Ostrożeń

Ostrożeń

Skomentuj artykuł

Ostrożeń jest rośliną z rodziny astrowatych. Nieraz mylnie nazywany jest ostem i za tę roślinę jest uznawany ze względu na podobieństwo właśnie do popularnego ostu. W naszym ogrodzie ostrożeń uchodzi za chwast.

Cechy charakterystyczne rośliny

Roślinę zaliczamy, w zależności od odmiany, do bylin lub roślin dwuletnich. Do swoistych cech charakteryzujących ostrożeń można zaliczyć duże liście, u większości odmian posiadające kolce, a także kwiaty zebrane w okrągłych lub walcowatych koszyczkach. Okrywa koszyczka nie posiada kolców, jednakże jej łuski są ostro zakończone. Kwiaty ostrożnia posiadają cechę wyróżniającą rośliny z rodziny astrowatych, mianowicie są rurkowate. Niektóre z nich są też obupłciowe. Roślina jest okrytonasienna.

Gatunki występujące w Polsce

W naszym kraju występuje sporo odmian ostrożnia, a wśród nich:

•    ostrożeń warzywny

Jest rośliną wieloletnią, osiągającą wysokość od 50 do 150 cm o wzniesionej i mało ulistnionej łodydze. Liście tej byliny są kolczasto orzęsione i lancetowate. Odmianę można spotkać na wilgotnych i mokrych łąkach, torfowiskach, brzegach strumieni. Lubi gleby żyzne i gliniaste. W naszym kraju występuje praktycznie w każdym regionie. Nazwa odmiany wywodzi się z faktu, że niegdyś roślina była gotowana i spożywana jako warzywo na czasy biedy.

•    ostrożeń lancetowaty

Należy do roślin dwuletnich. Osiąga od 60 do 130 cm wysokości. Liście z wierzchu mają szorstkie owłosienie natomiast od spodu szary kutner. Odcinkami są ząbkowane, posiadają  długi żółty kolec. Koszyczki kwiatowe mają barwę purpurowo-czerwoną lub fioletową. Najczęściej rośnie przy drogach, na nieużytkach, wysypiskach. Lubi gleby zawierające dużo wapnia i azotu. Występuje w całej Europie i praktycznie na terenie całego naszego kraju, oprócz wysokich gór.



•    ostrożeń krótkołodygowy

Jest rośliną wieloletnią, charakteryzującą się bardzo krótką łodygą, rosnącą tuż przy ziemi. Liście ułożone są w rozetę i kolczasto ząbkowane. Koszyczki kwiatowe mają barwę purpurowo-czerwoną. Roślina lubi suche łąki i pastwiska, preferuje gleby z dużą ilością wapnia. W Polsce występuje w rejonie Dolnego Sląska, Kujaw, Pomorza Zachodniego, Mazowsza i Suwalszczyzny.

Ostrożeń

Ostrożeń

•    ostrożeń polny

To roślina wieloletnia. Może osiągnąć od 60 do nawet 150 cm wysokości. Łodyga jest mocno rozgałęziona i obficie ulistniona a liście kolczaste. Bylina posiada kwiaty o barwie bladoróżowej lub fioletowej. Ostrożeń polny porasta ogrody, pola i inne miejsca, w których jest chwastem, trudnym do wyplenienia. Może rosnąć na suchym podłożu, ponieważ ma bardzo długi korzeń, który ma zdolność pobierania wody z głębszych warstw gleby. Jest rośliną popularną zarówno w całej Europie, jak i w naszym kraju.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: