Osteospermum stokrotka afrykańska

Osteospermum stokrotka afrykańska

Skomentuj artykuł

Wymagania i pielęgnacja

Osteospermum  nie jest wymagające, a przy takiej dekoracyjności to wielka zaleta tej rośliny. Na stanowisku słonecznym będzie obsypana kwiatami do pierwszych przymrozków. Intensywność i długość kwitnienia zwiększymy dzięki obrywaniu przekwitłych kwiatostanów.
Uprawiając roślinę na rabacie  w ogrodzie, warto podłoże zmieszać z dobrze przerobionym kompostem, aby nabrała odpowiedniej struktury.  Takie podłoże lepiej utrzymuje wilgoć, a także składniki pokarmowe. Nim rośliny posadzimy w ogrodzie oraz na balkonie, należy je zahartować.
Omawiane stokrotki to kwiaty słońca, które w stanie dzikim przy jego braku  zamykają swoje kwiatostany. Dzięki krzyżowaniu roślin, zjawisko to nie jest  już  problemem.
Bardzo ważnym zabiegiem jest podlewanie, a w przypadku roślin pojemnikowych także nawożenie, które należy powtarzać, zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej stosować nawóz płynny, przeznaczony dla roślin kwitnących. Podlewamy regularnie, ale nie obficie.

Osteospermum – stokrotka afrykańska
Osteospermum – stokrotka afrykańska

Rozmnażanie

Piękno stokrotki afrykańskiej sprawia, że chętnie podejmujemy się samodzielnego rozmnożenia tej rośliny. Możemy ją rozmnożyć wegetatywnie poprzez sadzonki, pozyskane z rośliny matecznej, którą przed nastaniem mrozów należy przenieść do mieszkania. Oczywiście można byłoby przechować całą roślinę, ale Osteospermum najobficiej kwitnie w pierwszym roku uprawy. Stosujemy ukorzeniacz, a ukorzeniamy w przepuszczalnym podłożu. Przy rozmnażaniu generatywnym poprzez nasiona należy wiedzieć, że przy pozyskaniu nasion z mieszańców, uzyskane rośliny nie powtórzą cech rośliny matecznej. Nasiona warto wysiać już w styczniu- lutym, aby szybciej uzyskać kwitnące rośliny. Przy samodzielnym rozmnażaniu pamiętajmy o uszczykiwaniu roślin, w celu uzyskania bardziej zwartych sadzonek.

Choroby i szkodniki

Stokrotki afrykańskie nie należą do roślin podatnych na choroby ani szkodniki. Na zbyt suchym stanowisku mogą być zaatakowane przez przędziorki, mączliki, a także mszyce.

Zastosowanie

Osteospermum uprawiamy na balkonach i tarasach, a także na rabatach. Jest to jeden z piękniejszych akcentów w roślinnych kompozycjach. Doskonale prezentują się pojedynczo oraz w grupach.
    
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: