Nietoperze w Polsce

Nietoperze w Polsce

2 komentarzy

Nietoperze (Chiroptera) to jedyna grupa ssaków na świecie zdolna do aktywnego lotu, w przeważającej wielkości prowadząca nocny tryb życia. Rola nietoperzy w utrzymaniu równowagi biologicznej jest ogromna, chociaż często niedoceniana.

Tryb życia i sposób odżywiania nietoperzy w Polsce

Nietoperze to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Są wśród nich doskonali lotnicy, jak i słabiej latające gatunki. Postawę w spoczynku – zwisanie głową w dół – nietoperze zawdzięczają specjalnej budowie tylnych kończyn. są wybitnie ciepłolubne – termofilne. Dużą rolę odgrywa termoregulacja socjalna. Śpiąc przylegają do siebie ciałami, co zmniejsza straty ciepła. Młode osobniki przychodzą na świat późną wiosną. W tym czasie samice tworzą tzw. kolonie rozrodcze, w których rodzą i wychowują swoje młode. Kolonie takie mogą liczyć od kilku do kilkuset osobników, zależnie od gatunku. Samce natomiast żyją w tym czasie samotnie. Po wychowaniu młodych, późnym latem i jesienią, dla nietoperzy nastaje czas godów. Żyjące dotąd samotnie samce zaczynają odwiedzać miejsca przebywania samic. Nasienie przechowywane jest całą zimę w drogach rodnych samicy, a zapłodnienie następuje dopiero na wiosnę. W okresie zimowym nietoperze zapadają w stan hibernacji, podczas którego temperatura ich ciała obniża się o ponad 30 °C i znacznie spowalniają się czynności życiowe. Dzięki temu mogą przeżyć, korzystając jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu. Aby je zgromadzić, już od wczesnej jesieni bardzo intensywnie żerują.

Nietoperze w Polsce

Nietoperze w Polsce

Wszystkie krajowe nietoperze są owadożerne. Duże tempo przemiany materii sprawia, że są one niezwykle żarłoczne - masa owadów zjedzonych w ciągu jednej nocy przez nietoperza może być równa połowie masy jego ciała. Nietoperze odżywiają się owadami takimi jak: motyle (np. rusałka pawik), mrówki, pasikoniki, widelnice, komary, muchówki, chrabąszcze, biegacze.

Nietoperze posiadają zdolność do echolokacji, która polega na wysyłaniu przez te ssaki ultradźwięków. Sygnały odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają jako echo do ucha i w ten sposób informują o świecie zewnętrznym.


Gatunki nietoperzy występujące w Polsce

Na obszarze Polski stwierdzono występowanie 25 gatunków nietoperzy z 7 rodzajów, zaliczanych do rodziny podkowcowatych w tym: podkowce (Rhinolophus) i do rodziny mroczkowatych w tym: nocki (Myotis), mroczki (Eptesicus), karliki (Pipistrellus), borowce (Nyctalus), gacki (Plecotus) oraz mopek (Barbastella).

Podkowce – charakteryzują się specyficzną naroślą dookoła nozdrzy w kształcie podkowy; nietoperze te emitują dźwięki przez nozdrza, a dzięki narośli mogą regulować kierunek i szerokość wiązki ultradźwięków; w odróżnieniu od innych nietoperzy, podkowce w czasie spoczynku nie składają skrzydeł, lecz owijają się nimi niczym płaszczem. Do rodzaju tego należą podkowiec mały i podkowiec duży.

Nocki – rodzaj ten obejmuje gatunki bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem morfologii jak i biologii; wiele z nich charakteryzuje się białawo ubarwionym spodem ciała; w Polsce występuje 10 gatunków: nocek Alkatoe, nocek duży, nocek Bechsteina, nocek Natterera, nocek ostrouszny, nocek orzęsiony, nocek wąsatek, nocek Brandta, nocek łydkowłosy i nocek rudy.

Karliki – najmniejsze nietoperze Polski; wśród nich występuje karlik malutki, karlik drobny, karlik większy i karlik Kuhla

Mroczki – w Polsce występują trzy gatunki mroczka: mroczek posrebrzany, mroczek pozłocisty i mroczek późny. Zasiedlają one obszar całego kraju. Charakterystyczne dla tej grupy jest ciemne zabarwienie uszu, pyszczka i błony lotnej. Cechą rozróżniającą dwa pierwsze gatunki jest srebrzyste lub złociste zabarwienie końcówek włosów po stronie grzbietowej

Borowce – u nietoperzy z tego rodzaju błona lotna, ucho i pyszczek są ciemnobrązowe, zaś gęste futerko rudobrązowe; wyróżnia się tu 3 gatunki: borowiec olbrzymi i borowiec wielki, a także borowiaczek

Gacki – obydwa krajowe gatunki gacków – gacka szarego i brunatnego charakteryzują ogromne uszy osiągające 3 długości ciała, które podczas spoczynku ukrywane są pod złożonymi skrzydłami

Mopek – gatunek o ciemnym ubarwieniu z szerokimi zrośniętymi u nasady uszami; sygnały echolokacyjne emitują przez nozdrza i pyszczek.

Wszystkie nietoperze w Polsce objęte są ochroną gatunkową. Największe rozmiary osiągają gatunki takie jak nocek duży i borowiec wielki, a jednymi z najmniejszych są karlik malutki oraz karlik większy.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Genowefa, Tytuł: Ciekawe

    Ciekawe! Dowiedziałam sie więcej i jestem mądrzejsza.

  2. Dodał: józek, Tytuł: Nietoperze w Polksce

    Bardzo ładnie opisane gatunki tylko budki rozrodcze.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: