Najpiękniejsze trawy o dekoracyjnych liściach

Najpiękniejsze trawy o dekoracyjnych liściach

Skomentuj artykuł

Trawy ozdobne możemy uprawiać m.in. ze względu na małe wymagania, piękny pokrój, ciekawe kwiatostany, a także dekoracyjne liście. Ostatnie kryterium oraz pokrój roślin, to najczęstsze kryterium brane pod uwagę przy zakupie roślin trawiastych. Dostępne gatunki i odmiany traw ozdobnych są bardzo zróżnicowane na tej płaszczyźnie, wybór jest więc olbrzymi.
   
Wśród tysięcy gatunków i odmian roślin trawiastych wiele zyskało wielką popularność ze względu na dekoracyjne ulistnienie. Zależnie od gatunku odmiany, liście mogą być zimozielone, sezonowe, wąskie, szerokie, igiełkowe, długie, krótkie, wyprostowane, przewieszające się, w odcieniach zieleni oraz innych barwach m.in. czerwieni, żółci, brązu, miedzi, pomarańczy itp.

Wybrane gatunki oraz odmiany traw wieloletnich, charakteryzujących się ciekawym ulistnieniem

Nazwa gatunku, odmiany

Uwagi

Imperata cylindrica ‘Red Baron’

Jedna z najpiękniejszych traw, której liście wybarwiają się na jaskrawą czerwień.

Carex oshimensis ‘Evergold’

Odmiana o zimozielonych liściach z kremowo- żółtym pasem po środku.

Carex muskingumensis

Bardzo oryginalny gatunek o liściach wyglądem przypominających palmowe. Szczególnie pięknie prezentują się odmiany o paskowanych liściach np. ‘Ice Fountains’.

Carex morrowii ‘Variegata’

Bardzo ciekawa odmiana o zimozielonych liściach, których brzegi wybarwione są na biało.

Hakonechloa macra

Osiągająca niewielkie rozmiary do około 40- 50 cm wysokości, zachwyca przede wszystkim pokrojem. Kępiasta, zwarta z przewieszającymi się liśćmi. Gatunek niezwykle malowniczy, zwłaszcza w odmianach np. ‘Aureola’. Wspomniana odmiana charakteryzuje się żółto- zielonymi liśćmi.

Glyceria maxima ‘Variegata’

Jedna z piękniejszych odmian traw ozdobnych. Zdecydowanie niższa od gatunku, sięga do 70- 80 cm wysokości, a gatunek nawet do ponad 200 cm. Jej walorem dekoracyjnym są biało-żółto- zielone liście. Stanowi bardzo wyrazisty akcent przy oczku wodnym, może rosnąć w płytkiej wodzie.

Arundo donax

Jedna z najwyższych traw sięgająca do około 4 m wysokości. Szczególnie piękna w odmianach. Może przemarzać.

Carex buchananii

Gatunek ceniony ze względu na pokrój oraz barwę liści, które przebarwiają się na odcienie brązu, czerwieni oraz miedzi. Osiąga wysokość do około 60 cm i może zostać wykorzystana do uprawy w pojemnikach oraz w ogrodzie, jednak wymaga przemyślanych zestawień.

Carex pendula

Turzyca rodzima, polecana do ogrodu ze względu na swoje zimozielone liście i zwisające kłosy, zebrane w kwiatostany. Osiąga spore rozmiary, ponieważ podczas kwitnienia może dochodzić nawet do 1,5 m wysokości. Trawa doskonała do ogrodów naturalistycznych.

Festuca glauca

Gatunek zimozielonej trawy, kępiastej o bardzo cienkich liściach. Pokrój półkolisty, bardzo charakterystyczny, a przy tym niezwykle dekoracyjny. Zazwyczaj stosowana jako roślina okrywowa. Jej wysokość sięga do około 20 cm. Mrozoodporna.

Festuca scoparia ‘Pic Carlit’

Zimozielona odmiana trawy o igiełkowych liściach. Jej wysokość sięga do około 10 cm wysokości i preferuje dość słoneczne stanowisko oraz zdrenowane podłoże.

Miscanthus sinensis

Jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych. Doczekała się dziesiątek odmian, dekoracyjnych ze względu na liście oraz kwiatostany. Tolerancyjna o zmiennej wysokości, zazwyczaj do około 2 m.

Phalaris arundinacea ‘Picta’

Odmiana o paskowanych liściach, której wysokość przekracza metr wysokości. Bardzo dekoracyjna.

Spartina pectinata ‘Aureomarginata’

Ciekawa trawa ozdobna o malowniczo przewieszających się liściach. Osiąga powyżej metra wysokości. Preferuje podłoże wilgotne, tolerancyjna.

Luzula sylvatica ‘Aurea’

Trawa ozdobna charakterystyczna ze względu na przebarwienia. Osiąga do około 40 cm wysokości.

Miscanthus oligostachyus ‘Nanus Variegatus’

Niższy gatunek miskanta o  paskowanych liściach, doskonały do uprawy w pojemnikach.

Carex ornithopoda ‘Variegata’

Odmiana powszechnie uprawiana w ogrodach przydomowych. Niewielka, zimozielona o paskowanych liściach. Jasny akcent na rabacie oraz skalniku.

Carex nigra ‘On-line’

Odmiana rodzimego gatunku, charakterystyczna ze względu na żółte przebarwienia na liściach oraz ciemne kwiatostany, ukazujące się w okresie wiosennym.

Carex flagellifera ‘Bronzita’

Oryginalna odmiana o kaskadowym pokroju. Zachwyca brązowawymi liści.

Carex conica ‘Variegata’

Trawa ozdobna o kaskadowym pokroju i paskowanych liściach.

Carex elata ‘Aurea’

Turzyca o zimozielonych żółto- zielonych liściach.

Carex comans

Oryginalny gatunek trawy o kaskadowym pokroju. Osiąga do około 60 cm wysokości i najczęściej nabywamy ją w licznych odmianach o barwnych liściach.

Carex siderosticha

Niska trawa ozdobna o szerokich liściach. Mało wymagająca doskonała do półcienistych zakątków o leśnym charakterze.

Charakterystyka wybranych, najpiękniejszych traw o dekoracyjnych liściach

Miskant

 

Miskant

Trawy wieloletnie

•    Hakonechloa smukła jest jedną z piękniejszych traw, które przywędrowały do nas  m.in. z Japonii. Jej wielką zaletą jest pokrój, a w odmianie także barwne liście. Z odmian, które warto polecić należy wspomnieć o odmianach: ‘Aureola’, ‘Alboaurea’, ‘Albostriata’. Pierwsza odmiana charakteryzuje się żółto zielonymi liśćmi, druga biało- żółto- zielonymi liśćmi, natomiast ostatnia biało- zielonymi przebarwieniami oraz jest dużo wyższa od dwóch pierwszych odmian. Hakonechloa smukła wymaga żyznego, wilgotnego podłoża, choć zimą warto zadbać o to, aby podłoże było suchsze. Urośnie na stanowisku słonecznym do półcienistego z preferencją miejsc półcienistych. Jedna z piękniejszych traw na rabaty, a także do pojemników.

•    Manna mielec jest doskonałą propozycją trawy do ogrodów wodnych, ponieważ preferuje wilgotniejsze podłoże i świetnie sobie radzi w płytkiej wodzie. Gatunek może osiągać ponad 200 cm wysokości, jednak w ogrodach najczęściej uprawia się odmianę ‘Variegata’ nie przekraczającą metra wysokości, stanowiącą barwny akcent w ogrodzie. Roślina tolerancyjna, może być uprawiana na różnym stanowiskach.

•    Turzyca palmowa (muskegońska) może stanowić oryginalny akcent w ogrodzie, zwłaszcza w pobliżu zbiornika wodnego. Liście przypominające liść palmy, tworzą zwartą kępę, której wysokość sięga do około 70 cm. W okresie letnim ukazują się kłosowate ciemne kwiatostany. W pełni mrozoodporna, powinna częściej gościć w ogrodach przydomowych. W sprzedaży można także nabyć ją w odmianach m.in. ‘Ice Fountains’. Odmiana charakteryzuje się biało- zielonymi liśćmi.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik