Oczar pośredni

Oczar pośredni

Skomentuj artykuł

Rodzaj oczar to zaledwie 6 gatunków roślin należących do rodziny oczarowatych, z których większość można uprawiać również w Polsce.

Czym nas czaruje?

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) jest mieszańcem gatunkowym i podobnie jak inne oczary jest krzewem absolutnie wyjątkowym. Jego oryginalność polega przede wszystkim na terminie kwitnienia, przypadającym często na sam środek zimy (XII-II) oraz rzadko spotykanej odporności kwiatów na niskie temperatury (znoszą spadki nawet do ok. -10 °C.). Podczas silnych mrozów ich cienkie, niemal igiełkowe płatki zwijają się, po czym ponownie się rozwijają przy bardziej sprzyjających warunkach, co pozwala oczarom na znaczne przedłużenie kwitnienia. Kwiaty pojawiające sie na bezlistnych pędach w niespotykanym okresie to jednak nie koniec oryginalności wyróżniających ten gatunek. Kolejna odsłona możliwości krzewu przypada na jesień. W tym czasie, podobnie jak u większości krzewów i drzew liściastych liście oczarów zaczynają się przebarwiać, z tą jednak różnicą, że nie stają się jednokolorowe np. żółte, a zmieniają barwę stopniowo. Dzięki temu każdy liść przybiera jednocześnie kilka kolorów (począwszy od żółtego, przez pomarańczowy, czerwony aż po bordowy i brązowo-czerwony), a cały krzew wygląda niezwykle malowniczo. Nie tylko jednak kwiaty i liście są u oczarów wyjątkowe, nie mniej ciekawe są bowiem także ich nasiona. Zanim dojrzeją pozostają ukryte po dwa w brązowych, niewielkich torebkach. Kiedy są już gotowe do opuszczenia ich wnętrza, okrywa torebki energicznie się otwiera, wyrzucając nasiona na odległość nawet kilku metrów.



Odmiany

Oczary pośrednie rosną zwykle w formie niedużego, rozłożystego krzewu (ok. 2-3 m. wys.), wyglądem przypominającego rodzimą leszczynę. Pod koniec kwitnienia na pędach pojawiają się owalne, zielone liście, także podobne do liści leszczyny. Jednak termin kwitnienia oraz kolor kwiatów, jest już mocno uzależniony od odmiany. Z ciekawszych odmian tego krzewy należy wymienić przede wszystkim: „Primavera” (odmiana o kwiatach intensywnie żółtych z czerwoną nasadą, delikatnie pachnących, które pojawiają się na krzewie w miesiącach I-II), „Diane” (o karminowo-czerwonych kwiatach, rozwijających się w miesiącach II-III), „Feuerzauber” (o silnie pachnących, pomarańczowo-czerwonych kwiatach, pojawiających sie na roślinie w miesiącach II-III), „Jelena” (o kwiatach pomarańczowo-żółtych, kwitnąca obficie w miesiącach XII-II), „Pallida” (kwiaty tej odmiany mają kolor jasno żółty i silnie pachną, na roślinie pojawiają sie w miesiącach XII-II), „Westerstede „ (o jasnożółtych, pachnących kwiatach pojawiających sie na roślinie w miesiącach II-III), „Orange Beauty” (piękna odmiana, o intensywnie wybarwionych, pomarańczowo-czerwonych, pachnących kwiatach, które pojawiają się na roślinie w miesiącach XII-III) oraz „Arnold Promise” (posiadająca żółte kwiaty, rozwijające się w III).

Oczar pośredni

Oczar pośredni

Oczar pośredni

Oczar pośredni

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie