Najpiękniejsze trawy o dekoracyjnych liściach

Najpiękniejsze trawy o dekoracyjnych liściach

Skomentuj artykuł

•    Lasecznica trzcinowata należy do najwyższych, majestatycznych traw, sięgająca do około 4 m wysokości. Preferuje stanowiska słoneczne, jednak jest bardzo tolerancyjna. Ze względu na swoje rozmiary może być sadzona jako soliter. Z pewnością bardzo dobrze będzie prezentować się przy zbiorniku wodnym. Gatunek charakteryzuje się zielonymi liśćmi, zdecydowanie bardziej dekoracyjne są odmiany lasecznicy trzcinowatej takie jak np. ‘Variegata’. Charakteryzuje się ona paskowanymi liśćmi (białe do kremowych) oraz osiąga niższą wysokość do około 2 m.

•    Turzyca Buchanana jedna z najbardziej popularnych turzyc tzw. nowozelandzkich. Przepiękna ze względu na barwę (brązowawe liście) oraz pokrój, lekko przewieszający się. Ze względu na oryginalną barwę wymaga przemyślanych kompozycji. Sprawdzi się z wrzosami oraz jesiennymi bylinami. Na okres zimy wymaga okrycia, bo może przemarzać, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach.

•   Turzyca zwisła ‘Moonraker’ odmiana zimozielonej turzycy zwisłej, charakteryzująca się kremowymi przebarwieniami. Dekorację stanowią także kwiatostany, ukazujące się wczesnym latem. Mrozoodporna, preferująca wilgotne oraz żyźniejsze podłoże. Sprawdzi się w półcienistych zakątkach ogrodu, w pobliżu zbiorników wodnych, a także jako ciekawy akcent w grupie traw.

•    Kostrzewa sina należy do najpopularniejszych traw ozdobnych uprawianych w ogrodach, a także na skwerach itp. Przy niewielkich wymaganiach jest nadzwyczaj dekoracyjna o przepięknym półkolistym pokroju, wręcz jeżowatym. Osiąga wysokość do około 20 cm, kwitnie, ale nie ma to znaczenia jeżeli chodzi o jej dekoracyjność. Liście cienkie, niebieskawe i zimozielone. Preferuje stanowiska słoneczne, mało zasobne podłoże, przepuszczalne, najlepiej piaszczyste. Stosowana jako roślina okrywowa, na rabatach, w ogrodach skalnych itp. W sprzedaży do nabycia cała masa bardzo podobnych odmian.

Turzyca

 

Turzyca

•    Kostrzewa niedźwiedzie futro ‘Pic Carlit’ jest trawą o jeżowatym pokroju, zimozielonych oraz żywo zielonych liściach, doskonale prezentuje się na skalnikach oraz rabatach, sadzona po kilka sztuk. Jej wysokość sięga do około 10 cm. Preferuje stanowiska słoneczne do lekko półicenistych, podłoże przepuszczalne, najlepiej wzbogacone grubym żwirem oraz kamieniami. W pełni mrozoodporna stanowi ciekawy akcent w ogrodzie.

•    Miskant chiński  należy do najpopularniejszych traw ozdobnych, powszechnie spotykany w licznych odmianach. Osiąga wysokość do około 2- 3 m. Jego liczne odmiany charakteryzują się ciekawym ulistnieniem oraz pięknymi kwiatostanami ukazującymi się od sierpnia do października. Mogą stanowić piękną dekorację ogrodu w okresie zimowym. Preferują stanowiska słoneczne oraz żyzne i dość wilgotne podłoże. Do najpiękniejszych odmian zaliczymy odmianę ‘Zebrinus’, ‘Strictus’ o poprzecznie paskowanych liściach oraz odmiana ‘Morning Light’ o paskowanych liściach.

•    Miskant czyśćcowaty – rzadziej spotykany gatunek miskanta, jednak powinien być promowany ze względu na mniejsze rozmiary. Osiąga do około 1,5 m wysokości. Doskonale sprawdza się w uprawie pojemnikowej. W uprawie spotykamy  odmianę ‘Nanus Variegatus’, nie przekracza ona jednego metra wysokości, charakteryzując się przy tym kremowym paskowaniem.

•    Mozga trzcinowata ‘Picta’- osiągająca nawet do ponad metra wysokości trawa ozdobna, charakterystyczna jest ze względu na paskowane liście. Bardzo dekoracyjna i popularna w ogrodach przydomowych. Mało wymagająca radzi sobie na zmiennych stanowiskach. Należy jej pilnować, bo jest dość ekspansywna.

•    Imperata walcowata ‘Red Baron’- jedna z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych o jaskrawo przebarwiających się liściach. Należy zapewnić jej suchsze i przepuszczalne podłoże oraz słoneczne stanowisko.

•    Spartina grzebieniasta ‘Aureomarginata’- wysoki gatunek trawy ozdobnej o przewieszających się liściach. W odmianie liście złociście obrzeżone. Warto sadzić ją w pobliżu oczka wodnego, zapewniając jej sporo miejsca. Preferuje miejsca słoneczne oraz wilgotne podłoże. W sprzyjających warunkach roślina ekspansywna.

•    Turzyca oszimeńska – gatunek zimozielonej trawy. W ogrodach uprawiamy odmianę ‘Evergold’. Osiąga ona do około 20- 30 cm wysokości, bardzo dekoracyjna kremowo- żółto paskowana. Preferuje stanowisko osłonięte przed pełnym słońcem, podłoże próchnicze, żyzne i wilgotne. Doskonała do rozjaśnienia półcienistych zakątków w ogrodzie.

Miskant

 

Miskant

•    Turzyca ptasie łapki ‘Variegata’- mało kto wie, że gatunek jest rodzimym gatunkiem, jednak rzadko występującym. Odmiana osiąga do około 25 cm wysokości, charakteryzując się zimozielonym ulistnieniem. Środek liścia biło paskowany, obrzeże zielone. Bardzo popularna trawa ozdobna stosowana na rabatach oraz na skalnikach. Należy do roślin tolerancyjnych, preferuje jednak stanowiska nie za wilgotne oraz słoneczne.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik