Mniszek pospolity - właściwości, działanie i zastosowanie

Mniszek pospolity - właściwości, działanie i zastosowanie

Skomentuj artykuł

Mniszek w kuchni

Jako roślina sałatkowa mniszek jest bardzo popularny w Anglii i we Francji. Wraz z moda na zachodnioeuropejską kuchnię dotarł także do nas. Jego liście przypominają kształtem liście rukoli, są jednak od nich nieco większe. Młode listki doskonale nadają się do sałatek – wystarczy je zalać ulubionym sosem (najlepiej winegret), oliwą lub śmietaną. Sałatkę dla ozdoby można posypać świeżo zerwanymi kwiatostanami mniszka. Liście można także przyrządzać jak szpinak lub robić z nich pesto. Z kwiatów mniszka można sporządzić doskonały syrop (o smaku i konsystencji zbliżonej do miodu) idealny do słodzenia herbaty. Wystarczy zebrać 200 kwiatów i zasypać 500g białego cukru. Po nocy „naciągania” zlewamy sok i gotujemy go wraz z 500 ml wody i dwiema łyżkami soku z cytryny (bez przykrycia).

Mniszek pospolity

Mniszek pospolity

Zbiór i uprawa mniszka

Jeszcze do niedawna mniszek był zbierany tylko ze stanowisk naturalnych, jednak jego olbrzymia popularność wymusiła na producentach założenie wielkotowarowych plantacji. Nam pozostaje zrywanie go z trawnika lub pobliskiego parku. Jeśli bardzo nam zależy na dużej dostępności do surowca możemy pokusić się na założenie mini plantacji mniszka w ogrodzie. Wystarczy pozwolić mu się swobodnie rozsiewać. Pamiętajmy, że najbardziej wartościowy będzie mniszek rosnący w pełnym słońcu.


Zwalczanie mniszka

Pomimo zdrowotnych właściwości mniszka roślina ta uznawana jest jako chwast i mało kto toleruje ją gdy rośnie na trawniku lub w sadzie. Niestety gdy mniszek zadomowi się na naszym trawniku jego zwalczanie będzie bardzo trudne z uwagi na szybkie rozprzestrzenianie się owoców wraz z wiatrem. Nawet częste koszenie nie wytępi mniszka, gdyż posiada korzeń głęboko osadzony w ziemi, z którego szybko wybija. Najskuteczniejszym sposobem zwalczania będzie zastosowanie herbicydów. Stosujemy je w bezwietrzną pogodę, wieczorem, po oblocie pszczół. Najlepiej zastosować preparat Mniszek lub Bofix. Zabiegi wykonujemy na jesieni lub wczesną wiosną, zanim mniszek zakwitnie i wyda skrzydlate owoce.

Paweł Romanowski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie