Nawożenie roślin

Nawożenie roślin

Skomentuj artykuł

Nawożenie roślin balkonowych

Ponieważ rośliny balkonowe uprawiane są w donicach i skrzynkach, przy niewielkiej ilości podłoża nawożenie jest niezbędne. Nie mniej jednak sprzedawane podłoże przeznaczone dla roślin balkonowych wzbogacone jest dawką startową nawozu, dlatego też po posadzeniu należy odczekać do około miesiąca, nim rozpoczniemy nawożenie. Rodzaj i dawkowanie nawozu należy dostosować do wymagań konkretnej rośliny. Dla najbardziej wymagających roślin warto zastosować specjalistyczne nawozy, produkowane z myślą o potrzebach konkretnych roślin. Rośliny najbardziej wymagające oczekują dawki nawozu co  7-14 dni. Dobrym rozwiązaniem są nawozy płynne, dzięki którym roślina ma możliwość szybszego skorzystania z dobroczynnych właściwości nawozów. Nie przesadzajmy z nawożeniem, bo zamiast pomóc roślinie w rozwoju, można doprowadzić do jej utraty.

Nawożenie roślin

Nawożenie roślin

Nawożenie roślin domowych

Uprawa roślin w domowym zaciszu, w niewielkich doniczkach, wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na nawożenie. Należy je dostosować do potrzeb konkretnych gatunków. Nie nawozimy roślin po przesadzeniu, w okresie spoczynku, a także na sucho, a więc w przypadku nawozów w granulacie, stosujemy je tylko na podłoże wilgotne. Z pewnością warte stosowania są nawozy wieloskładnikowe płynne. Warto stosować także nawozy specjalistyczne, które tworzone są dla konkretnych roślin, grup roślin, z uwzględnieniem ich potrzeb.

Nawożenie bylin

W uprawie bylin zwróćmy szczególną uwagę na przygotowanie podłoża, ponieważ byliny są wieloletnie i na danym stanowisku mogą rosnąć przez wiele lat. Wzbogacenie podłoża dobrze przerobionym kompostem jest wskazane. Po posadzeniu, bylin nie nawozimy. Przy dobrze przygotowanym podłożu, nawożenie można rozpocząć po dwóch, a nawet trzech latach. Polecam oczywiście nawożenie kompostem. Przy braku nawozu organicznego możemy skorzystać z nawozu wieloskładnikowego, jednak ostatnia jego dawka powinna być zastosowana do lipca. Dawkę nawozu najlepiej rozłożyć na mniejsze dawki. Zapotrzebowanie poszczególnych bylin na składniki pokarmowe może być bardzo różne, tak wiec przed nawożeniem należy poznać zapotrzebowanie posiadanych roślin w składniki pokarmowe. Z pewnością nawożenie jest zbędne w przypadku roślin skalnych.

Nawożenie trawnika

Trawnik nigdy nie będzie soczysty i zielony bez prawidłowego nawożenia. Pierwsze nawożenie wykonuje się po pierwszym koszeniu, następnie powtarza się w maju oraz wczesnym latem. Do nawożenia możemy zastosować popularną Azofoskę.

Nawożenie warzyw

W amatorskiej uprawie warzyw, koniecznie opierajmy się na nawożeniu organicznym. Bez wątpienia dobrze przerobiony kompost to podstawa ekologicznej uprawy warzyw. Nie tylko wzbogaci podłoże w składniki pokarmowe, ale także poprawi jego strukturę. Z warzyw duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe wykazuje m.in.  kapusta, por, ogórek, pomidor, a małe m.in. pietruszka, sałata czy też fasola.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także