Pęcherznica kalinolistna uprawa, przycinanie i rozmnażanie

Pęcherznica kalinolistna uprawa, przycinanie i rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Uniwersalne pęcherznice

Wśród wielu ogrodowych krzewów ozdobnych, na szczególną uwagę zasługuje pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius). Jest ona jedynym uprawianym u nas gatunkiem pęcherznicy, ale ze względu na swoją dużą uniwersalność, wysokie walory ozdobne oraz małe wymagania uprawowe, w krótkim czasie znacznie zyskała na popularności.

Charakterystyka ogólna

Typową formę pęcherznicy kalinolistnej spotyka się obecnie dość rzadko, gdyż wyparły ją bardziej atrakcyjne odmiany barwne. Krzew rośnie zwykle dość szybko, tworząc sztywne, wzniesione pędy, dorastające do wysokości ok. 2-3 m.(odmiany niskie do ok. 1 m. wys.). W młodym wieku pędy są zielone lub czerwone, z czasem jednak pokrywa je jasno-brązowa, łuszczącą się kora. Głównym walorem dekoracyjnym pęcherznicy są jej sezonowe, kolorowe, ząbkowane, trójklapowe liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone, żółte lub czerwone. Mniej dekoracyjne są natomiast małe, miododajne, jasnoróżowe lub białe kwiaty, zebrane w niewielkie, okrągłe baldachogrona. Na roślinie pojawiają się późną wiosną V-VII, po czym przekształcają się w pękate, pęcherzykowate (stąd nazwa), czerwonawe owocostany. Po dojrzeniu (X) mieszki owocostanów przybierają barwę brązową, po czym pękają, uwalniając zamknięte wewnątrz nasiona.

Najciekawsze odmiany

Do niedawna najpopularniejszymi odmianami pęcherznicy kalinolistnej była czerwono zabarwiona „Diablo” oraz żółto-zielona „Luteus”. Z czasem jednak prace hodowlane doprowadziły do powstania kolejnych odmian, różniących się między sobą głównie barwą liści, kolorem kwiatów oraz wysokością pędów. Do ciekawszych należą między innymi: „Angel Gold” (o złoto-żółtych liściach, czerwono zabarwionych młodych pędach, białych kwiatach i czerwonych owocostanach, dorastająca do ok. 2,5-3 m. wys.), nieco podobna do niej „Dart"s Gold” (której intensywnie żółte liście zielenieją w trakcie sezonu), interesująca odmiana „Nugget” (której żółte liście w młodym wieku podbarwione są na brązowo-czerwony kolor, następnie zielenieją, po czym wczesną jesienią ponownie stają się żółte) oraz odmiany o czerwono-brązowych liściach takie jak: „Summer Wine” (o ciemnych, czerwono-fioletowych liściach i białych kwiatach, dorastająca do ok. 2 m. wys.), „Red Baron”, „Andre” i „Mindia” (których czerwone liście w młodym wieku mają pomarańczowo-miedziane zabarwienie, krzewy dorastają do 2-2,5 m. wys.), „Lady in Red” (o intensywnie czerwonych, błyszczących i lekko pofałdowanych liściach oraz biało-różowych kwiatach, dorasta do ok. 1,1,5 m. wys.) oraz karłowa „Little Devil” (o ciemno-czerwonych liściach i biało-różowych kwiatach, dorastająca do ok. 1 m. wys.).

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna

Wymagania uprawowe i zastosowanie

Pęcherznica kalinolistna to chyba jeden z najłatwiejszych do uprawy krzewów ozdobnych. Roślina nie posiada żadnych specjalnych wymagań co do podłoża i stanowiska, chociaż woli miejsca słoneczne (na których czerwone odmiany lepiej się wybarwiają) i dość żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby. Mimo to równie dobrze poradzi sobie w półcieniu oraz na słabym, nawet jałowym podłożu. Przy wyborze miejsca warto jednak pamiętać, że pęcherznice o żółtych liściach wolą półcień, gdyż  w pełnym słońcu ich liście mogą ulec poparzeniu. Pęcherznice są również roślinami odpornymi na mróz, suszę, wiatry oraz miejskie zanieczyszczenia powietrza. Dobrze znoszą przesadzanie i nie są podatne na choroby oraz szkodniki.

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna

Z tego względu nadają się do sadzenia w większości ogrodów oraz w parkach i na terenach miejskich. Ponieważ doskonale znoszą cięcie (ze względu na to iż kwitną na pędach zeszłorocznych, a wiosną wydzielają dużo soków, zabieg należy wykonać dopiero po kwitnieniu), można z nich tworzyć formowane żywopłoty. Szczególnie dobrze wyglądają żywopłoty z odmian żółtych i czerwonych, posadzonych naprzemiennie. Nieprzycinane pęcherznice ładnie się rozrastają w formie wysokiego, wzniesionego i lekko przewieszającego się na boki krzewu, dzięki czemu znakomicie wyglądają jako soliter lub element kompozycji ogrodowej (szczególnie z innymi krzewami ozdobnymi).

Rozmnażanie

Rozmnażanie pęcherznicy jest tak samo łatwe, jak jej uprawa. Młode rośliny najczęściej pozyskuje się przez sadzonkowanie fragmentów pędów (zielnych lub zdrewniałych) lub odrosty korzeniowe. Bardzo łatwo jest również pozyskać sadzonki za pomocą siewu nasion, jednak ta metoda nie gwarantuje zachowania cech egzemplarza matecznego.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Tabaza
2.    Związek Szkółkarzy Polskich
3.    Wikipedia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: