Oczar pośredni

Oczar pośredni

Skomentuj artykuł

Wymagania uprawowe

Co ciekawe, pomimo iż kwiaty oczarów rozwijają sie w tak nietypowym okresie i dość dobrze znoszą niskie temperatury, sam krzew nie posiada pełnej mrozoodporności, dlatego szczególnie w młodym wieku powinien być zabezpieczony przez zimą oraz posadzony w miejscu stosunkowo ciepłym i osłoniętym od wiatru. Poza tym oczar pośredni nie ma szczególnych wymagań uprawowych, chociaż oczywiście posiada pewne preferencje. Najbardziej odpowiadają mu stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz żyzne, próchnicze, dość lekkie, umiarkowanie wilgotne gleby, których odczyn zbliżony jest do obojętnego lub lekko kwaśnego. I chociaż w gorszych warunkach również urośnie, to jednak jego wygląd oraz walory dekoracyjne będą już znacznie gorsze. W upalne lata oczary oczekują też dodatkowego nawadniania, gdyż są dość wrażliwe na suszę. Nie musimy się natomiast obawiać zagrożeń związanych z chorobami i szkodnikami, ponieważ oczary nie są na nie podatne.

Oczar pośredni

Oczar pośredni

Zastosowanie

Oczarów nie powinno sadzić się w towarzystwie innych, silnie korzeniących się krzewów, gdyż nie znoszą takiej konkurencji. Najlepiej prezentują sie jako soliter posadzony na trawniku lub na tle zimozielonych roślin iglastych. Termin kwitnienia oraz niezbyt duże kwiaty sprawiają, że walory dekoracyjne oczaru mogą „zginąć” w zimowym ogrodzie, dlatego warto sadzić krzewy w pobliżu tarasu bądź okien, aby móc w pełni docenić ich urodę.

Oczar pośredni

Oczar pośredni

Cięcie

Młodych krzewów nie trzeba przycinać, gdyż krzewią się i zagęszczają stosunkowo dobrze, jednak kiedy ich forma zaczyna być mniej efektowana, wiosną po kwitnieniu można przeprowadzić cięcie odmładzające, które pozwoli skorygować pokrój rośliny


Rozmnażanie

Oczary pośrednie można rozmnażać zarówno za pomocą siewu nasion jak i przez odkłady. W pierwszym przypadku należy jednak pamiętać, że odmiany mogą nie powtórzyć cech matecznych w następnym pokoleniu, a nasiona kiełkują słabo i wymagają okresu stratyfikacji (przetrzymania w niskich temperaturach). Z kolei odkłady są metodą wymagającą sporo czasu i cierpliwości. Aby więc mieć pewność co do gatunku i odmiany oczara, najlepiej jest zaopatrzyć się w gotową sadzonkę bezpośrednio od producenta.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „ Działkowiec” 2/09 „Czarujące oczary” dr Piotr Latocha str. 4/7
2.    Tabaza
3.    Wikipedia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie