Nawożenie roślin

Nawożenie roślin

Skomentuj artykuł

Jak nawozić ?

Nim rozpoczniemy nawożenie należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, które są kluczowe, przy prawidłowym nawożeniu.
   
Na samym początku należy określić jakim podłożem dysponujemy. Wiadomym jest, że piaszczyste gleby są bardziej ubogie, a dostarczane składki pokarmowe, bardzo łatwo ulegają wymywaniu, czego konsekwencją jest systematyczne uzupełnianie niedoborów składników pokarmowych. Strukturę podłoża możemy poprawić poprzez dodanie kompostu. Na glebach piaszczystych dajemy górną granicę dawki nawozu, natomiast na glebach bardziej gliniastych niższą dawkę, ponieważ są one bardziej żyzne, a dobroczynne dla roślin składniki nie są tak  łatwo wypłukiwane poprzez deszcz. Próchnicze i zasobne podłoża nie wymagają obfitego nawożenia. Warto zauważyć, że na naturalnych siedliskach rośliny w optymalnych dla siebie warunkach doskonale sobie radzą, korzystając z rozkładającej się materii organicznej np. powstałej z opadających liści.

BIOPON obornik granulowany do ogrodu

BIOPON obornik granulowany do ogrodu

W przypadku posiadania ogrodu, koniecznie w jego wyposażeniu powinien znaleźć się kompostownik, dzięki któremu w prosty sposób, uzyskamy jeden z najbardziej wskazanych i bezpiecznych nawozów organicznych. Jeżeli cenimy ekologiczne rozwiązania , nie ma co się zastanawiać, ponieważ kompost sprawi, że rośliny będą zdrowo rosły, a warzywa będą dorodne. Oczywiście przy nawożeniu należy uwzględnić potrzeby konkretnych gatunków roślin na nawożenie, ponieważ przy dużych potrzebach wymagane będzie dodatkowe nawożenie nawozami mineralnymi. Kompost jest bardzo bezpieczny i nie musimy się martwić, że stosując go może dojść do przedawkowania.

Przy nawożeniu należy być ostrożnym i dawki nawozu dostosowywać do potrzeb i wieku konkretnych roślin, a także warunków klimatycznych.
   
Nawozy azotowe, stosujemy do pierwszej połowy lipca, aby rośliny szybciej zakończyły wzrost, a nowe pędy zdążyły zdrewnieć, co pozwoli im lepiej przezimować.

Nawozy mineralne stosujemy przed deszczem, rozsypując nawóz wokół roślin, uważając, aby nie dostał się na liście. Po rozsypaniu nawozu, jak nie zapowiadane są opady deszczu, wówczas należy podłoże obficie zlać wodą. Nawóz rozsypujemy ręcznie, stosując m.in. rękawiczki.

Nawożenie roślin

Nawożenie roślin

Nawożenie drzew i krzewów

Przy sadzeniu unikamy nawożenia nawozami mineralnymi, a już z pewnością nie sypiemy ich wprost na korzenie. W pierwszym roku po posadzeniu warto ograniczyć nawożenie, aby system korzeniowy rozrastał się w głąb podłoża, a nie tuż pod powierzchnią. Płytki system korzeniowy to mniejsza odporność roślin na suszę. Starsze drzewa oraz krzewy w zasadzie nie wymagają nawożenia, choć dobrze rozłożony kompost z pewnością będzie im sprzyjał. Pamiętajmy jednak, aby nawozić drzewa i krzewy owocowe. Poza tym nawożenie wskazane jest po cięciu oraz odmładzaniu krzewów i drzew.

Nawożenie roślin jednorocznych

W przypadku roślin jednorocznych pamiętajmy, że w ciągu jednego sezonu muszą rozwinąć się z nasiona, wydać kwiaty oraz wytworzyć nasiona, aby dać początek roślinom potomnym. Rośliny jednoroczne należy siać/sadzić na podłożu dobrze uprawionym i wzbogaconym dobrze przerobionym kompotem. Nie przesadzajmy z azotem, bo wybujałe rośliny łatwo się pokładają, mniej obficie kwitną oraz są bardziej podatne na choroby.

Nawożenie roślin kwasolubnych

W przypadku roślin wymagających do prawidłowego rozwoju kwaśnego podłoża, stosujemy nawozy bez wapnia, a więc specjalistyczne. Problem tyczy się m.in. roślin wrzosowatych. W sprzedaży można nabyć liczne nawozy skierowane wyłącznie do roślin kwasolubnych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także