Oprysk na mszyce

Oprysk na mszyce

1 komentarzy

Okres karencji

• Brzoskwinia, czereśnia , śliwa, wiśnia , grusza, jabłoń, leszczyna, orzech włoski, agrest, porzeczki, malina, truskawka , winorośl, bób, burak ćwikłowy, groch, koper, szpinak, marchew - 7 dni
Pomidor, ogórek - 3 dni
• Sałata - 14 dni
• Rośliny zielarskie - 10 dni

Spruzit (Spruzit 04 EC, Spruzit DP)– insektycyd stosowany także na mszyce, oddziaływujący na system nerwowy owadów. Oparty na Pyrethrum, a więc substancji aktywnie czynnej pozyskanej z kwiatów chryzantem. Preparat naturalny, bezpieczny dla pszczół oraz stosowany przy produkcji żywności ekologicznej. Środek stosujemy w stężeniu 0,1%.

Provado Plus AE- insektycyd tak jak Pirimor 500 WG działa systemicznie i przeznaczony jest do zwalczania wielu szkodników roślin ozdobnych w tym mszyc.

Provado Combi Pin- środek owadobójczy przeznaczony stosowany przy uprawie roślin doniczkowych w mieszkaniach. Łatwy i bezpieczny w stosowaniu, działa do 2 miesięcy.

Środki stosujemy w momencie pojawienia się mszyc.

Uwagi końcowe

Należy podkreślić, że stosowanie środków ochrony roślin w ogrodach powinno mieć miejsce wyłącznie w przypadku zmasowanego ataku i niewystarczającej skuteczności bardziej ekologicznych sposobów zwalczania  szkodników. 

Ważne, aby poza zwalczaniem działać także na tych płaszczyznach, które pozwolą ograniczyć ilość pojawiających się szkodników. Z pewnością do działań, mających na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się zmasowanych ataków mszyc będzie utrzymanie ogrodu w odpowiedniej „czystości”, a więc nie dopuszczenie do jego zachwaszczenia. Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków klimatyczno- glebowych oraz starannej  pielęgnacji, która powinna przełożyć się na większą zdrowotność roślin. Zdrowe i silne rośliny wykazują wyższą odporność na ewentualne ataki szkodników. Obecność naturalnego wroga mszyc a więc biedronek, larw bzygowatych oraz złotooków oraz systematyczna kontrola zdrowotności uprawianych roślin, to kolejne ważne działania, wpisujące się w profilaktykę.

Jeżeli mimo wcześniejszych działań mszyca się pojawi, należy najbardziej zaatakowane pędy wyciąć i spalić. Nie zapominajmy także o sporządzaniu  gnojówek, odwarów, naparów z roślin, zawierających substancje aktywnie czynne, negatywnie wpływające na mszyce. Do roślin charakteryzujących się takimi właściwościami zaliczymy, krwawnik, czosnek, cebulę, wrotycz pospolity, pokrzywę zwyczajną, rumianek pospolity, a także mniszek lekarski. Przy mniejszych koloniach, mszyce można spłukiwać z rośliny za pomocą silnego strumienia wody.

* Wszystkie uwzględnione w artykule środki ochrony roślin są dopuszczone do obrotu i stosowania na rok 2012.

Tekst: Grzegorz Bogucki

1 komentarzy

  1. Dodał: Alex, Tytuł: zero konkretów

    Może byście podali jakieś konkretne preparaty na mszyce i dodatkowo terminy ich stosowania....

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: