Murowane grille ogrodowe

Murowane grille ogrodowe

1 komentarzy

Budowa grilla – uwagi wstępne

Jak już wcześniej wspomniano budowę murowanego grilla ogrodowego możemy zlecić fachowcom bądź samemu podjąć się tego wyzwania. Z pewnością o wiele więcej satysfakcji da nam samodzielna budowa. Grill jest prostą konstrukcją, więc nie powinno być żadnych problemów.

Na samym początku należy sporządzić projekt, który ułatwi późniejsze prace budowlane. Przy projektowaniu musimy sobie odpowiedzieć na kilka istotnych pytań. Jedno z nich z pewnością powinno dotyczyć częstotliwości organizowanych spotkań i ilości osób w nich uczestniczących. Inne potrzeby będzie miała kilkuosobowa rodzina spędzająca czas tylko w swoim towarzystwie, a jeszcze inne osoby bardzo towarzyskie, organizujące spotkania nawet dla kilkunastu osób. Grill murowany niezależnie od bujnej wyobraźni konstruktora powinien być prosty w użyciu i gwarantować łatwość  użytkowania. Warto, aby dawał możliwość późniejszej modyfikacji związanej z rozbudową grilla.

Wyróżniamy dwa rodzaje grilla murowanego: otwarty i zamknięty. Pierwszy charakteryzuje się brakiem okapu, a więc składa się z samych ścianek i paleniska. Bardzo prosta konstrukcja, jednak utrudniająca późniejsze grillowanie. Najczęściej budowany jest grill z okapem, który znakomicie odprowadza dym przez kanał kominowy oraz pozwala grillować nawet w czasie niewielkiego deszczu.

Murowane grille ogrodowe
Murowane grille ogrodowe

Warto wiedzieć

• Przygotowanie podłoża - grille murowane w zależności od wielkości i ciężaru wymagają odpowiedniego fundamentu. W przypadku narażenia na pękanie pod wpływem zamarznięcia podłoża, należy uwzględnić odpowiednią głębokość. W Polsce strefa przemarzania waha się od 80 cm do nawet 140 cm. Zazwyczaj nie są potrzebne tak duże głębokości. Jeżeli zakupimy gotowy grill to najczęściej wystarczy umieścić go na betonowej płycie, położonej na utwardzonym podłożu. Warstwa zarówno płyty, jak i materiału utwardzającego, powinna wynieść około 50 cm. Stabilny fundament przy większych budowlach jest niezbędny i należy solidnie go wykonać.

• Przy sporządzonym projekcie postawienie samej konstrukcji jest łatwe i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Do murowania możemy wykorzystać zaprawę murarską, czyli mieszankę cementu, piasku i wody.  W sprzedaży dostępne są gotowe zaprawy, które zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają prace. Przy murowaniu nie powinno zabraknąć poziomicy oraz kątownika.

• Po wymurowaniu ścian należy zbudować płytę paleniska. Można skorzystać z nadproży betonowych, które wylewamy zaprawą, a następnie możemy ułożyć na całej powierzchni grilla warstwę z cegieł.

• Palenisko należy wyłożyć odporną cegłą klinkierową bądź cegłą szamotową, którą przytwierdzamy do ścian stosując cienką warstwę zaprawy szamotowej. Pamiętajmy, że cegła szamotowa jest odporna na wysoką temperaturę, a nie wilgoć. W przypadku narażenia paleniska na ciągły kontakt z wilgocią, cegła szamotowa nie będzie dobrym rozwiązaniem.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: b, Tytuł: a

    Właśnie się dowiedziałem, że w mieście grill ogrodowy murowany nie jest obiektem małej architektury i trzeba odpowiednich uzgodnień.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: