Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

3 komentarzy

Właściwości lecznicze i upiększające

Do wykorzystania jako środek leczniczy i pielęgnacyjny używa się kory i liści oczaru. Płynny wyciąg, nalewka bądź napar z liści oczaru wirginijskiego powinien znaleźć się w każdej apteczce jako ziołowy lek wielorakiego zastosowania. Oczar bowiem jest przede wszystkim bogaty w taniny, które są związkami chemicznymi o właściwościowych obkurczających i tym samym zapobiegających krwotokom. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Inne cenne składniki chemiczne oczaru to saponiny, garbniki, flawonoidy, czy kwasy.  Preparaty na bazie alkoholu, ale też wody można z powodzeniem stosować na takie dolegliwości jak hemoroidy, drobne rany i skaleczenia, smarować nimi miejsca po ukąszeniu owadów bądź stłuczeniu czy skręceniu, czy też swędząca wysypkę.

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

Niektórzy zielarze zalecają przyjmowanie wyciągu lub naparu z oczaru także wewnętrznie w przypadku biegunek i ogólnych problemów z układem pokarmowym, szczególnie związanych z krwawieniem z przewodu pokarmowego a także w przypadku skłonności do żylaków.


Preparat na bazie oczaru doskonale sprawdzi się jako tonik do odświeżania tłustej cery i jej regeneracji. Trzeba go tylko nabrać na wacik i przecierać skórę po demakijażu. Jeżeli środek jest wyciągiem alkoholowym, można go nieco rozcieńczyć, by zbytnio nie wysuszyć cery. Takim specyfikiem można też płukać jamę ustną. Ma to działanie antybakteryjne i odkażające.  Pomiędzy użyciami środek trzymamy w lodówce, dzięki temu zachowa dłużej swą trwałość a zarazem właściwości. Oczar w kosmetyce jest także stosowany przy produkcji kremów i balsamów do ciała. Jeżeli nie mamy chęci lub umiejętności, by samodzielnie przygotować kosmetyk, można go kupić w drogerii, jednakże trzeba się liczyć z tym, że będzie on posiadał konserwanty.

Jak widać oczar wirginijski to nie tylko roślina dekoracyjna, ale też surowiec lekarski i kosmetyczny o dobroczynnych właściwościach. Ze względu na to, że nie wymaga on zbyt wiele, można go posadzić nawet w ogródku przy domku w mieście, a będzie wspaniałą ozdobą przez cały rok.
czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Ola, Tytuł: coś nie tak

    Coś jest nie tak z moim oczarem, nie kwitnie już drugi rok. Kupiłam go w marcu, posadziłam kwitnącego na słonecznym miejscu, dbałam - podlewałam, zasilałam... niestety wypuszcza tylko liście a nie kwiaty. Czy możliwe, że zmarzł? I dlatego nie kwitnie? Proszę o pomoc.

  2. Dodał: Ludwik, Tytuł: oczar - cud natury

    Do napisania prośby skłoniła mnie Twoja zachęta:"...warto taki mieć w ogrodzie". Bardzo chętnie, mam gdzie posadzić, lecz nie wiem gdzie kupić sadzonki /ę/. Jeśli masz u siebie sadzonki to chętnie odkupię dwie.

  3. Dodał: Barbara, Tytuł: cud natury

    mam oczar o kwiatach żółtych w ogrodzie ,jest też o kwiatach ciemno czerwonych też piękny,warto taki mieć w ogrodzie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: