Odmiany lilii ogrodowej - Lilium

Odmiany lilii ogrodowej - Lilium

1 komentarzy

Lilie ogrodowe to szlachetne piękno, rośliny niezwykłe, zmienne, barwne, które z sukcesem można uprawiać w ogrodzie, a także na balkonie i tarasie. Każdego roku przybywa nam odmian tych zjawiskowych kwiatów. Obecnie, dostępnych jest tysiące form i odmian lilii, tak więc nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem tej wymarzonej.

Kilka uwag o rodzaju

Lilium to wieloletnie rośliny cebulowe, zaliczane do rodziny liliowatych Liliaceae. Obejmują kilkadziesiąt gatunków roślin, z których część zyskała miano roślin ozdobnych. Naturalne stanowiska lilii występują w wielu zakątkach świata, jednak najliczniej na kontynencie azjatyckim. W Polsce możemy spotkać oryginalną lilię złotogłów Lilium martagon.

Mimo że lilie obfitują w zmienne gatunki, to jednak w ofercie można spotkać przede wszystkim liczne mieszańce. Obecnie jest ich tysiące, dlatego też zostały one podzielone na kilka grup, dzięki którym mamy jako taki porządek w tym bogactwie.


Podział lilii ogrodowych (mieszańców)

Nazwa
Uwagi

Mieszańce azjatyckie

Jedna z najliczniejszych grup lilii ogrodowych, skupiająca wiele pięknych odmian, charakteryzujących się mniejszymi wymaganiami uprawowymi, tak więc sprawdzą się w większości naszych ogrodów. Są w pełni odporne na ujemne temperatury. Z pewnością odmiany skupione w tej grupy można polecić osobom, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą tych roślin. Odmiany zaliczane do tej grupy uzyskano w wyniku krzyżowania licznych gatunków m.in. Lilium tigrinum, a więc lilii tygrysiej, a także Lilium concolor, Lilium bulbiferum.

Mieszańce orientalne

Grupa lilii orientalnych skupia piękne, jak nie najpiękniejsze odmiany lilii. Są one bardziej wymagające i charakteryzują się niższą mrozoodpornością. Mimo pewnej problematyczności, pojawienie się lilii orientalnych w ogrodzie jest zauważalne, to egzotyka. Uprawa tych odmian, polecana jest dla osób, które mają za sobą już pewne doświadczenia w uprawie lilii. Odmiany zaliczane do tej grypy powstały w wyniku krzyżowania takich gatunków lilii jak m.in. Lilium auratum, Lilium japonicum, Lilium speciosum.

Mieszańce trąbkowe

Odmiany z grupy lilii trąbkowych zachwycają kształtem kwiatów, zapachem, a także sporym zróżnicowaniem. Gatunki wyjściowe, które stały się podstawą do powstania tych oryginalnych roślin cebulowych to m.in. majestatyczna lilia królewska czy lilia Henry’ego.

Mieszańce amerykańskie

Jak sama nazwa wskazuje, odmiany zaliczane do tej grupy zostały uzyskane poprzez krzyżowanie gatunków pochodzących z Ameryki. Przykładem lilii, której naturalne siedliska występują na kontynencie amerykańskim, a która dała początek nowym odmianom to m.in. lilia lamparcia.  

Mieszańce longiflorum

Odmiany zaliczane do tej grupy nie są mrozoodporne, dlatego też sprawdzą się w uprawie szklarniowej, a także jako sezonowa dekoracja balkonu i tarasu.

Mieszańce candium

Odmiany rzadziej spotykane, a jednym z gatunków wyjściowych w tej grupie jest lilia biała.

Mieszańce martagon

Jedne z ciekawszych odmian lilii ogrodowych, którym początek dała m.in. bardzo oryginalna lilia złotogłów.

Pozostałe

Skupia odmiany, które nie mogą być zaliczone, do wcześniej wymienionych grup.

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Wybrane gatunki lilii, polecane do uprawy w ogrodzie

Oferta lilii została zdominowana przez liczne mieszańce, określane jako lilie ogrodowe. Pamiętajmy także o wielu gatunkach lilii, których coraz mniej w ogrodach, a które dawniej, stanowiły ważny akcent ogrodowych aranżacji, były odzwierciedleniem czystego piękna i naturalności.

Z pewnością do najpiękniejszych lilii, które możemy zaprosić do ogrodu należy lilia królewska. Kwitnie w lipcu, a na jednym pędzie kwiatostanowym może znajdować się do kilkunastu kwiatów o trąbkowym kształcie. Barwa kwiatów biała z żółtym wnętrzem, a na zewnątrz bardziej różowawe, pięknie i bardzo intensywnie pachnące. Nie należy do zbyt wymagających roślin i bardzo ładnie prezentuje się w założeniach naturalistycznych.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: paulincia ;D, Tytuł: kolory lilii

    ja mam sto razy piękniejsze lilie . polecam niebieskie są piękne w efekcietylkoże jak się ich dotchnie to farbują

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie