Ogród wertykalny tajemnicze zielone ściany

Ogród wertykalny tajemnicze zielone ściany

1 komentarzy

Możliwość przebywania w otoczeniu roślin jest dla wielu z nas doskonałym sposobem na relaks i wypoczynek. Kiedy jednak mieszkamy w mieście, szanse na posiadanie własnego skrawka zieleni drastycznie maleją, co jednak nie oznacza, że zupełnie musimy z niej zrezygnować. Na niewielkiej, miejskiej przestrzeni, znakomitym rozwiązaniem jest tzw. zielona ściana nazywana również wertykalnym ogrodem. Idea takiego rozwiązania (którego pomysłodawcą był francuski podróżnik i botanik  Patrick Blank) polega na stworzeniu kompozycji roślinnej w układzie pionowym i to bez udziału kłopotliwego i dość ciężkiego podłoża. Dzięki temu można łatwo zagospodarować nawet niewielką przestrzeń, jaką oferuje nam zewnętrzna lub wewnętrzna ściana naszego domu, tworząc na niej swój własny, zielony zakątek.


Tworzenie ogrodu wertykalnego

Aby móc cieszyć się własnym, pionowym ogrodem, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną konstrukcję, zawierającą filcowe kieszenie na rośliny, odpowiednie zabezpieczenie ściany przed wilgocią oraz automatyczny system nawadniania i dokarmiania upraw. Do posadzenia roślin w kieszeniach, nie będzie nam potrzebne tradycyjne podłoże, gdyż wszystkie niezbędne składniki pokarmowe zostaną dostarczone do korzeni wraz z wodą, podawaną przez system nawadniający. Dobór roślin, tworzących zieloną ścianę uzależniony jest przede wszystkim od warunków, jakie możemy im zapewnić. Inne rośliny powinniśmy wybierać do mieszkania (np. paprocie, egzotyczne rośliny doniczkowe), inne natomiast na zewnętrzną ścianę budynku (gatunki dobrze znoszące nasze warunki klimatyczne). W zasadzie większość znanych nam roślin zielnych może być sadzona na pionowych ścianach, o ile zapewnimy im dostateczną ilość światła i odpowiednią temperaturę. Warto jednak wiedzieć, że ogród wertykalny to znakomite miejsce dla roślin, które w naturze również nie korzystają z podłoża (tzw. epifitów) np. storczyków, niektórych paproci oraz wielu roślin z rodziny obrazkowatych i bromeliowatych. Ponieważ jednak zwykle pochodzą one ze stref tropikalnych, w naszych warunkach klimatycznych nie nadają się do uprawy na zewnątrz.

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny

Zalety posiadania zielonej ściany

Uprawa roślin w formie zielonej ściany, ma cały szereg zalet. Nie tylko umożliwia zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni, ale także daje możliwość dopasowania konstrukcji do konkretnych wymiarów danej powierzchni. W mieszkaniu pozwala stworzyć bardzo specyficzny i przyjazny mikroklimat oraz oczyszcza powietrze z toksyn i wzbogaca je w dużą ilość tlenu, natomiast na zewnątrz umożliwia stworzenie własnego kącika wypoczynkowego, otoczonego morzem zieleni. Daje też duże możliwości aranżacyjne i pozwala projektować niepowtarzalne i unikalne kompozycje. Poza tym ogród wertykalny nie musi opierać się na ścianie budynku, gdyż może również tworzyć samodzielną konstrukcję, spełniającą rolę zielonego parawanu bądź oryginalnej ścianki działowej. Pielęgnacja takiego ogrodu nie różni się zbytnio od opieki nad tradycyjnymi uprawami, z tą różnicą, że zabiera znacznie mniej czasu. Musimy jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu składników pokarmowych, sprawdzaniu wilgotności filcowych kieszeni oraz usuwaniu zaschniętych liści i przekwitłych kwiatostanów. Ze względu na konstrukcję paneli, nie musimy się natomiast obawiać wystąpienia pleśni ani zalania roślin.


Ogród wertykalny własnej produkcji

Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych rozwiązań (oferowanych przez wyspecjalizowane firmy), możemy spróbować samodzielnie zaaranżować taka ścianę, np. mocując na elewacji podłużne doniczki lub własnoręcznie tworząc pionową konstrukcję. Wtedy jednak utrzymanie roślin w dobrej kondycji będzie znacznie trudniejsze, gdyż nie tylko będziemy musieli posadzić je w klasycznym podłożu, ale także samodzielnie pilnować regularnego podlewania oraz nawożenia. Poza tym narażamy się też na rozmaite problemy związane między innymi z zalaniem lub przesuszeniem roślin bądź zawilgoceniem ściany, pozbawionej odpowiedniej izolacji.

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Adam, Tytuł: Ogrody Wertykalne

    Piękne ogrody wertykalne stały ostatnio na takich ściankach przesuwnych w Poznaniu na Placu Wolności :-). Bodajże Garden Spot. Wygląda to naprawdę świetnie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: