Nawożenie malin

Nawożenie malin

Skomentuj artykuł

Maliny to krzewy owocowe popularne w naszym kraju ze względu na słodkie owoce, które lubimy spożywać na surowo, ale także w formie przetworów. W zakres kompleksowej pielęgnacji malin wchodzi ich prawidłowe i odpowiednie nawożenie. Co musimy wiedzieć, by nasze plony były obfite?

Dlaczego trzeba nawozić maliny?

Podobnie jak wszystkie rośliny, także i maliny pobierają z podłoża wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Dla dobrego ich rozwoju liczy się nie tylko odczyn gleby, ale także zawartość poszczególnych składników mineralnych i ich proporcje. Odpowiedni  wzrost oraz plonowanie malin, w tym jakość owoców, zależy więc od poprawiania jakości gleby oraz nawożenia dolistnego. Przed rozpoczęciem uprawy oraz później, co kilka lat warto byłoby zlecić dokonanie specjalistycznej analizy podłoża pod kątem obecności takich składników jak fosfor, potas czy magnez. Dzięki niej oraz obserwacji rozwoju plantacji będziemy mogli stwierdzić, jak prawidłowo nawozić nasze maliny. Optymalne byłoby także zlecenia analizy samych roślin, by sprawdzić w jakiej mierze zaspokojone są ich potrzeby jeżeli chodzi o dane składniki pokarmowe. Generalnie po  okresie zimowym z pewnością naszym malinom będzie brakowało składników odżywczych. W jaki więc sposób przeprowadzić nawożenie, by nasze plony były obfite a rośliny zdrowe?

Przed zasadzeniem

Maliny najlepiej rozwijają się w żyznej, próchniczej glebie o odczynie 5,5-6,5 ph. W momencie przygotowywania podłoża najlepiej zastosować jest nawóz organiczny, który zwiększy ilość próchnicy oraz składników mineralnych w glebie. Optymalna dawka to od 40 do 50 t na ha. Taki zabieg wykonuje się na kilka tygodni przed zasadzeniem malin. Niekiedy ze względu na zbyt kwaśny odczyn gleby, trzeba zastosować wapno  w ilości od 500- 2500 kg CaO. Dodatkowo warto zastosować 100 kg superfosfatu i 200 kg siarczanu potasu. Taka dawka jest zwykle wystarczająca w trakcie przygotowywania podłoża przed zasadzeniem krzewów.


Nawożenie upraw

Pierwszy rok uprawy to jej intensywny wzrost, więc maliny potrzebują w tym czasie składników odżywczych wspomagających ten proces i pobudzających do tworzenia się części krzewu  znajdującej się zarówno pod ziemią jak i nad nią. Kiedy zauważymy, że pędy urosły do wysokości mniej więcej 5- 10 cm, możemy rozpocząć nawożenie azotem w postaci saletry wapniowej bądź amonowej. Pierwsza dawka to 40 -50 kg nawozu na ha. Początek lata to czas na kolejną porcję azotu w dawce 70-80 kg nawozu na ha. Dobre wyniki przynosi użycie nawozu będącego mieszkanką składników takich jak fosfor, azot i inne. Potas stosuje się w dawce 120 kg na ha, natomiast fosfor -70 kg na ha.
Nawożenie malin

Uprawa malin

Kiedy krzew zacznie owocować, nawożenie zależy od wyglądu rośliny oraz wskazówek dostarczonych przez specjalistę, który dokona analizy gleby. Trzeba przyjąć zasadę, że maliny, które owocują na pędach jednorocznych, potrzebują więcej nawozu, niż te owocujące na pędach dwuletnich.
 
•    Odmiany owocujące na pędach tegorocznych

Początek wegetacji wymaga wzbogacenia gleby 70 kg nawozu azotowego na ha. Po trzech tygodniach stosuje się nawóz zawierający 70 kg azotu, 70 kg fosforu i 100 kg potasu na ha gleby. Ostatnie dni maja to najwyższy czas na trzecią dawkę azotu w ilości 70 kg na ha.

•    Odmiany owocujące na pędach dwuletnich

Po rozpoczęciu wegetacji dostarczamy roślinie 25 kg azotu, 20 kg fosforu i 30 kg potasu na 1 ha. Za jakiś czas, kiedy krzewu zakwitną stosuje się dodatkowe 50 kg azotu.

Nawożenie malin

Uprawa malin

Nawożenie dolistne

Preparaty do opryskiwania dolistnego powinny zawierać zarówno mikro jak i i makroelementy. Proces przyprowadza się w czasie, kiedy krzewy kwitną a potem owocują. W przypadku odmian owocujących na pędach dwuletnich, spryskiwania liści dokonuje się także po zebraniu plonów.

Nawożenie malin

Uprawa malin

Gotowe mieszanki dla początkujących

Jeżeli brak nam doświadczenia niezbędnego do przeprowadzenia procesu nawożenia malin w taki sposób jak podano wyżej, możemy wybrać łatwiejsze, a równie skuteczne rozwiązanie. W sklepach ogrodniczych bowiem zakupimy gotowe, specjalistyczne nawozy mineralne. Są one w taki sposób skomponowane, że  w pełni zaspokajają potrzeby krzewów owocowych, takich jak maliny. Gotowe mieszkanki zawierają makroelementy w odpowiednich proporcjach. Należy do nich zarówno azot, fosfor, potas, magnez jak i siarka. Dodatkowo preparaty są wzbogacone mikroskładnikami takimi jak bor, miedź, żelazo, mangan oraz molibden czy cynk. Inną zaletą gotowych nawozów jest łatwość ich stosowania. Szczegółowe wskazówki w tej kwestii zawsze znajdziemy na opakowaniu preparatu. Ponadto możemy zasięgnąć też informacji u sprzedawcy. Profesjonalista podpowie nam jak i kiedy stosować gotowe mieszkanki nawozowe.  Zwykle należy rozpuścić dawkę nawozu w wodzie.

Dobrze jest pamiętać, że jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości w kwestii nawożenia malin lub brak nam doświadczenia, warto poradzić się specjalistów na przykład pracujących w  sklepach z nawozami lub konsultantów firm produkujących preparaty do nawożenia. Można się z nimi najczęściej skontaktować poprzez stronę www firmy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: