Oprysk truskawek

Oprysk truskawek

1 komentarzy

Roztocz truskawkowy – żeruje najchętniej na młodych roślinach, powodując zniekształcenia liści oraz jaśniejsze przebarwienia. Poza tym rośliny słabo owocują, są skarłowaciale, podobnie jak owoce, które są zniekształcone, z plamami i twardawe. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się  Steneotarsonemus fragariae sadzonki truskawek należy pozyskiwać z punktów handlowych cieszących się dobrą renomą, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że kupujemy dobrej jakości sadzonki bez czynników chorobotwórczych oraz szkodników.

Oprysk – do zwalczania tego roztocza można zastosować środek roztoczobójczy o nazwie Sanmite 20 WP. Preparat w formie proszku do sporządzenia zawiesiny wodnej. Działa kontaktowo, a okres karencji wynosi 7 dni. Zabieg należy wykonać po zbiorze owoców. Przed zabiegiem należy skosić plantację i dokładnie zgrabić i spalić liście. Po około tygodniu zabieg należy powtórzyć.


Chwasty truskawek i ich zwalczanie

Jeżeli posiadamy większy areał obsadzony truskawkami, w walce z chwastami pomogą nam odpowiednie środki ochrony roślin- herbicydy. W sprzedaży możemy nabyć środki nadające się do likwidacji chwastów, zarówno na nowo założonej plantacji, jak również na starszych plantacjach. Mamy możliwość zastosowania środków chwastobójczych, przeznaczonych do zwalczania chwastów przed wschodem,  jak również po wschodach. 

Oprysk -w przypadku zwalczania chwastów przed wschodami można zastosować np. środek o nazwie Stomp 330 EC. Herbicyd w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej, stosowany doglebowo lub nalistnie. Zwalcza chwasty jednoroczne dwuliścienne i jednoliścienne. W przypadku stosowania na nowo posadzone plantacje stosujemy go co najmniej po dwóch tygodniach po posadzeniu. Na starszych plantacjach stosuje się go wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji lub jesienią na wilgotne i wolne od chwastów podłoże. Środek można lekko zmieszać z glebą. Przy zwalczaniu chwastów po wschodach można zastosować środek Targa Super 05 EC.
   

Uwagi końcowe

Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z obowiązującym prawem i wyłącznie dopuszczone do obrotu i stosowania. Postępujemy zgodnie z etykietą dołączoną do każdego zakupionego środka ochrony roślin.

* Wszystkie uwzględnione w artykule środki ochrony roślin są dopuszczone do obrotu i stosowania na rok 2012.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: paweł, Tytuł: prośba o zdięcia

    świetny zwięzły artykuł niestety bez przykładowych zdjęć niewiele pomaga laikowi

Dodaj swój komentarz

Zobacz także