Moczarka kanadyjska - Elodea canadensis syn. Anacharis canadensis

Moczarka kanadyjska - Elodea canadensis syn. Anacharis canadensis

1 komentarzy

Ekspansywna bylina, rozwijająca się w środowisku wodnym. Jest doskonałym przykładem rośliny natleniającej, dzięki której szybciej uzyskamy równowagę biologiczną w nowo założonym oczku wodnym. Gatunek wstępujący w Polsce, zawleczony- obcego pochodzenia.

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) należy do roślin z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Pochodząca z Ameryki Północnej w Polsce pojawiła się już w XIX w. Obecnie jest to roślina powszechnie występująca w stawach, jeziorach, rzekach. Jest przykładem rośliny inwazyjnej, stanowiącej zagrożenie dla rodzimych gatunków roślin żyjących w toni wodnej.

Wybrane gatunki moczarki

Rodzaj Elodea obejmuje nieliczne gatunki. Obok moczarki kanadyjskiej w Polsce, w stanie dzikim odnaleziono także moczarkę delikatną, której naturalne siedliska podobnie jak w przypadku moczarki kanadyjskiej występują w Ameryce Północnej.

Budowa moczarki kanadyjskiej

Jeżeli mieliśmy okazję widzieć moczarkę w stanie dzikim bądź uprawiamy ją w oczku wodnym z pewnością zauważyliśmy, że moczarka kanadyjska jest silnie rozgałęziona, charakteryzuje się dużym przyrostem rocznym. W wodzie może swobodnie się unosić bądź przytwierdzić się do podłoża. Korzenie służą do zakotwiczenia rośliny, moczarka składniki pokarmowe pobiera poprzez liście. Długość tej rośliny czasem może sięgać do 3 m, choć zazwyczaj osiąga do około 60- 80 cm długości. Liście ustawione okółkowo, zazwyczaj po trzy. Mają  podługowato- jajowaty kształt. Kwitnie od maja do sierpnia. Roślina zazwyczaj dwupienna. W naszym klimacie nie występują kwiaty męskie. W ojczystych stronach moczarki, kwiaty męskie znajdują się w niższych partiach rośliny, natomiast kwiaty żeńskie wystają ponad wodę. Do zapylenia dochodzi w momencie wypłynięcia kwiatów męskich, które odczepiają się od rośliny. Po zapyleniu powstają owoce, w formie jagód. W naszym klimacie niespotykane.    


Rola moczarki kanadyjskiej w oczku wodnym

Elodea canadensis tak jak inne rośliny podwodne, może zagościć w naszym zbiorniku wodnym. Niezależnie czy będzie to staw,  czy też spore oczko wodne, sprawdzi się w jednym i drugim wydaniu. Wielką zaletą rośliny jest możliwość intensywnego natleniania wodny, co jest ważne zwłaszcza w nowo zakładanych oczkach wodnych. Pobierając składniki odżywcze z wody, ogranicza ekspansję nie tolerowanych przez nas glonów. Jest jedną z tych roślin, która wpływa na szybsze uzyskanie równowagi biologicznej, dzięki której m.in.  woda stanie się bardziej krystaliczna.

Poza tym tworzy dużo masy zielonej, która może stanowić pożywienie dla wielu organizmów oraz być dla nich schronieniem.
   

Moczarka kanadyjska

Moczarka kanadyjska

Jak uprawiać moczarkę kanadyjską

Uprawa nie jest zajmująca ani trudna, w zasadzie ogranicza się do umieszczenia rośliny w oczku wodnym. Aby lepiej ją kontrolować, należy posadzić ją w pojemnikach, dzięki którym roślina będzie rozwijać się w określonej części zbiornika wodnego.

Najlepszym okresem na sadzenie roślin jest maj, kiedy wiosenne słońce ogrzeje zbiornik wodny, a oczko wodne zaczyna tętnić życiem. Moczarkę kanadyjską należy sadzić w płytkich i szerokich pojemnikach. W sprzedaży można nabyć specjalne pojemniki do sadzenia roślin, ażurowe doskonale sprawdzają się w uprawie roślin wodnych. Pojemnik należy uzupełnić mieszanką gliny i piasku ( duża przewaga piasku). W tak przygotowane podłoże, sadzimy fragmenty moczarki, najlepiej pęczki, składające się z kilku fragmentów rośliny. Posadzoną roślinę umieszczamy w zbiorniku na głębokości do około jednego metra.

Roślina zimuje na dnie zbiornika wodnego w formie pędów, a także wytwarza na ten czas uśpione pączki zimowe, osadzone na pędach bocznych. W okresie wiosennym uśpione pączki rozwijają się.

Moczarka kanadyjska

Moczarka kanadyjska

Gdzie nabyć roślinę ?

W centrach ogrodniczych bardzo rzadko oferuje się rośliny podwodne, dlatego też najlepiej skorzystać z oferty specjalistycznych sklepów internetowych bądź poszukać rośliny w otaczających nas zbiornikach wodnych. Moczarka należy do roślin powszechnie występujących, tak więc nie powinno być problemu z jej znalezieniem.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: asia, Tytuł: ok

    Nic nowego się nie dowiedziałam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: