Odmiany clematisów

Odmiany clematisów

Skomentuj artykuł

Powojnik kwiecisty- to pnącze pochodzące z Chin i chętnie uprawiane w  naszym kraju wyróżnia się zdrewniałą łodygą i wielkimi, dorastającymi do 15 cm średnicy, białymi kwiatami. Okres kwitnienia przypada na praktycznie całe lato, aż do września. Kwiaty rozwijają się stopniowo i dość długo utrzymują. Niestety ten clematis  nie jest zbyt łatwy w uprawie. By odnieść w niej sukces należy znaleźć mu zaciszne, osłonięte od wiatru i chłodu miejsce, z żyzną glebą. Wymaga regularnego podlewania, silnego cięcia i podpinania kiedy się rozrasta. W wielu rejonach Polski jego uprawa jest jednak z góry skazana na porażkę z uwagi na chłodny klimat.

Powojnik całolistny- ten clematis  z kolei nie jest pnączem, ale jego pędy rozrastają się w formę kępy. Posiada dzwonkowate, fioletowe kwiaty o długości około 4- 6 cm. Kwiaty wyrastają pojedynczo i uroczo zwieszają swe główki. Ich piękno możemy podziwiać w okresie od maja do końca lata. W naszym kraju ten clematis nie występuje w warunkach naturalnych i uprawia się go jedynie jako roślinę ozdobną na balkonach czy tarasach.

Odmiany clematisów

Clematis

Powojnik Jackmana- łodyga tego clematisa jest cienka i wiotka, za to kwiaty są naprawdę imponujące. Ich wielkość może wynosić nawet 15 cm i prawie tyle samo ma szypułka. Powojnik Jackmana kwitnie na ciemno-fioletowo w okresie letnim. Ta odmiana clematisa wspaniale nadaje się na balkon, ale także do ogrodu przydomowego. Potrzebuje żyznej gleby o odczynie obojętnym. Podłoże musi być także wilgotne a stanowisko tak dobrane, by słońce ogrzewało górną część rośliny, natomiast bliżej korzeni, by pozostawała ona w cieniu. Ten clematis nie lubi mrozu i chłodu, ale też suszy.


Powojnik pośredni- jest mieszańcem odmiany barszczolistnej i pnącej. Posiada białe kwiaty, wielkości do 5 cm zebrane  w grona i złożone z wąskich płatków. To roślina bardzo dobra do uprawy w ogródkach, przy bramach czy ogrodzeniach. Potrzebuje gleby bogatej w składniki odżywcze o odczynie obojętnym, podobnie jak to jest w wypadku poprzedniej odmiany. Najlepiej posadzić go w miejscu słonecznym ale takim, gdzie korzenie clematisa mogą mieć zapewniony cień. Odmianę sadzi się z sadzonek.

Clematis

Clematis

Oczywiście to tylko niektóre z pośród licznej grupy odmian clematisów. Warto zaprosić je do naszego ogrodu lub na balkon, dzięki czemu nawet mniej atrakcyjne miejsca, takie jak balustrady czy stare mury lub pergole, będą zachwycać kolorami tych niesamowitych pnączy. Wybierajmy odmiany odporniejsze na mróz i chłód, a wtedy nawet w dość surowych warunkach naszego kraju, uprawa ma dużą szansę na powodzenie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie