Nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe

Skomentuj artykuł

 

 

Czym są nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe stanowią mieszanką kilku składników, na przykład magnezu, fosforu czy miedzi. Składniki te są równomiernie zmieszane. Nawozy wieloskładnikowe tworzy się poprzez mechaniczne złączenie kilku elementów, albo poprzez reakcje chemiczne. Zalicza się je do uniwersalnych czyli można je stosować do każdej rośliny. Nawozy występują w formie granulatu lub płynnej. Rośliny nawozi się nimi na początku wiosny oraz na początku lata. Są na ogół dwu lub trójskładnikowe. Nawozami wieloskładnikowymi są, także nawozy mineralne. Nawozy wieloskładnikowe są lepsze dla roślin od nawozów jednoskładnikowych, ponieważ  za jednym razem zasilają  je we wszystkie potrzebne  do życia składniki.

Zalety stosowania nawozów

Największą zaletą  nawozów wieloskładnikowych jest brak możliwości przenawożenia roślin wywołany obecnością tylko jednego składnika w nawozie.
Dzięki zawartości w nawozie kilku składników nawóz posiada w sobie dużą ilość makro i mikroelementów, które bardzo wzmacniają rośliny.

Rodzaje nawozów wieloskładnikowych

W skład nawozów wieloskładnikowych wchodzą m.in.:

Azofoska

Jest to nawóz, który stosuje się do nawożenia przed siewem i w nawożeniu pogłównym. Składa się on  między innymi z azotu, potasu  i miedźi. Stosuje się go do roślin rosnących w ogrodach, na polach i w szklarniach.

Polifoska

Nawóz składa się między innymi z azotu, fosforu i magnezu.

Nitrofoska

W skład nawozu wchodzi wapń, azot i fosfor.

Fructus

Nawóz składa się z makroskładników: siarki, potasu, azotu i fosforu oraz mikroskładników, takich jak cynk, żelazo czy miedź.

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: