Odmiany słonecznika

Odmiany słonecznika

Skomentuj artykuł

Mało który kwiat kojarzy się z latem tak bardzo jak słonecznik. Jego piękne, często duże i intensywnie żółte główki, prawie zawsze zwrócone do słońca, górują nad innymi roślinami letnich rabat. Nie wszystkie słoneczniki wyglądają jednak tak samo, bo chociaż należą do jednej rodziny astrowatych, znacznie różnią się między sobą zarówno wyglądem jak i wymaganiami.

Słonecznik zwyczajny

Najbardziej popularnym i najchętniej uprawianym obecnie gatunkiem jest słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus), który poza typowymi odmianami użytkowymi (tylko jedna z nich „LG 53.85” wpisana jest do Krajowego Rejestru Odmian, pozostałe to odmiany uwzględnione we Wspólnotowym Katalogu Odmian Roślin Rolniczych) doczekał się również ogromnej ilości ciekawych i atrakcyjnych odmian ozdobnych, różniących się wysokością oraz barwą kwiatów. Słoneczniki zwyczajne to rośliny jednoroczne, o szorstkich, sztywnych łodygach i sercowatych, mocno owłosionych liściach. Mogą dorastać od kilkunastu do ponad 180 cm. wysokości i wymagają bardzo żyznej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej gleby oraz słonecznego i zacisznego stanowiska. Wśród licznych odmian tego słonecznika, znajdują się między innymi:

Rośliny uprawiane na nasiona:

LG 53.85” - wpisana do Krajowego Rejestru Odmian, odmiana mieszańcowa, oleista

Antonil” – niewysoka odmiana o nasionach zawierających ok. 44 % tłuszczu, wcześnie kwitnie i szybko dojrzewa

Blizar RM” – odmiana średniowczesna, szybko dojrzewająca, wytwarzająca nasiona o prawie 50% zawartości tłuszczu

Wielkopolski” – odmiana polska, średniej wysokości, stosunkowo odporna na choroby, wytwarzająca nasiona o ok. 51% zawartości tłuszczu

Lech” – wczesna odmiana o krótkiej łodydze, odporna na wyleganie, nasiona zawierają ok. 54% tłuszczu

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny

Rośliny o ozdobnych kwiatach:

„Teddy Bear” – wys. ok. 40-60 cm., posiada zielone liście, słabo rozgałęzioną, sztywną łodygę i duże, pełne kwiaty o intensywnie żółtych płatkach. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.

„Big Smile” – wys. ok. 30-50 cm. kwiaty żółte z ciemnym środkiem, nadaje się do uprawy doniczkowej

„Sonnengold” – odmiana wys. ok. 50 cm., kwiaty żółte, pełne

„Sunspot” – dorasta do ok. 40 cm. posiada żółte płatki i ciemny środek (możliwa do uprawy w doniczce)

„Pacino Gold” – dorasta do ok. 70 cm. wys. (możliwa uprawa doniczkowa, wtedy wysokość roślin nie przekracza ok. 40 cm.), posiada rozgałęzione u góry pędy i jasnożółte kwiaty z ciemnym środkiem

„Floristan” – dorasta do ok. 100 cm. wys., o kwiatach czerwonobrązowych i ciemnym środku

Słonecznik ozdobny

Słonecznik ozdobny

„Ring of Fire” – odmiana dorastająca do ok. 120 cm. o kwiatach żółto-brązowych i dużym, ciemnym środku

„Sonja” – odmiana wytwarzająca liczne pędy, dorastająca do ok. 130 cm. wys., tworząca nieduże, pomarańczowe kwiaty z ciemnym środkiem.

„Holiday” – odmiana osiągająca ok. 130 wys., posiadająca żółtopomarańczowe kwiaty z ciemnym środkiem

„Soraya” – mocno rozkrzewiona odmiana, dorastająca do ok. 150 cm. wys. i tworząca niewielkie, żółto-pomarańczowe kwiaty z ciemnym środkiem.

Słonecznik ozdobny

Słonecznik ozdobny

„Sunrich Lemon” – odmiana dorastająca do ok. 150 cm. wys., posiadająca jasnożółte kwiaty z ciemnym środkiem.

„Sunrich Orange” – odmiana wys. ok. 180 cm., o dużych, pomarańczowych kwiatach i ciemnym środku

„Evening Sun” – odmiana znana też pod nazwą „Abendsonne”, wysoka, rozgałęziona, dorastająca do ok. 180-200 cm., posiada kwiaty o płatkach brązowożółtych z ciemnym środkiemseria „Pro Cut” – rośliny jednopędowe, o stosunkowo trwałych kwiatach, nieosypujących pyłku (np. „Bicolor” odmiana 200 cm. wys. o dwukolorowych, żółto-czerwonych płatkach i ciemnym środku)

„Fullsun” – odmiana jednopędowa, dorastająca do ok. 200 cm. wys, o żółtych płatkach i ciemnym środku

Słonecznik ozdobny

Słonecznik ozdobny

Słoneczniki bylinowe

Poza słonecznikami jednorocznymi w uprawie można też spotkać rośliny bylinowe, choć są one dużo mniej popularne. Do najwyższych należy słonecznik bulwiasty lub inaczej topinambur (Helianthus tuberosus) posiadający jadalne i niezwykle wartościowe bulwy, z których bardzo sprawnie odrasta każdego roku. Jego wysokość może dochodzić do ok. 2-3 m., chociaż roślina ma niewielkie wymagania uprawowe. Ze względu na łatwo rozrastające się części podziemne, może być mocno inwazyjna.


Kolejna imponująca bylina to słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius). Dość rzadko spotykany, bardzo oryginalny, o wysokiej, dorastającej do ok. 2-2,5 m. wys. łodydze, gęsto pokrytej cienkimi, długimi liśćmi, przypominającymi liście wierzby. Kwitnie jesienią (IX-X) i posiada niewielkie, żółte kwiaty z ciemnym środkiem.

Słonecznik ozdobny

Słonecznik ozdobny

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 08/08 „Zakochane w słońcu” str. 4/6 dr U. Puczel
2.    „Działkowiec” 07/05 „Słońce zaklęte w kwiatach” str. 8/10 mgr B. Szymańska
3.    Tabaza
4.    Wikipedia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: