Ogórki kiszone - sprawdzony przepis

Ogórki kiszone - sprawdzony przepis

Skomentuj artykuł

Zdecydowanie jedna z najbardziej znanych przekąsek znanych w kuchni Polskiej, jak również w niektórych kuchniach krajów Europy centralnej i wschodniej. Chociaż ogórek kiszony u nas jest wielbiony, a niektóre potrawy nie mają prawa bytu bez jego współistnienia, na zachodzie, a także wśród krajów dalekiego wschodu, uważany jest za produkt zepsuty, nawet zgniły, a kiszenie jako czynność przyśpieszającą ten proces, co oczywiście jest nieprawdą! Aby potwierdzić dobre imię ogórka kwaszonego, bo pod taką nazwą też jest on znany, postanowiliśmy przyjrzeć mu się dużo dokładniej.

Wybieramy ogórki do kiszenia

Mylny jest osąd, jakoby każdy ogórek nadawał się do kiszenia. Niektóre odmiany w czasie tego procesu stają się po prostu rozlazłe, puste w środku lub wypełnione kwasem, nieatrakcyjne przy podaniu oraz w czasie jedzenia. Dlatego właśnie ważne jest, aby wybierać te odpowiednie. Przede wszystkim odrzucamy w pierwszej kolejności te, które są miękkie, a także są bardzo grube w stosunku do swojej długości. Takie sztuki mają skłonność do zbierania w sobie kwaśnej zalewy, tryskając nią w czasie ich jedzenia lub krojenia, a następnie stają się puste w środku, nawet rozpadające. Wybierajmy sztuki twarde i kształtne - takie łatwiej jest też poupychać w słoikach.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami ogrodu, w którym goszczą również ogórki przeznaczone do kiszenia, warto zwrócić na to uwagę już przy wyborze nasion. Większość producentów pisze na opakowaniach, czy dana odmiana nadaje się do tego celu. Nie bez znaczenia jest również pora zbiorów. Poszczególne sztuki nie mogą być zbytnio wyrośnięte, a jednocześnie nie powinno używać się do kwaszenia ogórków zrywanych bezpośrednio po deszczu. Zawierają one w sobie wtedy więcej wody, przez co nie zawsze (nie jest to regułą) wyjdą nam dobrze.



Polecane odmiany ogórków do kiszenia to:

Odys - ogórek średnio wczesny, odporny na choroby, a także zmienne warunki atmosferyczne, bardzo plenny, dobry również na ogórki konserwowe.

Parys F1 - odmiana owocująca latem, od lipca nawet do września, odporna na niektóre choroby (np. mączniaka rzekomego).

Cezar F1 - odmiana polecana do kiszenia oraz konserwowania, o średnio wczesnych plonach, odporna na najpopularniejsze choroby ogórków.

Polan F1 - bardzo popularna odmiana ogórków, która charakteryzuje się obfitymi zbiorami w miesiącach od lipca do września, dobre nie tylko do kwaszenia, ale również konserwowania.

Galant F1 - odmiana wczesna ogórków o dość dużych plonach, polecana również do konserwowania.

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone

W czym kisimy ogórki?

Ogórki mogą być kiszone na różne sposoby, jednak w dzisiejszych czasach zdecydowanie najpopularniejszym są szklane słoiki. Nie dość, że wygodne, dodatkowo dzielą nasze zapasy na porcje, bez konieczności otwierania wszystkich na raz, a także są łatwe w przechowywaniu - wystarczy nieduża półka w spiżarni. Z dawnych czasów zachował się też sposób kiszenia w beczkach, kiedyś drewnianych, obecnie dużo częściej plastikowych. Dzięki ich zastosowaniu, jesteśmy w stanie cały zbiór ukisić na raz, bez potrzeby dzielenia na porcje. Ten sposób praktykowany jest dalej najczęściej przez osoby, które przygotowuję tę zakąskę w ilościach hurtowych na sprzedaż. Czasami spotkać można się również w wersjami w garnkach kamionkowych lub nawet plastikowych butelkach z szerokim gwintem, co tylko potwierdza, iż nie jest to potrawa trudna w przygotowaniu.

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone

Przepis na ogórki kiszone

Składniki:
•    ogórki
•    czosnek
•    koper w gałązkach (baldachach)
•    ziele angielskie
•    pieprz w ziarenkach
•    korzeń chrzanu
•    woda
•    sól kamienna
•    liście wiśni (nie są konieczne) i chrzanu

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także