Oprysk truskawek

Oprysk truskawek

1 komentarzy

Mączniak prawdziwy- choroba grzybowa powodowana przez grzyb o nazwie Sphaerotheca macularis. O tym, że mamy do czynienia z mączniakiem prawdziwym świadczy biały i mączysty nalot na liściach i owocach oraz wywijanie się liści do góry. Porażona roślina słabiej rośnie, a owoce nie nadają się do spożycia. Grzyb zimuje na porażonych częściach roślin. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia mączniaka prawdziwego truskawki, należy wybierać odmiany truskawek, które wykazują podwyższoną odporność na chorobę.

Oprysk – odpowiednie fungicydy można zastosować przed lub na początku kwitnienia, po kwitnieniu (2- 3 zabiegi) bądź po zbiorze owoców- zależnie od potrzeb jeden lub dwa zabiegi. Odstępy między powtarzającymi się zabiegami 7- 10 dni. Środek jaki można zastosowywać to m.in. Topsin M 500 S.C. będący w postaci zawiesiny do rozcieńczenia z wodą. Okres karencji w przypadku tego środka wynosi 14 dni. Inne środki to Zato 50 WG oraz Domark 100 EC. Oba mogą być stosowane podczas kwitnienia oraz po zbiorze owoców. Okres karencji Zato 50 WG to 3 dni, a Domark 100 EC 7 dni.

Oprysk truskawek
Oprysk truskawek

Szkodniki truskawek i ich zwalczanie

Do najczęstszych szkodników zagrażających plantacji truskawek należą:

Kwieciak malinowiec – Anthonomus rubi to maleńki, czarny chrząszcz (do 4mm długości) z wydłużonym ryjkiem, który składa jaja w pąkach kwiatowych m.in. truskawek, po czym podcina szypułkę pąku. W pąku żeruje beznoga larwa z wyraźnie wyodrębnioną głową  w barwie brudnobiałej. Po przepoczwarzeniu- około czerwca, następuje wylot dorosłych owadów. Owad zimuje w resztkach roślinnych bądź w glebie. Obecność szkodnika może powodować duże straty, ponieważ podcięte pąki zasychają i opadają.

Oprysk- odpowiednie insektycydy należy zastosować na początku kwitnienia, w okresie rozluźnienia się pąków. W przypadku masowego występowania szkodnika zabieg należy powtórzyć za około 7- 10 dni. Środek jaki można zastosować do zwalczania kwieciaka malinowca to Karate Zeon 050 CS, którego okres karencji wynosi 7 dni. Pamiętajmy, że oprysk wykonujemy w godzinach wieczornych ze względu na obecność pszczół we wcześniejszych godzinach.

Przędziorek chmielowiec – Tetranychus urticae to gatunek roztocza z rodziny przędziorkowatych. W ciągu okresu wegetacyjnego może wystąpić do kilku pokoleń tego szkodnika. Żeruje na spodniej stronie liści, wysysając z nich sok. Na liściach pojawiają się żółtawe plamki, po czym liście zasychają i opadają. Dodatkowo na roślinie można zaobserwować delikatną pajęczynę, która także wskazuje na obecność tego szkodnika. Do jego zwalczania poza opryskiem można wykorzystać jego naturalnego wroga Typchlodromus pyri, a więc dobroczynka gruszowego. Wspomniany dobroczynek nadaje się do walki z przędziorkiem chmielowcem w ogrodzie, natomiast w szklarni należy zastosować dobroczynka szklarniowego- Phytoseiulus persimilis.

Oprysk – do zwalczania przędziorka chmielowca można wykorzystać środek przędziorkobójczy Magus 200 S.C. Zabieg należy wykonać na początku kwitnienia, a następnie po zbiorze.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: paweł, Tytuł: prośba o zdięcia

    świetny zwięzły artykuł niestety bez przykładowych zdjęć niewiele pomaga laikowi

Dodaj swój komentarz

Zobacz także