłożone na ziemi płachty. Sparzone wrzątkiem doskonale nadają się jako pokarm dla ryb. Można je również zwalczać chemicznie stosując Owadofos płynny 50, Zolone 35 EC lub Basudin 25 EC. Jednak zabieg ten szczególnie na wysokich drzewach dobrze jest zlecić firmie dysponującej przystosowanym do tego celu sprzętem. Chemiczne zwalczanie larw w trawnikach jest utrudnione, zwłaszcza gdy murawa jest dobrze rozrośnięta i zwarta. Aby ułatwić przenikanie pestycydów do warstwy korzeniowej należy trawnik dobrze wygrabić lub użyć werykulatora. Dopiero wtedy możemy zastosować preparaty doglebowe może to być Basudin 10G, Dursban 480 EC czy Diazinon 10G. Przy bardzo silnym pojawieniu się szkodnika dobrze jest kilkukrotnie przekopać ziemię, zaleca się to robić w ciepłe i słoneczne dni, słońce szybko wysusza zarówno jaja jak i larwy. Dodatkowo możemy zastosować preparat o nazwie Dursban 480 EC i dokładnie wymieszać go z podłożem. Dobre skutki w walce z pędrakami daje środek Nemasys G, który zawiera pożyteczne nicienie z gatunku Heterorhabditis megidis. Mogą one pomóc w kontroli biologicznej występowania pędraków, bez wpływu na inne organizmy. Preparatem tym możemy opryskać lub po prostu podlać trawnik, stosując dawkę 1 mln nicieni na m2.

Zastosowanie metod pozwalających nam zapobiec masowemu pojawianiu się pędraków w trawniku jest znacznie prostsze, niż jego zwalczanie. Wiąże się to z dużą trudnością doboru odpowiedniego terminu przeprowadzania zabiegu chemicznego. Należy pamiętać o obserwacji trawnika, co pozwoli na wcześniejsze zauważenie objawów i wykrycie szkodnika, a w rezultacie ułatwi nam walkę z nim.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Mirek, Tytuł: Polecam nicienie

    Rewelacyjne rezultaty dają nicienie, które w postaci zawiesiny wodnej rozprowadza się na powierzchni - należy pamiętać o dobrym podlaniu aby nicienie nie wginęły i dostały się wgłąb ziemi. Nicienie dostają się do wnętrza larw i żywią się nimi. Po utracie żywiciela giną. Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy (sprawdzony) sposób ponieważ nie stanowi zagrożenia dla ludzi lub zwierząt domowych - ze środkami chemicznymi trzeba zachowywać szczególną ostrożność. Jedynym minusem w przypadku nicieni jest ich wysoka cena i konieczność przechowywania w niskiej temperaturze ale naprawdę warto!

  2. Dodał: Ania, Tytuł: a konsekwencje użycia środków chem

    Ja stosuję nicienie Larvanem i nie martwię się pozostałościami chemii... polecam :)

  3. Dodał: Anna, Tytuł: Pędraki w moim ogrodzie

    Wspaniały artykuł, mam taki problem w ogrodzie więc każda rada jest bardzo przydatna.

  4. Dodał: Sławek, Tytuł: a konsekwencje użycia środków chem

    nic nie napisał autor o konsekwencjach użycia środków chemicznych , o skutkach jakie mogą wywrzeć na inne organizmy , szkoda mało rzetelny artykuł

Dodaj swój komentarz

Zobacz także