Ogórki kiszone - sprawdzony przepis

Ogórki kiszone - sprawdzony przepis

Skomentuj artykuł

Przygotowanie:

Słoiki dobrze wyparzyć i powkładać do nich bardzo ściśle umyte ogórki. Układamy je pionowo, dzięki czemu wejdzie ich więcej. Mniej więcej w połowie słoika (przy ogórkach niedużych będzie to po pierwszej warstwie) wkładamy 2 - 3 nieduże kawałki umytego i obranego korzenia chrzanu, dwa obrane i przekrojone ząbki czosnku, gałązkę kopru, kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu, a także dwa liście wiśni i liść chrzanu. W międzyczasie gotujemy wodę, dodając do niej około łyżki soli na każdy litr i tak przygotowaną jeszcze gorącą zalewą wypełniamy słoiki z naszymi ogórkami. Szczelnie je zamykamy, przez kilka dni trzymamy w temperaturze pokojowej, po czym wynosimy do chłodnego miejsca, gdzie mogą stać bez problemu do zimy, a nawet dużo dłużej.

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone

Z czym podawać ogórki kiszone?

Ogórek kiszony podawany jest na wiele sposobów, ale przede wszystkim jako dodatek do ziemniaków przy obiedzie, pokrojony na kanapkach, w różnych sałatkach. Nie da się przygotować dobrej zupy ogórkowej bez tego kwaśnego specjału. Idealnie komponuje się ze śledziem w oleju i w takim duecie (lub samemu też) bardzo często gości na Polskich stołach przy kieliszku z wódką.


Właściwości ogórków kiszonych

Ogórki kiszone bardzo często są podawane w naszym kraju, jednak mało kto wie, jak wiele dobrego w sobie zawierają. Przede wszystkim są bardzo cennym źródłem witaminy C, szybko uzupełniając jej braki. Dodatkowo pobudzają wytwarzanie soków żołądkowych, co w połączeniu z zawartymi w nich kwasem mlekowym oraz solami mineralnymi, niesamowicie wpływa na cały układ trawienny człowieka.

Ogórek kiszony to potrawa znana w naszym kraju od wieków. Jest bardzo łatwa w przygotowaniu, a jej charakterystyczny smak jest niezapomniany. Komponuje się idealnie z różnymi potrawami, jednocześnie pozytywnie wpływając na proces trawienia oraz uzupełniając niedobory witaminy C. Właśnie tak powinien być przedstawiany nasz narodowy kiszony, dlatego też nie zapominajmy o nim i w czasie sezonu ogórkowego zaopatrzmy się w kilka słoików z własnej produkcji.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także