Oliwka - uprawa, pielęgnacja i rodzaje

Oliwka - uprawa, pielęgnacja i rodzaje

1 komentarzy

Podlewanie i nawożenie

Oliwka jest doskonale przystosowana do suchego klimatu, jednak nie oznacza to że może obyć się bez wody. Rośliny podlewamy umiarkowanie stosując się do zasady, że lepiej rzadziej a obficie niż często i mało. Oliwka jest odporna na krótkotrwałe okresy suszy ale za to bardzo nie lubi stać w wodzie. Drzewka nawozimy 2-3 krotonie w ciągu roku uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych. Częstsze nawożenie mineralne nie jest wskazane. Warto raz na jakiś czas zastosować naturalny nawóz biohumus – produkowany z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej.

Oliwka europejska

Oliwka europejska

Kwitnienie i owocowanie

Oliwka zaowocuje tylko wtedy, gdy przez okres minimum dwóch miesięcy obniżymy jej temperaturę do 10°C . Kwiaty są niepozorne biało-żółte, zebrane w grona (delikatnie pachną). Roślina jest samopylna więc aby uzyskać owoce wystarczy nam jedna sztuka. Pojawiają się latem na tegorocznych pędach. Owoce są początkowo zielone, później ciemnieją, aż stają się prawie czarne. Dojrzewają dopiero zimą.

Oliwka europejska

Oliwka europejska

Cięcie

Oliwki w doniczkach rzadko kiedy dorastają do 2-3 metrów wysokości. Ich wzrost możemy regulować poprzez cięcie. Rośliny dobrze je znoszą i poddają się formowaniu. Często są wykorzystywane jako materiał do formowania drzewek bonsai. Regularnie przycinana oliwka zagęszcza swoją koronę, a jej liście są mniejsze. W sprzedaży dostępne są dwie formy oliwek – krzaczkowata (około 30-45 cm wysokości) oraz szczepiona na pniu (okrągła korona na 100-150 cm podkładce).


Rozmnażanie

Najlepszym sposobem na rozmnażanie oliwki jest pobranie półzdrewniałych sadzonek wierzchołkowych w czerwcu lub lipcu. Piętkę sadzonki zanurzamy w pylistym ukorzeniaczu, wsadzamy do ziemi i umieszczamy w wilgotnym i ciepłym miejscu.

Rozmnażanie oliwek z nasion (pestek) jest trudne gdyż bardzo długo kiełkują. Nasiona moczymy w wodzie przez 2-3 dni, wysiewamy wczesną wiosną do przepuszczalnego podłoża, przykrywamy ziemią (1cm) i umieszczamy w ciepłym miejscu. Regularnie podlewamy i utrzymujemy temperaturę pokojową. Nasiona kiełkują nawet 4-6 tygodni, a czasem dłużej. 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: iwona, Tytuł: szkodniki na oliwce

    Na mojej zimującej w domu oliwce pojawiły się szkodniki podobne do tarczników ale są grube mięsiste i kapie "miodek" ,czy jest sposób na jej uratowanie,drzewko jest szczepione na pniu o dość bogatej koronie i szkoda by było je stracić.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: