Niebieskie irysy - najciekawsze odmiany

Niebieskie irysy - najciekawsze odmiany

Skomentuj artykuł

Niebieskie kwiaty są niezwykle rzadkie. Ciężko znaleźć okazy o czysto błękitnej barwie, często przypominają raczej odcienie fioletu. Niebieski jest zapewne najbardziej wyszukanym kolorem w palecie ogrodnika, a rośliny o takich kwiatach są niezwykle cenione i pożądane w każdym ogrodzie. Żadna aranżacja nie może się obejść bez roślin o kwiatach w tej tonacji. Niebieski kolor bardzo dobrze wpływa na nasz nastrój, łagodzi stres, pozwala nam się odprężyć i uspokoić. W każdym ogrodzie warto znaleźć miejsce choćby na kępę roślin o niebieskich kwiatach. Posadzone w pobliżu fioletowych kwiatów stracą na intensywności koloru i nie dadzą takiego efektu, jak umieszczone w monochromatycznej rabacie. Zestawione z roślinami o białej barwie kwiatów stworzą łagodną, delikatną kompozycję. Możemy je również połączyć z roślinami o intensywnej barwie kwiatów (różowej, żółtej). Powstały w ten sposób kontrast  wzmocni nasycenie kolorów i nada rabacie charakteru.

Irysy to grupa roślin o ogromnej palecie barw kwiatów. Znajdziemy wśród nich niesamowity zbiór niebieskich irysów w odcieniach od ciemnego niebieskiego po jasny błękit. Wybierając kilka odmian możemy stworzyć pełną okazałych kwiatów niebieską oazę, która nada niesamowity klimat każdemu ogrodowi. Kwiaty te są niezwykle łatwe w uprawie i kwitną pięknie w każdym sezonie. Wystarczy jedynie wybrać miejsce, które zapewni im co najmniej 5 godzin słońca w ciągu dnia, a w okresach suszy regularnie podlewać. Kłącza kosaćców będą dobrze rosły w szerokim zakresie gleb i z roku na rok się rozrastać. Nie dziwi więc fakt, że są to jedne z najpopularniejszych kwiatów w ogrodach przydomowych.


Najciekawsze odmiany

Wśród irysów bródkowych, które według większości opinii stanowią najpiękniejszą i najpopularniejszą grupę irysów, znajdziemy wiele odmian o niebieskich kwiatach. Tworzą one duże kwiaty o bardzo misternym wyglądzie, górne płatki wydają się leciutkie i delikatne, zazwyczaj mają jaśniejszą barwę niż dolne, które wyglądają na cięższe. Najbardziej eleganckim przedstawicielem irysów bródkowych jest „Astro Blue”. Kwiaty w tej wysokiej odmianie mają intensywny odcień błękitu. Dużo wdzięku dodają im płatki obrzeżone mnóstwem falbanek. Kolejny wysoki irys to „Baja Blue” o nieco ciemniejszej niebieskiej barwie, którego szerokie, zmierzwione płatki przypominają spokojne fale oceanu. Bardzo dobrze rośnie i kwitnie „Alizes”. Tworzy 2-3 pędy kwiatowe zwieńczone lekko zmierzwionymi, bogatymi białoniebieskimi kwiatami. Kwiat tworzą górne płatki o krystalicznie czystej białej barwie oraz dolne - na brzegach intensywnie niebieskie, a w centrum niemal białe. Kolejnym wysokim irysem jest odmiana „Best Bet” kwitnąca wiosną i powtarzająca jesienią. Jasnoniebieska, czasami niemal biała góra kwiatów tworzy udany kontrast z głęboko hiacyntowo-niebieskim dołem. Późno kwitnąca odmiana „Stellar Lights” tworzy po 8-10 pąków na pędzie kwiatowym. Czysto biała plama wokół bródki pięknie wyróżnia się na tle intensywnie niebieskich płatków. Niezwykły, niski irys „Ice and Indigo” to odmiana o śnieżnobiałych kwiatach z mocno wybarwionym, prawie granatowym żyłkowaniem.

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Przedstawicieli o niebieskich kwiatach mamy również wśród irysów syberyjskich, mierzą one nawet 60-80 cm. Pełnię kwitnienia osiągają w miesiącach letnich, szczególnie pięknie prezentują się w większych grupach. Doskonałym pomysłem jest posadzenie ich w pobliżu oczek wodnych. Kwiaty irysów syberyjskich są bardziej subtelne od bródkowych, mają też węższe liście. „Perry’s Blue” to dość nowa odmiana tego gatunku , charakteryzuje się  niebieskimi płatkami z żyłkami o głębokiej, prawie granatowej barwie. W centrum kwiatów można zauważyć wyraźne białe i niebieskie plamy.  Tworzy zwarte kępy liści o lekko niebieskawym odcieniu. Kwiaty w znacznie jaśniejszym odcieniu błękitu ma odmiana „Wiesenhofen”. Płatki tego irysa są cieniowane, ciemne u nasady i jaśniejsze na końcach, intensywnie pokryte ciemniejszymi żyłkami. Szczególnie ozdobna jest odmiana „Shall We Dance” o dużych i niezwykle pięknych kwiatach. Mają one jasnobłękitną barwę, która w środkowej części jest bardziej intensywna. Kolejnym przepięknym okazem jest „Shaker"s Prayer” o niewielkich, ale misternie ubarwionych kwiatach. Podstawowym kolorem płatków jest ciemnoniebieski, dolne płatki zdobi dodatkowo żółty, dobrze widoczny wzór. Odmiana „Neat Trick” może pochwalić się równie niezwykłymi kwiatami. Mają one dwubarwne, intensywnie hiacyntowe płatki, które zdobią nieregularne, ale bardzo ładnie wyglądające białe smugi.

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Bardzo ciekawą grupę stanowią irysy cebulowe, których kwiaty pojawiają się wczesną wiosną. Dużym ich minusem jest fakt, że nie są one w pełni mrozoodporne i w naszym klimacie mogą przemarzać. Znajduje się wśród nich wiele niskich okazów, które z powodzeniem można sadzić w donicach. Kwitnąca pod koniec wiosny lub na początku lata odmian irysa holenderskiego „Beauty Sapphire” osiąga maksymalnie 60 cm wysokości. Kwiaty są ciemnoniebieskiej barwy, na dolnych płatkach mają intensywnie żółtą plamę. Bardzo niziutki, bo zaledwie 15 cm irys żyłkowany „Harmony” to okaz, którego kwiaty rozwijają się wczesną wiosna na przełomie marca i kwietnia. Bardzo efektownie wygląda sadzony w dużych grupach, tworząc ciemnoniebieski dywan kwiatów. Dolne płatki udekorowane są drobnym biało- żółtym wzorem. „Alida” o jasnobłękitnych kwiatach jest blisko spokrewniona z wyżej opisaną odmianą. Nietypowymi kwiatami zachwyca „Halkis” o jasnoniebieskich płatkach zakończonych granatowym, a czasem ciemnofioletowym języczkiem.

Niebieski kolor kwiatów jest czymś wyjątkowym, dlatego przedstawiciele takich roślin są bardzo pożądani i poszukiwani. Dość niezwykłą i liczną grupę stanowią irysy, a ich ogromna różnorodność sprawia, że niemal każdy znajdzie odpowiednią dla siebie odmianę. Paleta niebieskich irysów jest tak szeroka, że trudno byłoby wszystkie wymienić. Jednak z dużą łatwością można z nich tworzyć jednobarwne kompozycje, dobrze będą się komponować także z innymi gatunkami, czy to o błękitnych kwiatach, czy też w innych kolorach.

Niebieskie irysy

Niebieskie irysy

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: