Najpiękniejsze trawy o dekoracyjnych liściach

Najpiękniejsze trawy o dekoracyjnych liściach

Skomentuj artykuł

•    Turzyca wysoka (sztywna) ‘Aurea’ jest odmianą rodzimego gatunku zimozielonej turzycy, dość wysokiej, porastającej wilgotne stanowiska. Odmiana charakterystyczna ze względu na żółtawe liście z zielonym, bardzo delikatnym obrzeżem. Osiąga do około 70- 80 cm wysokości i może być wykorzystana przy obsadzaniu oczka wodnego.

•    Turzyca japońska ‘Variegata’ bardzo popularna o zimozielonych liściach z białym obrzeżem. Jej wysokość sięga 30 cm, kwitnie wiosną i preferuje stanowiska bardziej zacienione, podłoże żyzne i wilgotne. Na okres zimy warto okryć na zimę, zwłaszcza na otwartych stanowiskach.

•    Turzyca włosista zaliczana jest do traw nowozelandzkich, charakteryzuje się średnią wysokością i pokładającymi się liśćmi. W ogrodach uprawiane się jej odmiany np. ‘Bronze Form’, ‘Bronco’ o brązowawych liściach. Preferują stanowiska słoneczne, wilgotne w okresie wegetacji, zimą bardziej suche. Na niesprzyjających stanowiskach warto ją okrywać.

Trawy jednoroczne

 

Poza gatunkami wieloletnimi w ogrodzie możemy pokusić się o uprawę traw ozdobnych jednorocznych bądź też wieloletnich, traktowanych w naszym klimacie jako sezonowe. Wybór nie będzie aż tak liczny jak w przypadku roślin wieloletnich, ale także można odnaleźć ciekawe okazy.

W przypadku tego rodzaju traw ozdobnych nie można nie wspomnieć o  Pennisetum glaucum ‘Purple Majesty’. Jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych o szerokich i ciemnopurpurowych liściach oraz dużym, kłosowatym kwiatostanem. Poza ‘Purple Majesty’ należy wspomnieć także o ‘Purple Baron’ o podobnej kolorystyce.

Dużą popularnością w uprawie pojemnikowej cieszy się Pennisetum setaceum ‘Rubrum’ gatunek rozsplenicy wieloletniej, uprawianej w naszym klimacie jako sezonowa. Charakteryzuje się ciemnoczerwonymi liśćmi, osiąga do około metra wysokości. Dekoracyjne są także jej długie kwiatostany.

Uwagi końcowe

Poruszone w artykule gatunki oraz odmiany traw ozdobnych to zaledwie część różnorodności traw o dekoracyjnych liściach. Każdego roku w ofercie pojawiają się nowe odmiany traw. Nie mniej jednak w pewnym zakresie, przedstawione rośliny pokazują czego możemy się spodziewać po trawach o dekoracyjnym ulistnieniu.    

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik