Oprysk jabłoni

Oprysk jabłoni

1 komentarzy

Pod żadnym pozorem nie wolno skracać okresu karencji

Stosując opryski musimy zachować  następujące środki ostrożności.
Preparaty, z których przygotujemy opryski, jak wszystkie inne chemiczne środki ochrony roślin oraz nawozy przechowujemy z dala od dzieci. Dzieci są bardzo ciekawe różnych rzeczy i chętnie ich próbują. Nie pilnowane mogą napić się oprysku, albo zjeść nawóz. W wielu przypadkach taka sytuacja kończy się kalectwem, a nawet śmiercią.

Środki ochrony roślin należy przechowywać w oryginalnych, solidnie zamkniętych opakowaniach. Wszystkie płyny i spraye, powinny znajdować się w pionie. Preparatów nie trzymamy w kuchni i w pobliżu jedzenia. Najlepiej przechowywać je w garażu lub jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Powinno być to miejsce, w którym jest ciemno i sucho, a temperatura wynosi od zera stopni do około trzydziestu. Nie wskazane jest, aby była niższa, lub dużo wyższa.

Przy oprysku roślin powinniśmy się tak, ubrać, żeby zasłonić usta i nos, oczy i wszystkie odkryte części ciała. Usta i nos zasłaniamy nakładając na twarz maseczkę, którą można kupić w większości sklepów ogrodniczych, a która skutecznie zabezpiecza nas przed wdychaniem szkodliwych oprysków.  Na oczy powinniśmy założyć okulary ochronne, a na ręce rękawiczki ogrodnicze. Poza tym zakładamy bluzę z długimi rękawami i  spodnie z długimi nogawkami.

Opryskując rośliny nie jemy, nie pijemy, nie palimy papierosów i nie rozmawiamy. Podczas oprysku nie powinny przebywać koło nas żadne inne osoby, poza tymi, które nam pomagają. Wszystkich obowiązują takie same stroje ochronne. Szczególnie należy uważać, żeby nie wykonywać oprysku, gdy w pobliżu są dzieci lub zwierzęta domowe.

Oprysk najbezpieczniej sporządzać na powietrzu, z dala od dzieci i zwierząt. Najlepiej znaleźć jakieś osłonięte od wiatru miejsce, które jednocześnie będzie lekko przewiewne i przystąpić do pracy.
Po pracy wszelkie niepotrzebne opakowania po preparatach i pojemniki używane do tworzenia oprysku wyrzucamy do kosza na śmieci. Są to opakowania jednorazowego użytku, nie wolno oszczędzać i używać ich do innych rzeczy.

W razie zatarcia oczu lub ust preparatem, należy je przemyć wodą. Po zakończeniu oprysku należy dokładnie umyć się i uprać odzież.

Niewykorzystany płyn, którym opryskiwaliśmy rośliny wylewa się na ogół na drogę. Nie  wylewamy go w ogrodzie, gdyż po pierwsze może zniszczyć rośliny, a  po drugie i najważniejsze  może się dostać do ujęcia wody i skazić ją.

W przypadku zatrucia środkami ochrony roślin należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nie wolno leczyć się samemu.  Kontaktując się z lekarzem, powinno się zabrać ze sobą ulotkę dołączoną do preparatu, pozwoli to lekarzowi łatwiej stwierdzić przyczynę zatrucia i nas wyleczyć.
Do oprysków powinniśmy używać  środków, które są minimalnie niebezpieczne dla ludzi, ryb i pszczół. Nie ma środków w stu procentach bezpiecznych, ale stopień szkodliwości powinien być znikomy.

Każdy preparat musi posiadać zezwolenie dopuszczające go do sprzedaży.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Patryk, Tytuł: Topsin M 70 WP / Topsin 500SC

    Pamiętajcie Topsin jest silnie rakotwórczy, używajcie odzieży ochronnej przy wykonywaniu zabiegu

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: