Nawozy azotowe

Nawozy azotowe

Skomentuj artykuł

Nawożenie należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, które decyduje o  prawidłowym wzroście roślin. Należy zdać sobie sprawę, że tylko przy optymalnej zasobności w składniki pokarmowe, rośliny są w stanie ukazać pełnię swojej wyjątkowości, zarówno pod względem estetycznym jak i użytkowym (owocowanie). Dokarmianie powinno odbywać się w oparciu o zrównoważone proporcje. Przy uprawie roślin szczególną uwagę należy zwrócić na azot, potas oraz fosfor, a więc pierwiastki, które mają olbrzymie znaczenie przy prawidłowym wzroście roślin. Możemy spotkać się z nawozami organicznymi oraz mineralnymi. Przy uprawie biodynamicznej należy skupić się na nawozach organicznych np. kompoście, którego stosowanie, przy amatorskiej uprawie roślin, daje satysfakcjonujące rezultaty. Aby trafniej dawkować nawozy warto sprawdzić zasobność podłoża w określone pierwiastki, przesyłając próbki gleby do analizy, do jednej ze stacji chemiczno- rolniczych, które zajmują się tego typu  badaniami. Po otrzymaniu badań, nie będzie problemu z określeniem zapotrzebowania roślin na poszczególne składniki pokarmowe. W naturze nie ma konieczności nawożenia, natura sama sobie radzi. Dzięki niezakłóconemu obiegowi w przyrodzie (np. rozkładająca się materia organiczna w postaci opadłych liści) rośliny uzyskują niezbędne im składniki pokarmowe. Człowiek za bardzo ingeruje w funkcjonowanie ogrodu, aby uzyskać harmonię na tej płaszczyźnie.


Podział nawozów mineralnych

Nawozy azotowe należą do nawozów mineralnych, a więc tzw. sztucznych, które możemy podzielić na kilka grup, a mianowicie:

  • nawozy jednoskładnikowe ( np. azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowo- magnezowe itp.),

 

  • nawozy wieloskładnikowe ( zawierające w swoim składzie co najmniej dwa składniki pokarmowe),

 

  • nawozy specjalistyczne (nawozy przeznaczone dla konkretnej grupy roślin bądź gatunku).


Znaczenie azotu

Azot (N) jest tym składnikiem pokarmowym, który odpowiada za przyrost gałęzi oraz liści. Dzięki niemu możemy znacznie zwiększyć  roczne przyrosty, a w konsekwencji rośliny szybciej wypełnią ogrodową przestrzeń. Przy niedoborze azotu rośliny charakteryzują się słabszym wzrostem, mniejszymi oraz bladozielonymi liśćmi. Nadmiar azotu negatywnie wpływa na rośliny, które stają się zbyt wybujałe i mogą ucierpieć w okresie zimowym. Poza tym stają się bardziej podatne na choroby i szkodniki.


Podział nawozów azotowych

Ze względu na zróżnicowane formy azotu, nawozy azotowe możemy podzielić na:

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także