Ogrody zimowe

Ogrody zimowe

2 komentarzy

Ogrody zimowe to przyjęta nazwa na specjalnie zabudowany balkony, tarasy lub szklarnie, gdzie przez cały rok rosną i bardzo dobrze się sprawują rośliny. Dzięki temu, że w czasie niskich temperatur i przymrozków, wewnątrz takiej konstrukcji jest cieplej, nasze rośliny zachowują się jak w klimacie, gdzie nie występuje zima. Możemy zatem uprawiać gatunki egzotyczne kwiatów, które w normalnych warunkach, w naszym klimacie, nie miałyby szans na przeżycie.

Miejsce pod taką budowę może być praktycznie dowolne. Jednak musimy pamiętać, iż w sporej części, właśnie od tego uzależnione są koszty jakie poniesiemy. Najtaniej wyjdzie nam, gdy mamy do dyspozycji zabudowany balkon i musimy dobudować tylko jedną ściankę. Drożej będzie, gdy do dyspozycji mamy taras, gdzie trzeba wznieść już trzy ściany oraz część lub całość zadaszenia. Najdroższe są konstrukcje stawiane od podstaw, jednak w takim przypadku mamy całkowitą dowolność, jeżeli chodzi o kształt, wielkość oraz wymiary naszej szklarni. Ponadto musimy także pamiętać, że im więcej mamy przeszklonych ścian, tym więcej światła będzie docierało do naszych roślin. Budując w bloku, musimy uzyskać pozwolenie od spółdzielni, a gdy wznosimy sporą konstrukcję od podstaw, należy posiadać pozwolenie na budowę, by nie zostało uznane to jako samowola budowlana.

 

 

Prace budowlane zaczynamy od wylania podmurówka, który będzie dźwigał całą konstrukcję. Szkielet naszej budowli możemy wykonać z drewna lub profili aluminiowych. To pierwsze rozwiązanie jest łatwiejsze do wykonania, jednak ze względu na całoroczną wilgoć wewnątrz, mniej praktyczne i po kilku latach niektóre elementy trzeba będzie wymieniać. Wypełnienie ścian możemy zrobić ze szkła lub tworzywa sztucznego. Oba wyjścia mają swoje zalety oraz wady. Szyby przepuszczają więcej światła, lecz również w zimie dużo szybciej oziębiają nasz ogród zimowy, co zwiększa koszty ogrzewania. W czasie oszklenia, warto jest pamiętać o umieszczeniu kilku okien w ściankach oraz kilku uchylnych w dachu. Będzie to bardzo przydatne w czasie przewietrzania. W miejscach nieprzeszklonych, gdzie mamy do czynienia z gołym murem, możemy umieścić kilka drewnianych kratek, po których będą mogły wspinać się pnące gatunki roślin.

Oranżeria
Ogrody zimowe

Kolejnym elementem jest podłoga. W tym miejscu możemy umieścić kilka szczegółów, które mogą bardzo ułatwić nam pracę przy uprawie roślin. Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe. Jest ono dużo bardziej praktyczne od tradycyjnych grzejników, gdyż nasz ogród nagrzewa się wówczas równomiernie, a w całym pomieszczeniu panuje podobna temperatura (nie tak jak przy grzejnikach, gdzie im bliżej, tym cieplej). Drugim przydatnym elementem jest studzienka ściekowa. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość jej umieszczenia, jednak jeżeli jest to tylko możliwe, warto się nad tym zastanowić. Bardzo często musimy wycierać wylewającą się z donic wodę lub skraplającą się na szybach. Jeżeli będziemy mieli taki odpływ, woda sama będzie spływała. Ponadto ułatwia to znacznie sprzątanie naszej oranżerii. Podłogę pokrywamy antypoślizgową terakotą, gdyż zbierająca się wilgoć może powodować śliskie nawierzchnie.

Umieszczając wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne, musimy koniecznie pamiętać, aby były wykonane w wodoszczelnych elementów, gdyż wysoka wilgotność powietrza zwiększa ryzyko porażenia prądem!

Ogrody zimowe

Ogrody zimowe

Jeżeli mamy już zbudowany nasz ogród zimowy, musimy zadbać o odpowiednie warunki panujące wewnątrz. Przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej temperatury. Termometr to element, który koniecznie musi się zawsze znaleźć w środku. Codziennie, a nawet kilka razy dziennie kontrolujemy stan słupka rtęci. Jeżeli mamy zamontowane ogrzewanie podłogowe, zimą wystarczy na specjalnym regulatorze ustawić odpowiednią temperaturę i nie musimy się o nic martwić. Jeżeli natomiast dysponujemy kaloryferem stacjonarnym, musimy codziennie regulować go, dostosowując temperaturę do rosnących wewnątrz gatunków.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Rob1978, Tytuł: Do spania, czytania odpoczynku

    Drewniany ogród zimowy? Moje marzenie. Jak odłożę odpowiednią ilość pieniędzy, to planuję zrobić sobie taki

  2. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

    W ogrodzie zimowym pięknie wygląda technorattan, jak bym tam postawiła taką donicę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: