Moczarka kanadyjska - Elodea canadensis syn. Anacharis canadensis

Moczarka kanadyjska - Elodea canadensis syn. Anacharis canadensis

1 komentarzy

Rozmnażanie

Rozmnażanie moczarki kanadyjskiej jest niezwykle proste. W naszym klimacie rozmnaża się  wyłącznie wegetatywnie poprzez fragmenty rośliny, a więc wystarczy podzielić moczarkę na kawałki. Umieszczamy je w płytkich pojemnikach, najlepiej po kilka łodyżek, w jałowym podłożu (glina z pisakiem, podsypana kilkucentymetrową warstwą żwiru). Pojemniki umieszczamy na głębokości do około metra.

Moczarka kanadyjska

Moczarka kanadyjska

Ekspansywność moczarki kanadyjskiej

O tym, że roślina jest dość  ekspansywna, świadczy m.in. określanie rośliny jako „zaraza wodna”. Zawleczona ze swych naturalnych siedlisk, doskonale odnalazła się w naszym klimacie, gdzie masowo się rozrastała, powodując utrudnienia w transporcie wodnym. Obecnie w środowisku naturalnym, charakteryzuje się mniejszą ekspansywnością, jednak w niewielkich oczkach, przy sprzyjających warunkach siedliskowych, potrafi być dość ekspansywna. Przy zbytniej ekspansywności, w okresie wegetacyjnym wystarczy wyłowić część rośliny i problem z głowy. W mało przyjaznym środowisku, moczarka nie wykazuje ekspansywności.

Inne zastosowania moczarki kanadyjskiej

Podstawowym zadaniem moczarki kanadyjskiej jest pełnienie roli rośliny natleniającej i oczyszczającej wodę w zbiorniku wodnym. Uprawiana także przez akwarystów, poza tym możemy nadmiar rośliny wykorzystać na kompost.

Towarzystwo dla moczarki kanadyjskiej

Moczarka kanadyjska uprawiana jest w strefie głębokiej, sadzona z roślinami podwodnymi. Zanurzona całkowicie w wodzie nie dostarcza wrażeń estetycznych. Ponieważ przy sprzyjających warunkach potrafi być dość ekspansywna, nie przesadzajmy z ilością roślin. Ważne jest, aby zbiornik wodny pokryty był w jednej trzeciej roślinami. Taki udział roślin sprzyja osiągnięciu równowagi biologicznej. Podobne właściwości jak moczarka kanadyjska posiada m.in. wywłócznik.

Wybrane rośliny podwodne

Nazwa polska

Nazwa łacińska

Moczarka kanadyjska

Elodea canadensis

Rogatek

Ceratophyllum

Wywłócznik

Myriophyllum

Okrężnica bagienna

Hottonia palustris

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: asia, Tytuł: ok

    Nic nowego się nie dowiedziałam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: