Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu

1 komentarzy

Uprawa większości roślin jest raczej łatwa, jednak nie oznacza to, iż nie wymagają one stosowania przynajmniej kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszych z nich jest dostarczanie im odpowiedniej ilości wody, która jest niezbędna do utrzymania wszelkiego życia. Nawadnianie ogrodu może być przeprowadzane różnie, w zależności tego, ile możemy poświęcić na to czasu, a także od budżetu, jakim dysponujemy na rozbudowę systemu nawadniającego. Postanowiliśmy przedstawić wszystkie podstawowe metody, w kolejności od tych najprostszych i najtańszych do bardziej skomplikowanych i dużo droższych. Każda z nich ma swoje zarówno zalety, jak i wady, o czym nie wolno zapominać decydując się na jedną z nich.

Konewka i wiadro

Zastosowanie konewki i wiadra do metoda nawadniania, a raczej podlewania roślin, znana od zawsze. Za ich pomocą, a także za pomocą innych pojemników na wodę jesteśmy w stanie dostarczyć bardzo dokładne jej dawki i to pod konkretne okazy, uwzględniając ich indywidualne zapotrzebowanie. Umożliwia nam to również uniknięcie polewania nadziemnych części roślin, nawadniając tylko glebę pod nimi, co w przypadku uprawy niektórych gatunków jest dość ważne. Dodatkowo możemy rozpuścić w niej nawóz, co pozwoli nam na połączenie dwóch zabiegów - nawadniania oraz nawożenia. Atutem jest również cena, która waha się od kilku do kilkunastu, rzadko kilkudziesięciu złotych za takie akcesoria.

Pomimo tego konewka i wiadro mają również sporo wad. Przede wszystkim ich użycie jest pracochłonne, gdyż cały czas musimy chodzić po wodę, a jeżeli nasz ogród znajduje się dość daleko od kranu lub studni, wysiłek staje się zwielokrotniony. Ograniczony jest również obszar, jaki za pomocą takiego rozwiązania jesteśmy w stanie podlać i ciężko sobie wyobrazić, by ktoś próbował konewką nawadniać np. trawnik.


Wąż ogrodowy

Kolejne rozwiązanie to wąż ogrodowy, zwany również szlauchem. Z jednej strony mocowany jest do źródła wody, natomiast drugą sterujemy ręcznie sami, kierując strumień w wybrane miejsca. Bardzo wygodne jest zaopatrzenie się w końcówkę, dzięki której będziemy mogli dobierać na bieżąco odpowiednie ciśnienie, a także rozdrobnienie kropel wody. W porównaniu z konewką dużą zaletą jest znaczenie mniejsza pracochłonność, gdyż cały czas „mamy przy sobie wodę”, a precyzja podlewania jest równie duża. Cena węża ogrodowego to od około 25zł do nawet ponad 250zł, w zależności od długości, a także dodatkowego osprzętu.

Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu

Oczywiście nie jest to rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim to nadal wymaga naszej inicjatywy. Można zastosować zraszacz, ale precyzja podlewania się zmniejsza, dlatego też stosowany jest on raczej do trawników, niż innych roślin ogrodowych. Drugą wadą jest konieczność ciągnięcia za sobą szlaucha. Jeżeli do każdego zakątka ogrodu mamy doprowadzony chodnik nie jest to bardzo niewygodne, ale jeżeli musimy przechodzić przez środek upraw, wąż ogrodowy może poniszczyć niektóre rośliny.

Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu

Przewody kroplujące

Trochę droższym, ale znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie przewodów kroplujących. Polega to na umieszczeniu specjalnych taśm lub linii z niedużymi otworami, przez które powoli wydostaje się woda, nawadniając nasz ogród. Głównymi zaletami w porównaniu z wężem ogrodowym jest brak konieczności przeciągania ich za każdym razem przez naszą uprawę, a także większa automatyczność. My spacerujemy tylko po naszej działce i sprawdzamy, czy wszystko działa tak jak powinno. Cenowo również wcale nie wychodzimy najgorzej. 100 metrów linii kroplujących wraz ze szpilami do mocowanie to koszt około 120zł - 150zł.

Jak każde rozwiązanie, tak również to nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim musimy całą instalację założyć, a słabo zamaskowane przewody wcale nie wyglądają atrakcyjnie. Nie kontrolujemy ponadto dokładnie ilości wody, która w danym miejscu zostaje dostarczona i nie jesteśmy w stanie rozpuścić w niej nawozu.

Nawadnianie ogrodu

Nawadnianie ogrodu

Systemy nawadniające

Ostatnim, zdecydowanie najwygodniejszym, ale również najdroższym rozwiązaniem są systemy nawadniające. Założenie takiej instalacji w ogrodzie pozwala prawie całkowicie zautomatyzować proces dostarczania wody naszym roślinom. Duży wybór różnego rodzaju przewodów, końcówek, programatorów i innego osprzętu sprawia, iż cały proces może odbywać się bez naszego udziału lub nawet bez naszej obecności, a odpowiednie czujniki uwzględnią również ilość opadów atmosferycznych. Wszystkie rośliny i trawniki zostaną odpowiednio zaopatrzone, a my nie musimy się o nic martwić, oprócz regularnych przeglądów instalacji.

Nawet najlepsze rozwiązania zawsze posiadają jakieś wady. Pierwszą z nich jest na pewno cena, która bardzo rzadko wraz z zainstalowaniem spada poniżej 800 - 1000zł. Dodatkowo w przypadku reorganizacji naszego ogrodu musimy ponownie przebudowywać instalację. Niezauważenie w czas awarii może w niektórych przypadkach doprowadzić do niedostarczenia odpowiedniej ilości wody lub wręcz przeciwnie - przelania ogrodu.


Jakie rozwiązanie dla kogo?

Podsumowując powyższe sposoby nawadniania ogrodów, warto zaznaczyć, że każdy z nich przeznaczony jest dla osób o różnych potrzebach. Jeżeli ogród to nasza pasja, uprawiamy bardzo wymagające gatunki i wszystko musi być przeprowadzone dokładnie - wybieramy konewkę. Dla ogrodników rekreacyjnych, którzy tylko doglądają sowich upraw, by nie pousychały - wąż ogrodowy, a dla tych z mniejszą ilością czasu - przewody kroplujące. Duże ogrody, indywidualnie projektowane, szczególnie świeżo zakładane powinny być wyposażone w systemy nawadniające, jeżeli chcemy cieszyć się dobrze rosnącymi okazami, żywo zielonym trawnikiem, a jednocześnie nie możemy osobiście zajmować się ogrodem. Nie możemy zapominać o kosztach. Pierwsze trzy rozwiązania są znacznie tańsze, ale w perspektywie czasu może okazać się, że bardziej opłaca nam się zainwestować jednorazowo większą kwotę, by w przyszłości cieszyć się lepszymi efektami.
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: alicja, Tytuł: poradnik o nawadnianiu

    Ciekawy poradnik jak samodzielnie zaprojektować taki system nawadniania jest za darmo do ściągnięcia ze strony firmy Tanake Może się przydać

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie