Ogród francuski

Ogród francuski

Skomentuj artykuł

Wśród różnych sposobów prowadzenia i urządzania ogrodów, styl francuski wyróżnia się wyjątkowym ładem oraz symetrią występujących w nim form roślinnych i architektonicznych. Charakteryzuje się całkowitą zależnością od człowieka, a jego podstawowymi cechami są uporządkowanie, harmonia i elegancja. Utrzymanie takiego ogrodu, wymaga jednak nie tylko sporych środków finansowych, ale przede wszystkim ogromnego nakładu pracy, gdyż rośliny nieregularność mają wpisaną w swoja naturę i pozostawione same sobie, szybko wymykają się spod kontroli. Wprawdzie każdy ogród pozbawiony opieki, w niedługim czasie zaczyna wyglądać na zaniedbany, ale w ogrodzie francuskim jakiekolwiek opóźnienie w pracach pielęgnacyjnych, widoczne jest niemal natychmiast.

Odrobina historii

Styl francuski wywodzi się z siedemnastowiecznej Francji, a więc z okresu  najlepszego dla monarchii, a także kultury i gospodarki tego kraju. W tym czasie ogród francuski był stylem niezwykle reprezentacyjnym, podkreślającym pozycję oraz zamożność jego właścicieli. Często stanowił też dopełnienie okazałych rezydencji. Był również niezwykle ceniony przez możnowładców oraz ówcześnie panujących królów. Po pewnym czasie jego popularność zaczęła jednak słabnąć, ustępując miejsca ogrodom bardziej naturalnym, urządzanym na wzór romantycznych ogrodów angielskich.



Miejsce na ogród francuski

Mimo to styl francuski nie został całkiem zapomniany i do dnia dzisiejszego wykorzystuje się obowiązujące w nim zasady, podczas zakładania wielu nowoczesnych ogrodów. Nie jest już wprawdzie tak okazały jak za czasów swojej największej świetności, ale jego zasadnicze elementy przetrwały do dnia dzisiejszego. Ogród francuski trudno jednak założyć na niewielkiej przestrzeni. Można wprawdzie czerpać z jego założeń pewne inspiracje wprowadzając pojedyncze, charakterystyczne elementy do przydomowego ogródka, ale jego prawdziwą urodę wyeksponuje się jedynie na dużych obszarach, które dają znaczne możliwości pełnego wykorzystania terenu. Przestrzeni wymagają przede wszystkim typowe dla ogrodu francuskiego strzyżone szpalery, żywopłotowe labirynty, kwiatowe dywany oraz inne elementy krajobrazowe.

Ogród francuski

Ogród francuski

Charakterystyczne cechy stylu

W ogrodzie francuskim nie ma miejsca na przypadkowość. Rozmieszczenie roślin powinno być starannie zaplanowane, a krzewy i drzewa regularnie strzyżone. Przez środek takiego ogrodu biegnie zwykle szeroka aleja, wyznaczająca główną oś architektoniczną. To od niej wyprowadza się pozostałe ścieżki (zwykle wyłożone ozdobnym żwirkiem) i labirynty. Tutaj też znajdują miejsce wszelkie reprezentacyjne detale architektoniczne jak okazałe rzeźny, wspaniałe fontanny, rozległe strumienie czy eleganckie altany. Formy roślinne oraz kompozycje po obu stronach alei głównej, powinny być względem siebie symetryczne, co podkreśla ład i harmonię całej kompozycji.

Ogród francuski

Ogród francuski

Pierwszy plan, znajdujący się najbliżej głównego wejścia do budynku bądź też tarasu, powinien być przeznaczony dla niskich, parterowych dywanów kwiatowych. Zwykle są one tworzone z barwnych roślin ozdobnych o wyrazistych kolorach, skomponowanych w wyszukane, nierzadko geometryczne wzory. Gatunki dostosowuje się do klimatu panującego na danym obszarze. W Polce można do tego celu wykorzystać rośliny jednoroczne jak np. aksamitki, żeniszki, szałwie, begonie stale kwitnące czy starce popielne bądź też sezonowe np. tulipany, narcyzy, hiacynty lub szafirki.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: