Nawozy azotowe

Nawozy azotowe

Skomentuj artykuł

Amonowe

Siarczan amonu stosowany przede wszystkim na glebach o odczynie   obojętnym do zasadowego. Zawiera 20-21% azotu oraz powyżej 20%  siarki. Jest nawozem fizjologicznie kwaśnym, dlatego też wpływa na obniżenie poziomu pH. Dobrze rozpuszcza się wodzie oraz może być stosowany przy nawożeniu wszystkich roślin.

Saletrzane

  • Saletra wapniowa zawiera około 15,5% azotu oraz około 20% wapnia. Posiada właściwości odkwaszające glebę oraz doskonale nadaje się do nawożenia pogłównego.

 

  • Saletra potasowa składa się z azotu w formie azotanowej oraz potasu (45%). Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i może być stosowana przy nawożeniu dolistnym. Jest stosowana przy nawożeniu przedsiewnym oraz pogłównym.

 

  • Saletra sodowa zwana chilijską zawiera około 15,5% azotu.

 

Nawozy azotowe
Nawozy azotowe

Saletrzano- amonowe

  • Saletra amonowa zawierająca 34% czystego azotu jest jednym z najbardziej        popularnych i stosowanych nawozów mineralnych. Łatwo rozpuszcza się w        wodzie oraz stanowi doskonały nawóz azotowy do stosowania zarówno        przedsiewnie oraz pogłównie.

 

  • Saletrzak zawiera 28% czystego azotu i także stanowi uniwersalny nawóz.        Nie     rozpuszcza się w wodzie.

 

  • Saletrzak magnezowy dodatkowo zawiera kilka procent magnezu.

 

Amidowe

Mocznik jest popularnym i uniwersalnym nawozem azotowym zawierającym 46% azotu. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, a więc może być stosowany do nawożenia dolistnego. Daje dobre efekty na większości gleb, za wyjątkiem tych mocno kwaśnych, zasadowych, zimnych oraz podmokłych.


Kilka uwag o terminach i zasadach stosowania nawozów azotowych

Nawozy azotowe stosujemy w okresie wiosenno- letnim. Nie stosujemy ich w okresie jesiennym, aby nie przedłużać okresu aktywności roślin, które powinny zakończyć wzrost dużo wcześniej przed nadejściem zimy, aby nowe przyrosty zdołały zdrewnieć. Ponieważ azot jest łatwo wypłukiwany do głębszych warstw gleby, zdecydowanie lepiej dawkę roczną nawozu podzielić na kilka mniejszych porcji, aby rośliny miały szansę pełniej wykorzystać dostarczony im nawóz. Rozsypany nawóz najlepiej zmieszać z podłożem.

Przeliczanie dawek nawozów azotowych (w kg)

Nawozy azotowe 1 kg N zawarty jest w: 1 kg nawozu zawiera czystego azotu (N) 1 szklanka (250 cm3) nawozu waży:
 Mocznik  2,2 0,46 0,19
 Saletra amonowa  2,9  0,34  0,23
 Saletrzak  3,6  0,28  0,26
 Siarczan amonowy  4,7  0,21  0,22
 Saletra potasowa  6,4  0,15  0,23
  Źródło: Uzyskaniu dorodnych owoców sprzyja- nawożenie roślin sadowniczych, Warszawa 1988, s. 20.

 
    Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także