Mniszek lekarski opis, zastosowanie i właściwości

Mniszek lekarski opis, zastosowanie i właściwości

3 komentarzy

Zastosowanie w fitoterapii

We współczesnym ziołolecznictwie mniszek stosowany jest jako lek zwiększający wydzielanie żółci w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego, przede wszystkim po wirusowym zapaleniu wątroby. Ponadto jako lek moczopędny w chorobach nerek, w otyłości, pomocniczo w reumatyzmie i chorobach skóry oraz jako lek przeciwcukrzycowy we wczesnych stadiach cukrzycy. Obfitość mlecza w sole mineralne i witaminy znajduje swoje wykorzystanie również podczas leczenia anemii. Pozwala on oczyścić organizm z krążących w nim toksyn i przywraca prawidłowy skład krwi. Korzeń mniszka wchodzi w skład mieszanek takich jak Diabetosan, Normosan, Diabetina. Wyciąg z korzeni jet składnikiem preparatów tj. Gastrochol i Cholesol. Zewnętrznie wykorzystuje się kwiat mniszka do okładów na uszkodzenia skóry oraz w przewlekłych nieżytach jamy ustnej i gardła.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

Roślina miododajna

Mniszek lekarski jest źródłem nektaru dla pszczół. Wytwarzany z kwiatów mniszka miód uważany jest za jeden z najzdrowszych. Leczy przeziębienia, poprawia odporność, obniża poziom cholesterolu, pobudza apetyt, ułatwia trawienie, wspomaga leczenie miażdżycy i poprawia sprawność seksualną.

W kuchni

Młode liście mniszka lekarskiego, będące źródłem witamin i minerałów, mogą służyć jako dodatek do zielonej sałaty. Aby pozbyć się gorzkiego smaku przed spożyciem liście moczy się przez 30 min w zimnej, osolonej wodzie. Z tej części rośliny sporządzać można również sok wzmacniający i oczyszczający organizm. Dodatkiem do sałaty mogą być również kwiaty mniszka.

W ochronie roślin

Mniszek lekarski posiada zastosowanie w preparatach do zwalczania chorób i szkodników oraz środkach stymulujących wzrost roślin. W tym celu sporządza się roztwory ze świeżego lub suszonego ziela i korzeni, a także gnojówkę. Wywar z liści i kwiatów jest pomocny w zwalczaniu gąsienic na roślinach kapustnych, a wyciąg wodny uodparnia rośliny na choroby i zmniejsza liczebność mszyc, miodówek i przędziorków. Gnojówka z mniszka stymuluje wzrost roślin i wzbogaca glebę w potas.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

W ogrodzie

Mniszek lekarski dzięki wydzielaniu etylenu, korzystnie wpływa na rośliny, przyspieszając kwitnienie i owocowanie. Substancje zawarte w korzeniach przyciągają natomiast pożyteczne dżdżownice. Kwiaty natomiast zwabiają do ogrodu owady zapylające.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Działkowiec/05/2010, Farmakognozja (Kohlmunzer 2007), wikipedia

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: ..., Tytuł: ...

    Przecież mniszek lekarski to nie mlecz ! :/

  2. Dodał: , Tytuł:

  3. Dodał: Liwia, Tytuł:

    Ja robie zielnik , więc mi to pomogło

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie